Jiří Bartoška v roli policejního kapitána Hály vyšetřuje pašování tvrdých drog přes chráněnou oblast na jižní Moravě. Jak do celé situace zapadá vojenská jednotka nasazená v pohraniční oblasti i podivné chování zvířat v okolí nedaleké medvědí jeskyně? Na to odpoví televizní detektivní film natočený pro brněnské studio roku 1988 režisérem Rudolfem Tesáčkem. (Česká televize)

triatlet

Soudruzi esenbáci všeznalí, ale i bezradní se předhánějí se státní bezpečností až tak, že "přečtou" fešnou esenbáckou volavku Alenu. Kromě pohraničí, kde chcípla liška (ale ne na vzteklinu - snědla asi otrávenýho potkana:-), se děj odehrává v autech (i zápaďáckých) , ve vězeňské nemocnici, na služebně, v restauraci, v bytě, v garáži. A posledních 10 minut v jeskyni. Padouch Hruška (Jandák), s kufrem heroinu a loveckou zbraní naprosto nenápadný, má na svědomí 4 lidi, další mrtvoly zmiňuje kapitán VB a v úvodu ještě frajeři ze západu naberou nějakého parťáka, kterého pak mrtvého vyhodí z auta do rybníka. Spolu s tou pošlou liškou to je mrtvých skoro jako v Shakespearovi. Statické je také vedení herců. I když v případě party pohraničníků, kteří sledují, jak jejich podpraporčík (Čtvrtlík) laškuje s botaničkou Věrkou, to byl možná záměr. Oněmelí pohraničníci asi minutu sledují svého nadřízeného, než se odhodlají nastoupit do útvaru a odpochodovat. Scénář: Vladimír Fiala. PS: Omlouvám se za spoiler:-) ()

SOLOM.

Nejvíc srandovní na tom byli ty „výstřely s tlumičem“. On by možná samotný příběh nebyl ani tak špatný, jen kdyby nám to nebylo tak lajdácky podané a v určitých momentech i těžko uvěřitelné. Nejvíc nesnesitelné však bylo to množství dialogů a to nejen během vyšetřování. Moc věcí mi tu přišlo jen tak ledabylých, bez větší propracovanosti na oko spojených. Herecké výkony většiny zúčastněných taky žádná sláva a to se tu objevilo docela dost známých tváří. Jediný Augusta odvedl slušnou práci a Jandák to alespoň trochu vyšperkoval několika mrtvými. ()

argenson

Už tady se pozdější tvůrci Martina Tomsy měli poučit, že v Brně se dobrá kriminálka natočit nedá. Ovšem tady si tvůrci byli zjevně vědomi vlastních slabin, proto to podali tak, aby se nedaly chápat všechny souvislosti a divák z toho vyšel trochu jako blbec. K tomu připočtěme nesmyslné vstupy s otrávenou liškou a bezmála vzdělávací exkurz do aktivit československé lidové armády. Vévodí tomu Jandák plížící se s baťůžkem a vepřovou konzervou Moravským krasem a na jeden zásah likvidující nepřátele. Super hovadina. ()

LadyPupu

Redakce dramatických pořadů z Brna zcela nepokrytě fičela v té době na heráku, protože jinak by nám nenaservírovala vskutku "dramatickou" agitku o pašování výše zmíněné bílé dobroty v kombinaci s exkurzí do fauny a flóry tehdejší doby. Byla tam otrávená liška, Bartoška volal vysílačkou Racka jedna i Racka dvě, lotři jezdili v Medvědech, hlavní ženská představitelka se chovala jako kráva a v tomhle zvěřinci, aby se prase vyznalo a medvědí jeskyni našlo. Možná, kdybych byla pod vlivem nějaké návykové látky, docela bych se bavila. Takhle jsem zhruba po 50ti minutách upadla do jakési letargie, ze které mne dostal až zástupce flóry Hruška (Jandák) s mega giga flintou na rameni, jak míří do jeskyně... A pak už mi bylo zase všechno jedno :-) ()

farmnf

Tento film má divákovi sdělit: Máme statečnou a vycvičenou armádu, výbornou policii a skvělou stb v Praze, ta ví vše a cejtí heroin na vzdálenost 250 km. Zejména Bartoška. Sice dělá hovno. ale ví moc! Klad tohoto filmu je skvělý spád, parádní herecké výkony (Augusta v nemocnici, Jandák s pistolí na útěku)  a určitá lidová obyčejnost. Zejména bych vypíchnul kozy Lenky Loubalové v tričku bez podprdy! Mrtvol mraky! ()

ArthasKarfa

Rozlítaný, někdo stále jezdí po mapě Mercedesem, pak se to nějak točí kolem drog a nakonec Jandák vládne po mapě s pistolí s tlumičem a zabije asi 100 lidí. Už jsem viděl lepší věci, ale docela to vládne. ()

mh.mail

20% — Typický produkt své doby. Zavilí západoněmečtí nebo rakouští zločinci likvidují české přisluhovače, ovšem právě z vězení propuštěný ještě zavilejší Slávek Jandák je bez mrknutí oka vyřídí dvěma „lup“ ze své prodloužené ruky s tlumičem. Na pokoji vězeňské nemocnice si ještě předtím od Augusty koupí kanál (asi ty sběrné suroviny vynášely už tenkrát) a rozhodne se přejít přes čáru. Ovšem uvědomělý pohraničník Rosťa Čtvrtlík narušitele zneškodní překvapivým nastavením nohy zpoza keře. Do toho se nám přimotá ještě sympatický estébák Bartoška a esenbačka Vavrová, která furt jezdí sem a tam ve svém fiátku. Napětí, které by se dalo krájet, vám nedovolí usnout. ()

MickeyStuma

Myšlenka námětu je sice dobrá, ale zpracování jak z posledních drobných. Od normalizační televizní inscenace se snad už ani ve své době uvedení nedalo očekávat něco výjimečného. Děj příběhu prostý a jakoby značně  sestřihaný z delší stopáže. Na zajímavosti tu není nic. Snad jen Vítězslav Jandák v roli naháněného propuštěného zločince, kterému scénář víc nedal vyniknout. A Jiří Bartoška v pozici Státní bezpečnosti, který zase pro změnu moc uvěřitelný není. Naprostý amatérismus, který je obzvlášť vidět u vojáků, kteří dostali do úst i nějakou tu větu. Ti snad byli už v době natáčení vojáci skuteční, tedy chlapci na základní vojenské službě. Naprostou tvůrčí naivitu nezachraňuje ani hudba tvořící napětí. Zkratka, tento televizní počin vypadá jako spíchnutý na koleně v hodně rychlém tempu, aby byl v tvorbě televizních filmů splněn plán. Jinak se to snad ani vysvětlit nedá. ()

Schlierkamp

Československý televizní film z produkce brněnského studia vyprávějící o vyšetřování pašování tvrdých drog. Snímek se odehrává v Brně a také na Znojemsku, kde se má údajně nacházet Medvědí jeskyně, u níž se nalézá utajený předchod přes státní hranici. Vyšetřování vede kapitán veřejné bezpečnosti J. Tomek, k němuž se připojí kapitán Hála (J. Bartoška) z protidrogového. Hlavní zápornou postavu představuje propuštěný vězeň Hruška v podání V. Jandáka, který si vyzvedne ukrytý heroin a pistoli, získá informace o onom přechodu a zneškodní společníky drogového bosse, kteří se projíždějí v černém Mercedesu a po heroinu pátrají také. Už od začátku je patrné, že snímek je náročný na pochopení úmyslů a společenského zařazení jednotlivých postav a současně je vidět, že se nebude jednat vzhledem ke zmatenému a nepříliš poutavému ději o žádné významné dílo. Domnívám se, že R. Tesáček natočil jednoznačně podprůměrné dílo, které nezachránily ani některé známé herecké tváře. Nejlépe na mě zapůsobil klidný kapitán v podání J. Tomka a také V. Jandák, jemuž role zločinců docela seděly. Pan Bartoška dostal příliš málo prostoru, aby se jeho výkon dal relevantně hodnotit. V menší roli policejního asistenta se ukázal nepřehlédnutelně démonický P. Skřípal a K. Augusta coby vězeň upoutaný na nemocniční lůžko disponující důležitými informacemi. Snímek kromě záběrů na dobový vozový park nepřináší nic výrazného, příběh je napsán poměrně odhadnutelně a jeho maximální hodnocení vidím na dvou hvězdách. ()

BigBang

Pěkná brněnská inscenace se silnými stránkami tamní tvorby: civilní, utlumený výraz, dobří místní herci (k nim pár pražských "hvězd"). Prakticky bez velkých politických pouček - samozřejmě, že potíráním drog se tam legitimizuje StB. ()

Lukas.Prikry

Za tu Jandákovu ostrostřelbu u Medvědí jeskyně. Tak přesně míří málokdo. A taky za Staňkovu a Šafaříkovu v Brně. Sic přistěhovanej, tak mě ty záběry na socialistické Brno strašně baví ()

Pitryx

Tohle mohlo jít klidně příběhem na velké plátno. Takhle je to jen pokus o něco jako vyprávění a navíc zpočátku dosti neučesaný pokus. Věta „Nemáme Hruškovy daktylky“ mně rozesmála tak, že jsem málem spadl ze židle. To je první co policajti dělali při nástupu trestu, neřkuli již při vyšetřování. Ale jinak se na to rozhodně dívat dalo, je to taková neškodná blbůstka. Klidně doporučuji, pokud u toho budete škrábat brambory. ()

Phex

Pan poslanec Jandák s bouchačkou za pasem a kufrem plným heroinu (který: "nezabíjí jen ty co ho berou, ale i lidi okolo") se snaží dostat z naší republiky jihomoravským "kanálem" v blízkosti medvědí jeskyně. Tam na hranicích slouží dobrácký pohraničník a má zde i svou milou, studentku biologie, která zdejší uzavřenou oblast považuje za parádní "biotok". Jak se osudy těchto tří postav střetnou není celkem těžké odhadnout...Na klasickou detektivku je to až příliš prošpikované těmi správnými kádry a děj je jednoduchý a přímočarý bez nějakého odhalování pachatele nebo něčeho takového. V podstatě jde jen o honičku podezřelých. Že ale může být i hůř to můžete vidět ve filmu Parcela 60 - katastr Lukovice... ()

rigby

Nebylo to tak špatné. Děj pěkně odsýpá, zápletka je dramatická, dokonce nechybí ani pořádná porce napětí a hlavně akčnosti. Pěkně se na to dívalo. ()