Prvních 7 325 dnů Elišky a Jana

(TV film)
všetky plagáty

Čtrnáctiletého Jana Lucemburského oženili v roce 1310 s Eliškou Přemyslovnou, jednou z dcer Václava II. Byla o čtyři roky starší než on. Tady začíná polohraný dokument Pavla Cmírala a Jana Sládka, který sleduje příběh nepříliš šťastného královského svazku.
Po neustálých konfliktech s českou šlechtou se král Jan soustředil na zahraniční politiku. Častěji pobýval v cizině, čímž si vysloužil přezdívku král cizinec a pohrdání českého lidu, i když za jeho panování poddaní nepoznali vpád cizích vojsk. Naopak v Evropě byl uznávaný diplomat a vojevůdce, což potvrzuje tehdejší úsloví: bez Boha a českého krále nelze vyřídit svou věc. Svým způsobem položil Jan základ pro vzestup Českého království za jeho syna Karla IV.
Kvůli věčným bojům intrikující domácí šlechty Jan Lucemburský uvěřil pomluvě, že manželka Eliška Přemyslovna chystá jeho sesazení z trůnu a chce vládnout jako regentka za svého prvorozeného syna Václava. Jan Lucemburský dal okamžitě vykázat manželku do Mělníka a prvorozeného Václava nechal hlídat na Lokti, později Křivoklátě. Nakonec ho odvezl do Francie na královský dvůr, kde také přijal při biřmování nové jméno Karel, dnes známý otec vlasti Karel IV.
Eliška byla velmi panovačná žena, která velmi prosazovala kult Přemyslovců a snažila se ovlivňovat vládu svého manžela. Zemřela téměř symbolicky v den svátku českého patrona sv. Václava 28. 9. v roce 1330. Jan se pohřbu své ženy neúčastnil. (oficiálny text distribútora)

Mi Nü-Chai odpad!

Česká televize by se měla sofort rozpustit, a to nejlépe v něčem typu kyseliny chloristé. Dokument otřesnější než zemětřesení v Jokohamě, toť umění jakému není rovno, navrhuji autora/y ocenit minimálně zákazem činnosti v tomto i jakémkoliv jiném vesmíru. ()

Marze

Ruší mě herecké vložky v dokumentech, které kouskují plynulost a bývají úmorné. Zde byla první po dvou minutách s loutkama mimořádně dětinská a při sledování na ČT2 to nešlo zrychlit. A hned po ní následuje další, myslel jsem že to nedodívám. ()

mcleod

Nesnáším hrané dokumenty... a mám silný pocit, že mi tento dokument nedal absolutně nic. Příběh, který natolik unudí diváka, že u něj pomalu usíná, dokázal zakrýt veškeré zajímavé informace, které v dokumentu byly. Pokud tam byly, abych řekl pravdu, tak si tím ze zmíněného důvodu nejsem tak úplně jistý. ()

Kolssteyn odpad!

Kdejaký vesnický divadelní soubor ochotníků by to sehrál lépe a veškeré informace byly jako by někdo četl školní učebnici pro základní školy. Tento dokument je, v porovnání s jinými dokumenty, o několik kroků zpět... Kdyby mi někdo sdělil předem, že to měla být ukázka toho, jak dokumentární filmy o historii nedělat, hodnocení bych určitě zvedl. ()