Paměť 20. století: Nebylo to marný

(TV film)
  • Česko Nebylo to marný
všetky plagáty

Doc. MUDr. Jaroslav Skála, CSc. je nestorem české protialkoholní léčby. Založil léčebnu v Praze u Apolináře a první záchytku na světě. Stál v jejím čele 34 let. Proslul tvrdým způsobem léčby, kterému říkal PRS - program, režim, systém. "Neříkejte 'tvrdý', ale říkejte 'náročný a důsledný'," uvedl v nedávném rozhovoru. "Pamatuji si na jednoho velmi známého herce, který mi na záchytce řekl: 'Pane doktore, ale vy mně omezujete osobní svobodu.' Čekal asi, že budu oponovat, ale já jsem mu přikývl: 'Ano, omezujeme vaši svobodu. Vy s ní totiž neumíte zacházet.'" Dokument Heleny Třeštíkové přibližuje životní osudy a myšlenky tohoto vitálního muže a představuje i ženu, která stála v pozadí celého jeho pracovního života, MUDr. Arnoštku Maťkovou. (oficiálny text distribútora)

NinonL

Velmi zajímavý dokument o jedné z nejvýznamnějších osobností oboru medicíny. Zásadový, přesto velmi skromný člověk, to byl Jaroslav Skála, jak si ho pamatuji z přednášek. ()

Uhložrout

Doc. Mudr. Skála Csc.- velmi pozoruhodný člověk, jakých dnes už po světe moc nechodí. Jeho portrét byl přínosem nejen pro mne - svátečného abstinenta. ()