Šokující nové zaměstnání a živelná Iva Pazderková postaví konzervativnímu Václavu Vydrovi život na hlavu. Centrum dramatické tvorby Televizního studia Ostrava natočilo nový televizní film. V režii Ivana Pokorného a v hlavní roli s Václavem Vydrou vznikla suchá komedie anglického střihu. Napsala ji scenáristka Iva Procházková. Hlavní postavou je ovdovělý středoškolský profesor, který ve středním věku ztratí práci. Uplatnění posléze najde ve věznici, kam nastoupí jako vychovatel. V prostředí, které má svou vlastní morálku a hierarchii vztahů, se profesor chová seriozně, tak jak byl doposud zvyklý, a vyjadřuje se jazykem, který ve věznici zní jako cizí řeč. Není divu, že mezi klienty nápravného zařízení i bachaři vyznívá chvílemi hodně nepatřičně. Tato disproporce vyvolá nečekaný efekt. Právě v ní tkví komediální, a tím méně realistické jádro příběhu...
Profesor Alexandr Hronek ztratil zaměstnání na gymnáziu, které se změnilo na školu marketingu. S oborem, kterým je filozofie, literatura a latina, se ve výukovém programu tohoto ústavu nemá šanci uplatnit. Nastoupí jako vychovatel do věznice. Se svými latinskými citáty a nemoderními názory na morálku se mezi feťáky, bigamisty, násilníky, ruské mafiány a další „hrdiny" světa za mřížemi dost výrazně nehodí. Nezapadá ale ani mezi své kolegy. Větší či menší střety se stupňují a nabalují na sebe sérii nedorozumění, pletich a násilností.
Až do soukromí mu postupně proniknou nejen nové bytosti, které zahýbají s jeho citovým životem, ale i živly, jejichž existenci do té doby vnímal možná víc jako literární než reálné postavy. Má dospělou dceru, která překonává pocity vlastní nedostatečnosti. Otec ji zásobuje útěšnými radami, které se rovněž víc ztotožňují s teorií breviářů než se skutečnou životní praxí.
Už z této krátké anotace je patrné, v čem bude spočívat střet s realitou a komika provázející životní etapu člověka přesazeného do vyhraněné situace. Nic ale není černobílé a náš hlavní hrdina zdaleka nebude jen nemotorným otloukánkem, jak by se někomu na první pohled mohlo zdát. (Česká televize)

TV spot

ilemas odpad!

Sám sobě se divím, že jsem se vydržel dívat 40 minut. Stále jsem čekal, že z tak atraktivního prostedí jako je věznice se konečně vyklube nějaký zajimavý příběh, ale ono hovno. Nechce se mi to ani komentovat, proto takový výraz. Možná kdybych vydržel do konce, tak bych dal také tři jak tady vidím, ale nedalo se. Jinak Vydru jako herce mám rád. ()

Krt.Ek

Vtipná komedie, jež se nebere zas tak vážně. V ohledech, které přede mnou vypsal Radek99, je "Doktor ..." skutečně pokrokovým TV filmem, s kterým bych se na naších obrazovkách setkával tuze rád. Vahám tudíž mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, zatím dávám tři, ale možná si to jednoho dne rozmyslím, padesátiprocentní ohodnocení se mi totiž nezdá bytí adekvátním. 65% ()

Slarque

První scéna neměla chybu! Bohužel. Dana Syslová se okamžitě stala nejzajímavější postavou filmu, ale objevovala se v něm už jen sporadicky. Václav Vydra proti ní neměl moc šancí, protože mu nepomáhal ani scénář ani režisér, který si nevěděl rady s žánrem situační komedie. Výsledek je nakonec veskrze průměrný (50%). ()

dopitak

Václav Vydra je jedním z mála českých herců (pokud o něm pochybujete, zajděte si na něho do divadla!), který i z naprosté ptákoviny svou účastí "udělá" přijatelnou záležitost (podobně lze ocenit ještě kvality Karla Heřmánka a Pepy Dvořáka). Navíc, inscenace ostravského studia ČT až zase taková ptákovina není. Nepříjemně často sice střílí zbytečně vysoko nad hlavy, a kromě tohoto neustálého nadsazování scénářového ještě řada postav zbytečně přehrává (Halbich, Žák), pozorováno jako celek však (umíte-li se smířit s "jezinkovitostí" Ivy Pazderkové) převyšuje většinu současné české kinematografie, počítáno včetně kinoprodukce. ()

quixote

Vinou občasného těkání mezi žánry trochu „neučesané“. Závěrečná sekvence s recitací básně je sice v rámci scénáře logická, ale přesto z filmu příliš trčí, je to nepřijatelný úlet. Ale jako celek považuji „Doktora“ za nadprůměrnou záležitost: skvělý a opravdu originální a neotřelý scénář (skvěle vykreslené nejednoznačné postavy, překvapivé zvraty v ději, výborně vykreslené vězeňské prostředí, dobře zvolená forma nadsázky), úžasná hudba a hlavně herecké výkony nejen všech hlavních figur (Vydra, Žák, Pazderková, Syslová – smekám!), ale i těch vedlejších. To, že vedlejší role byly obsazeny méně známými tvářemi z Ostravy, filmu ještě přidalo na jisté autenticitě. A že hodnocení díla tady kolísá ode zdi ke zdi, tedy od Odpad! po 4*, je pro tvůrčí tým nepochybně docela dobrá zpráva! ()

• Harmonie Zaoralová (Iva Pazderková) jezdí ve filmu červenou fábií s RZ 2T2 4766. Řada 2T2 XXXX však byla uvedena na trh okolo roku 2002, zatímco filmové auto je Fabia II. generace, která se začala vyrábět až v roce 2007. (Zilin)