Každý z nás má v dětství svého imaginárního kamaráda. Desetiletý Alex má za kamaráda kosmonauta Harryho. Kdo by se nechtěl procházet po Měsíci? Jenže vše se změní, když Alex dostane do svého pokoje televizi. Dokumenty, filmy, zprávy, to vše mění Alexovu touhu a kapitán Harry upadá v zapomnění a přichází staff sergant John Cluster. Drsný seržant, který Alexe vede k tvrdosti a drsnosti pravého vojáka. Záliba v násilnostech, utrpení lidí a zvířat je pro Alexe a jeho dva kamarády největší zálibou. Jenže Alexovi rodiče tím trpí. Alexův psycholog (Robert Englund) žádá jeho rodiče, aby zasáhli proti jeho narůstající agresivitě. Nejvíce tím totiž trpí Alexova matka, kterou Alex nadevše miluje. Pod dozorem svého psychologa svůj postoj změní a stane se z něj zase slušný chlapec, který dá znovu šanci kapitánovi Harrymu.
Jenže všechno se změní. Alex nesnáší své sourozence, dvojčata, a tím se mění i jeho postoj k rodičům a pohled na svět. Ti se díky Alexovi rozvádí a Alex se vrací zpět do svých zajetých kolejí se seržantem Clusterem. (brodži)

brodži

Starý český film s názvem Cesta do hlubin študákovi duše se nyní příznačně s malou změnou hodí - Cesta do hlubin spratkovi duše. Alex, desetiletý chlapec, který se změni v největšího spratka, který si libuje v násilí a krutosti. Zajímavě pojatý snímek, který jen dokazuje to, že naše děti se dokáží rychle přizpůsobit tomu, co se ve světě děje a dokáží být ještě krutější než my, dospěláci. ()

Fr

RÁD BYCH UKONČIL SVOJI ESEJ TÍM, ŽE VÁM POVÍM, ŽE CHCI BÝT VOJÁKEM I PROTO, ABYCH UDĚLAL SVĚT LEPŠÍM. STAŘÍ LIDÉ ZNIČILI SVĚT A JE NA MĚ, ABYCH TO NAPRAVIL. MNOZÍ SE CHOVAJÍ ŠPATNĚ. CHCETE PO MĚ ABYCH SE NEPRAL. A VY NIKDY NEPŘESTÁVÁTE. PŘIKAZUJETE MI, ABYCH UDRŽOVAL PLANETU ČISTOU. A CO VY? DĚLÁTE TY SAMÉ VĚCI, ZA KTERÉ BY JSTE MĚ POTRESTALI, KDYBYCH JE DĚLAL....... /// Když byl malej, chtěl vzít mámu na Měsíc. Teď je mu 10 a začal si myslet, že by na Měsíci byla nuda. Navíc je nezdravě fascinován násilím.... Nekorektní sociologická sonda do HLAVY jednoho kluka. Proč nekorektní? Nejde ani tak o ,,laciný“ obrázky z dětskýho pokoje, plnýho vojáků, vlajek, svastik.... a televize. Co tu chybí?? Počítač! Vinit televizi za všechno špatný...... to je stejný jako to svádět na právě narozený dvojčata. ,,Jak je možný, že chlapec ztratil pojem o realitě!?“ Film, kterej by mohl bejt klidně dokument, protože při jeho sledování člověk přemejšlí nad otázkama, který ho napadaj, aby dospěl k závěru, že (aspoň furt doufám) to všechno má stále blíž americkýmu naturelu než nám. Některý věci mi tam prostě neseděj. Takže nečekejte dětskýho ,,Machete“. A bohužel ani odpovědi na všechny otázky. Postupně to zabředne do neúměrných sraček (jak víš, že jsou neúměrný???) a všechno spěje ke spravedlivýmu (jak můžeš vědět, že je spravedlivej??) konci 10ti letýho, metr 44 velkýho, zasranýho kusu hovna. Jo, ten kluk (Cameron Antrobus), je perfektní! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, jestli sledování cizích dětí muže působit jako antikoncepce. 2.) Hledám film, kterej dokáže, že sledování televize je škodlivý. 3.) Vobčas přemejšlím, jaký to asi je někoho zabít. 4.) Thx za titule ,,Tysa“. ()

sidzej

Zaujímavé. Nielen zo psychologického hľadiska (osobnostná premena dieťaťa) ale aj spôsobom akým je film natočený. Pomalé tempo s dôrazom na rodinné vzťahy, dialógy, stupňujúca sa vyhrotenosť jednotlivých scén, celkovo vo mne film najmä v prvej polovici evokoval filmárske postupy z prelomu 80 a 90. rokov čo sa v dnešnej dobe často nevidí. Ide o dosť drsný a náročný film na sledovanie s množstvom silných emotívnych scén podporených vydareným hudobným sprievodom. ()

FIBO

Tenhle film se poměrně dost těžko hodnotí. Hodnotit by se dal zvlášť film jako takový a zvlášť synopse / uvěřitelnost / psychologičnost a toto hodnocení se zdaleka nemusí mezi sebou shodovat. K filmu - dobře zpracované, dobře zahrané. Danny Glover a můj oblíbenec Robert Englund jsou třešničkami v tomto psychologickém koncertu.. Hlavní "hrdina" resp. jeho představitel bezchybný. Celkově film, který stojí za to vidět i když dobře vám z něho asi nebude. Co se týče příběhu, to je na kapitolu samotnou. Osmiletý dítko si přeje být kosmonautem. Má milující rodiče a všechno zavání absolutní idylou. Plně funkční harmonická rodina, co víc si přát. Jenomže, milující rodiče svoje dítko "chrání" před zlým světem, před zprávami, před prostým věděním. Sice mu dovolí občas sledovat něco v televizi, v takovém případě ale jen vybrané pohádky a nezávadné pořady (ano, prosté zpravodajství závadné je). Dítko si dlouho usilovně přeje mít v pokoji vlastní televizi, ale na to rodiče nechtějí ani slyšet. Je přece nezajímá, že všichni jeho spolužáci televizi mají anebo k ní mají neomezený přístup. Vždyť nesmějí toho milého a usměvavého klučinu zkazit. Na dítko jsou rodiče až podivně přísní a do toho přijde moment, kdy těhotná maminka porodí dvojčata. Z toho vyplývá, že klučina se náhle ocitá na druhé koleji, musí poslouchat nepříjemný řev těch malých monster a nemůže spát, nastává komunikační problém s přecitlivělou matkou a další konfrontace s tím, co musí a nesmí, jak velkým musí být sourozencům vzorem a mít pochopení proto, že jeho mladší sourozenci jsou momentálně priorita číslo jedna. Jednoho dne tentokrát už desetiletý kluk televizi skutečně dostane. Samozřejmě s mnoha omezeními (na jak dlouho a na co se smí dívat), na které se on přirozeně vykašle, touha po informační žízni je nezkrotná. Potají začne sledovat zpravodajství, války, válečné konflikty a násilí. A tady klučina už nechce být kosmonautem, ale vojákem. Je fascinován armádou, zbraněmi, násilím. Uvědomuje si, že se svět rozděluje na silnější a slabší lidi, na lidi se zbraní v ruce a na lidi neozbrojené. Pomalu ale jistě se začnou měnit jeho životní hodnoty a cíle. Začíná být drzý a agresivní. Zkouší, co mu svět okolo dovolí, kam až se dostane a kde narazí. Stane se z něho doslova malý zmrd, který škodí a který započal snahu své okolí přizpůsobovat sobě. Z klukovin se stávají průsery a z průserů ještě větší průsery. Pak nastane pár momentů, kdy kluk přemýšlí sám nad sebou, nad svými činy, nad tím, jaký je a jakým by chtěl být... opět mění hodnoty a z toho malého zmrda se snaží být normální slušný člověk. Na chvíli to vypadá, že to i bude fungovat, kluk se snaží, ale posléze jakoby mu tento svět naznačil, že být slušný a férový neznamená to, že k němu bude slušný a férový i okolní svět. A tak rozpolcelná osobnost malého kluka si vybírá, jakou stranu mince si zvolit. Vybírá si tu špatnou, která směřuje jeho osud k závěru, který by dříve či později stejně přišel. Otázky a úvahy cloumají divákem. Co kdo udělal špatně, kde se stala chyba? Kdo je na vině? Na tohle neexistuje jednoznačná odpověď. Smutný pohled na život slušného dítěte, ze kterého se postupně stane hrozba pro okolní společnost. () (menej) (viac)

klukluka

Bylo to pěkně udělaný, kluk to zahrál famózně. To, kolik tomu dám pecek, jsem ale věděl po pěti minutách. Může za to téma. Není mi cizí, mám 2 kluky v Alexově věku. Ten film ale nabízel jediné sdělení: bacha na násilí v PC hrách a v televizi ve spojení s dětmi. To ale přece všichni víme. Myslím všichni rozumní rodiče. Ti nerozumní na tohle koukat nebudou. Takže dobře udělanej film o NIČEM. Jedna ústřední myšlenka a dál už jen filmové konstrukce. Cítím to jako ztrátu času, jsem fanda filmů s překvapeními. Tady se žádné nekonalo. ()

• Přestože se děj filmově odehrává v anglicky mluvící zemi, ve skutečnosti probíhalo natáčení ve Španělsku a naprostá většina účinkujících a štábu jsou rodilí Španělé, včetně hlavního protagonisty Ferguse Riordana. Tvůrci však vynaložili mnoho práce, aby byl příběh zasazen do amerického prostředí. Diváci si mohou povšimnout, že na mnoha místech se ve filmu objevují anglicky psané texty, vzkazy rodičům či anglicky psané deníky. Ve filmu se též vyskytují americké vlajky a je zde mimo jiné jasně patrný model amerického školství. Tato celá iluze západního kontinentu je tedy vytvořena v jiné části světa, než na první pohled vypadá. (FIBO)
  • Hlavní představitel Alexe Fergus Riordan dostal jako dárek při premiéře filmu rubikovou kostku. Jde o analogii k rubikové kostce z filmu, se kterou si ve filmu přetvářivě hrál, aby před rodiči vypadal jako hodný chlapec. (FIBO)