Broadway by Light

všetky plagáty
Krátkometrážny
Francúzsko, 1958, 12 min

Dionysos

Estetizace reklamy; metody umělecké produkce aplikované na marketingovou produkci. Američan - naturalizovaný Francouz či spíše Pařížan William Klein na svém prvním snímku upotřebil nejen své schopnosti fotografa módního časopisu Vogue (zde se estetické a komerční vidění proplétá stejně zhusta jako v tomto filmu), ale i osobní známost s francouzskými filmovými klasiky - Marker byl tvůrcem úvodních titulků, samozřejmě skvělých a tradičně etnologizujících/ dokumentarizujících; Resnais je zase uveden jako technický poradce. Děti Ameriky měli zvýšený cit pro tvorbu umění z málo, ne- či dokonce anti-umělecké všeobklopující reality, ještě před vítězným tažením pop-artu od 60. let tak Klein natočil film, vytvářející malířské plátno z materiálu reklamního velkoprůmyslu. Klein rafinuje barvy, linie, rytmus, strukturaci světla a stínu neonových výbojek a vytváří z nich nové kompozice plné sytých barev, abstraktních i figurálních motivů. Jeho film zahání tmu všudypřítomné dehumanizující reklamní kultury stejně, jako se měla pro americkou kulturu Broadway stát tišitelkou noci. ()

Dikaiarchos

Klein prošel nočním neonovým lunaparkem a vytvořil z jeho segmentů zářnou koláž. Zároveň, podprahově, předkládá antropologickou črtu ze spolčenosti, kde jednotlivec dobře chápe svoji roli: Já, člověk – reklamní neon, vyznávám heslo „propaguji (se), tedy jsem“; čím víc pozornosti strhnu, tím vyšší hodnoty nabývám. Všechna má energie proto proudí do jasu mého neonu. Netrápím se tím, zda můj neonový poutač odkazuje ke skutečné louči, která vydává teplo a která skutečně (něco) osvětluje, protože ani jiné to nezajímá. Naše vyspělost spočívá totiž v tom, že si pozornost na neonové bázi vzájemně oplácíme, a dík tomu víme (!), že si na naší spolčené neonové vlně dokonale rozumíme. – Spoiler. Nakonec ve filmu neony i Kleinovu hru s nimi zastíní východ Slunce, zářící eony. – Nikam jinam než sem se nehodí líp Sandburgova pozměněná věta/louč: Tati, reklamou na co je Slunce? (orig.: Papa, what is the moon supposed to advertise?) ()