Dalajlamovo poselství

(TV film)
  • USA Dalai Lama's Message
všetky plagáty

Film vychází z návštěvy 14. dalajlamy Tändzina Gjamccho v Čechách a na Slovensku v roce 2009. V Bratislavě převzal dalajlama Mezinárodní cenu Jána Langoše za boj za lidská práva a zahájil velkolepou originální výstavu Magický Himálaj, která jej i jeho doprovod velmi příjemně zasáhla. Poté odletěl do Prahy, kde byl hostem mezinárodní konference FORUM 2000. Dalajlama je vrcholným představitelem Tibetu, největší duchovní autoritou, ale jeho neformálnost, spontánnost, hravost, smysl pro humor jsou obdivuhodné, tím vybočuje a liší se od ostatních představitelů. Nehájí svoje zájmy, jde mu o lidstvo jako celek, všichni jsme propojeni, rozdělování na já a ty, my a vy, je jen zdrojem problémů. Zdůrazňuje, že prastarý koncept, kdy musím vyhrát a porazit nepřítele už končí, přestává platit. Ve filmu vypovídají mezinárodní i české osobnosti jako například Frederik Willem de Klerk, Václav Havel, Pavel Bém, Eva Holubová nebo Helena Houdová, co pro ně dalajlama znamená a čím je inspiruje. (oficiálny text distribútora)