Karlík, zlatá rybka

Bábkový / Krátkometrážny
Česko, 2010, 13x8 min

Krabím krokem a pak žabím skokem, trochu bokem, kam dohlédneš jen rybím okem, je rybníček, rákosí, raci, mloci, šneci. Tam uvidíte, děti, teda hodně zvláštní věci! Šupiny šustí a vlny se vlní, Karlík, zlatá rybka vám přání splní, neváhej a něco si přej... Slibuje úvodní rapující písnička loutkového animovaného seriálu Karlík, zlatá rybka. Tento třináctidílný projekt večerníčků má vedle Karlíka, zlaté rybky ještě další dva protagonisty žijící u rybníku Bahňák ve středních Čechách. U harampádím a veteší zaneřáděného rybníčku žijí dva originalitou kypící žabáci, Siňór a Amígo. Siňór je pomalejší, pasivnější a dobrácký ropušák se srdcem na dlani. Skokan zelený Amígo je živější, upovídanější, ale i drzejší z povedené dvojice žabáků. A kdo umí plnit všechna jejich roztodivná přání? Právě a jedině čarovná rybka Karlík, který je vždy připraven a nablízku oběma žabákům. Jejich až neuvěřitelná dobrodružství vynikají nápaditostí, chytrým humorem a fantazií, napsal je Jan Balej společně s Ivanem Arsenjevem... Všechny protagonisty mistrovsky namluvil a úvodní písničku zpívá Vladimír Javorský. Komponovaná hudba je z dílny Jaroslava Svobody a skupiny Traband, kameramankou Patricia Ortiz Martínez, střihačkou Magdalena Sandersová. Ve studiu Hafan film s.r.o. pohádkové epizody animoval Alfons Mensdorff-Pouilly. Výtvarníkem a režisérem projektu je přední osobnost české animované tvorby Jan Balej. (oficiálny text distribútora)

UncleG

Prosím, pane Balej, já bych chtěl pořádnej poctivej večerníček, v němž ústřední hrdinové nejsou neidentifikovatelnými zrůdami a při jehož sledování by se dospělý divák dokázal zorientovat v aktuálním dění na obrazovce. Zlatá rybka je totiž totálně přeplácaný animovaný maglajz, ve kterém jde opět jen o to, že "je to barevné a že se to hýbe". Hlavu a patu v jednotlivých epizodách stěží pohledat. Co mě ovšem při sledování napadlo, byla odlišnost animačních škol: české nóvum prezentované Koutským a Balejem versus klasika od Břetislava Pojara. Zatímco cílem nových režisérů je diváka přesytit nesmysly na úkor vyprávění, stará škola šla odlišným (a mně osobně příjemnějším) směrem: dějová, obrazová i zvuková čistota, animační umírněnost a hlavně vysoká SDĚLNOST. Každý, kdo si vzpomene například na vytříbenou Jabloňovou pannu nebo Pojarova Maxipsa Fíka, musí při sledování Balejova Karlíka zaplakat: Jeho postavičky se prohánění po place, přehnaně gestikulují, překřikují jedna druhou a do toho ještě ještě hraje hudba rytmicky zcela neodpovídající dění na obrazovce - to celé se pak smísí v nesrozumitelný guláš, kde žvatlajícím zrůdám často není rozumět "cizího" slova. Karlík, zlará rybka, je tedy pro mě zcela neuspokojivým bordelem, který nejspíš potěší jen nejmenšího diváka do tří let - tedy dítě, kterému je v podstatě jedno, co se to v té bedně hýbe. ()

anevanu

U mě dobrý pohádka podněcující dětskou fantazii,v pohádce nemusí být jasný děj,něco nechme na našich dětech a jejich představivosti.Loutkový film to nemá jednoduché a rapování v pohádce by mohlo dětem loutkový film přiblížit,aby nebyli fixované jen na 3D ()

Ravi

Tohle, že má vychovávat naše děti? I Pokémoni měli alespoň příběh. Z tohohle jde hlava kolem i dospělému člověku. ()

maoc

Jedenapůlročnímu synovi se to líbí a mně docela taky. Pěkná animace, dobrá hudba, hodně pohádkové, plné dětské fantazie. Ti, co hodnotí méně jak 2 hvězdy by se měli nad objektivitou svého hodnocení zamyslet, ale je to jejich volba. Co už. ()