Když do mužského světa vstoupí žena, vždycky nastanou problémy. Hrdiny jednoduchého příběhu jsou bývalí mariňáci Donovan a Gilhooley, kteří se po druhé světové válce usadili na rajském tichomořském ostrově. Do jejich poklidného života ovšem nečekaně vtrhne dcera místního lékaře Amelie, která po letech hledá svého otce jen proto, aby mu sdělila, že díky svému nevázanému životu bude vyloučen z rodinného dědictví. Jeho kamarádi Donovan a Gilhooley to samozřejmě nemohou dopustit a i málo zkušený divák rychle pochopí, že se schyluje k neodvratnému happy endu. (oficiálny text distribútora)

Martin741

Reziser John Ford /The Quiet man, Stopari/ natocil len priemerny film. Idyla pacifickeho ostrova nefunguje, a hoci si to John Wayne /3 godfathers, Man who shoot Liberty Valance/ a Lee Marvin /Big red One, Dirty Dozen, Canicule/ doslova uzivaju, priemerny televizny diviak ako ja sa zasbude xmrti nudit jaxvina. Dej sa uplne vytratil, no a krasna Elizabeth Allen ani krasna priroda to uz nezachranili. Najpriemernejsi John Ford : 63 % ()

Willy Kufalt

Vánoce v Polynésii jsou pro naše oko hodně netypické. Scházení příbuzných a rozdávání dárků v zátiší palem, v doprovodu šíleného vedra a vějících ventilátorů. Kostýmy účastníků půlnoční mše připomínají víc než vysoce posvátnou záležitost spíše karneval v Rio de Janeiro. Celkově má film takovou netypickou a příjemnou atmosféru, podtrhuje jí pěkný soundtrack v letním přímorském stylu, a má také dobrou hlavní hereckou dvojku – zvláště od Lee Marvina bych takhle komické až groteskní kreace rváčského kumpána moc nečekal. Nese to v sobě ale problém mnoha podobně "bláznivých" komedií 60. let, který nespočívá podle mne ani tak v zestárnutí, jako spíše v jejich nevyváženosti. Postupně rozvjíjející se romantický příběh (skoro jako z červené knihovny) jenom stěží zapadá do spočátku nastavené laťky a zábavnou grotesknost čím dál víc vystřídává sentimentalita. Pěkné momenty to mělo... děti, které nejdřív hrají na klavír vážnou skladbu a poté, co si na chvíli jejich profesor odskočí, přejdou okamžitě k svižnému modernímu kousku, mi někoho a něco připomněly. :) Ale i pro trochu přepálenou stopáž nakonec spíše hodnotím jako pouze úsměvně kuriózní, než nadprůměrný film. 60% ()

dopitak

Aby doktor William Dedham mohl získat obrovský podíl na rodinném bohatství, musí podle belgických zvyklostí prokázat, že je vážený a bezúhonný občan. Správní radu vede jeho dcera Amelie, která svého otce nikdy neviděla a rozhodně nemá v úmyslu mu nějaké dědictví přenechat. Problém je v tom, že Dedham má tři nemanželské děti s domorodkou. V tu chvíli nastupují doktorovi kamarádi Donovan a Gilhooley, kteří tohle mají vyřešit.... Na první počtení vynikající a velmi slibný námět. Ten však ustupuje do pozadí nesmyslné spleti rádoby gagů a na dějovou linku se zapomíná. Ano, i rvačky jako "rodinná zábava" mohou fungovat (viz. Podivuhodné dědictví či jeden díl Policejní akademie), tady se ale Wayne rve s Marvinem a oba se rvou s mariňáky, aniž byste pochopili, proč. Stejně tak působí nesmyslné "vložky" sedomorodci a jejich slavnostmi, zbytečná je postava kněze, guvernéra a bohužel i opilce Gilhooleye, kterou (jinak výborně) hraje Lee Marvin. Totálně ubitá šance, natahovaná nuda, které chybí vtip, a zběsilý český dabing (ČT 2003, Petr Pospíchal coby Marvin budiž, ale Jan Schánilec se prostě k Waynovi nehodí) ničemu nepřidá. ()

Mol

NOT THE BRANDY, YOU DOPE!!! Kdybych já měl rozpočet, Wayna a Marvina, tak bych natočil raději pacifické peklo než-li tento navoněný Polynéský ráj plný nudy. John Ford dostal na těch ostrovech asi úpal, když promrhává rozpočty studia na takhle nekomediální, nedramatickou, vleklou snůšku fádních životů opálených ostrovanů. Ale dívat se na to dalo. A ne kvůli již zmíněným hvězdám, ale hlavně díky atraktivní 34 leté Elizabeth Allen, která do filmu vkročí ze zasněženého Bostonu přímo na držku pacifického oceánu. A i když má ze začátku srdce jako kru co potopila Titanic, nakonec jí roztaje jako kostka cukru v šálku čaje. Film pro jedno nudné odpoledne. ()

kaylin

Když máte za sebou válku, můžete být vlastně docela v klidu. Jenom když se neusadíte na klidném tichomořském ostrově, kam se jednoho dne vydá ženská. John Wayne v klasické roli frajera, který má trochu problémy s tím zvládnout jednu ženštinu. Není to až tak špatné, ale ten klid a mír prostředí i hudby vás mohou docela dost dobře ukolébat. ()

• Kvůli věkovému rozdílů nebylo Johnu Wayne (Donovan) příjemné hrát  romantické scény s Elizabeth Allen (Ameilia Dedham), a tak požádal režiséra Johna Forda, aby místo ní obsadil Maureen O'Hara. Ford mu odpověděl: "Chceš být ten, který jí řekne, že je pro tu roli skvělá, protože je stará?" Po tomto filmu Wayne omezil své romantické scény pouze na starší ženy. (Mol)
  • John Wayne (Donovan) a Lee Marvin (Gilhooley) spolu často popíjeli i přes nelibost Johna Forda. Jednou, když se John Wayne vracel podnapilý do svého hotelu, potkal skupinku katolických knězů a pustil se do nich jedovatými urážkami. Okamžitě mu došlo co udělal a hned na místě se omluvil a přispěl na církevní charitu. (Mol)
  • Kvůli špatnému zdravotnímu stavu Johna Forda byl na place přítomen John Wayne (Donovan) i jako asistent režiséra. (Mol)