Srdíčko a Mňamka

• Japonsko Omae Umasō da na (viac)

Rodina se nežere. Nevšední japonská animovaná bajka ze světa dinosaurů... Svět dinosaurů má svá jasná pravidla, a tím nejzásadnějším je, že býložravci se drží dál od masožravců. Jenže když maiasauří matka najde zatoulané vajíčko, ze kterého se jí pak vylíhne malý tyranosaurus, nedokáže ho odvrhnout, jak jí nařizuje vůdce jejího stáda. Sama tedy vychová malého masožravce, kterému dala jméno Srdíčko, se svým vlastním synem Světlíkem. Během dospívání Srdíčko pozná, že je masožravec a od adoptivní rodiny uteče. Vyroste jako samotář, který nepatří ani do světa maiasaur ani mezi tyranosaury. Pak ale do Srdíčkova života vstoupí zatoulané vejce, z něhož se vylíhne býložravý ankylosaur.

Animovaný film Srdíčko a Mňamka vznikl podle série obrázkových knížek Tacuji Mijanišiho a z nich také přejímá originální mix roztomilosti, slapstikového humoru, dynamické akce i velkých emocí. Mijaniši a přeneseně i film se sice zaměřuje spíše na vlastní dramatické vyprávění, než na archeologickou a biologickou přesnost, nicméně Srdíčko a Mňamka nezapře poučenost fakty, byť si nedělá hlavu s jejich volnými interpretacemi. Ostatně jedním z evidentních inspiračních vzorů pro tvůrce byla populární dětská kniha Mia: dospívání dinosaura od Jacka Hornera a Jamese Gormana, která také kreativně spojuje fakta s autorskou licencí. (Česká televize)

Olík

Tady snad nejde než použít léty ověřené: "jiný kraj, jiný mrav". Zkrátka, zažité zvyklosti jsou v jednotlivých zemích značně odlišné a tak tito zpokemonovaní dinosauři dětem odkojeným na Bobu a Bobkovy přináší krutou realitu světa ala National Geographic, kde platí "oko za oko-zub za zub" nebo "silnější pes mr.á". Nevím, ale za mne nic pro úplně malé děti - koukal jsem s pětiletou dcerou a ta z toho má divoké sny ještě teď......ostatně jako já. ()

honajz2

Na můj vkus je to poněkud uječené a po příběhové stránce celkem divně vedené, i když se to na konci celkem dobře spojí. Někdy se to i trochu táhlo a ani ty japonské písničky mi tam moc neseděly, ale jinak se jedná o celkem příjemný a místy docela vtipný animák, který je takovým hezkým oponentem Hodnému dinosaurovi (kterého jsem poměrně nedávno viděl) - zatímco v něm je ale svět dinosaurů vyjádřen poněkud mírumilovně, tady se s nějakou mírumilovností nepářou a je zde zabitých a sežraných poměrně dost dinosaurů. Tady je hlavně hezky vidět, jak je každá ta kultura jiná, i ve filmech pro děti. Mě osobně se ale Srdíčko a Mňamka (ten český název je šílený, ale ani ten japonský když jsem si ho překládal nezněl o moc líp) líbilo víc, protože to nebyla taková nuda, jako Hodný dinosaurus. Jenom je škoda, že ta nejzajímavější a nejsympatičtější postava tady je zhruba tak 5 minut. Víc jak 3* ale nedám. ()

majo25

Idiotský názov a mená postáv môžu silne odradiť, pretože animák nie je rozhodne určený pre najmenšie deti. Netuším potom ale komu je dosť zjednodušená animácia (karate-)dinosaurov určená. Príbeh by sa dal v skratke zhrnúť do vety Rodina sa nežerie, rodina si pomáha. Je pravda, že veľakrát som gúľal očami nad scénami či dialógmi, ale k záveru to malo drive i pekne gradovalo. Takéto niečo sa môže natočiť jedine v Japonsku. ()

(mOnkey)

Podívaná pro ty úplně nejmenší, ale i taková má právo na život. Japonci navíc oproti některým svým západním kolegům (jejichž pohádky mám často taky rád, ale většinou z úplně jiných důvodů) nevštěpují dětem do hlavy hodnoty, že pokud chtějí být oblíbené/milované, ale náhodou vybočují z řady, nemůžou počítat s tím, že je společnost přijme takové, jaké jsou, ale musejí se nutně změnit, což je podle mě myšlenka naprosto ohavná. You Are Umasou ve svém jednoduchém příběhu o dinosaurech, kteří se pohybují v prostředí, do kterého nepatří, naopak oslavuje toleranci k lidem jiných národností, barev či tvarů. Podle toho jednoho obrázku ve zdejší galerii to vypadá, že Umasou je jedním z nejlépe vypadajících animovaných snímků vůbec. V pohybu se však jedná spíše o mírný nadprůměr, ale vše plně vynahrazuje pestrá paleta barev, které stejně zajímají děti mnohem víc než nějaká technická stránka. Vzhledem k tomu, že se ve filmu vyskytují pouze a jen všemožné druhy dinosaurů, podařilo se do něj tvůrcům velmi nenásilnou cestou zakomponovat elementy kaidžu, takže se přerostlí ještěři v jeho průběhu několikrát seřežou. Postavička malého Umasoua je navíc tak mile nadabovaná, že bych si tuhle roztomilou potvůrku vzal okamžitě domů. To by ovšem nesměli dinosauři vyhynout před 65 miliony let (tohle dětem raději neříkejte). ()

feeme

Mám pár dětí jako kámoše a když jsem tohle viděla, bylo mi jasný, že jakmile přijde řeč na filmy, tohle bude první doporučovaná věc! Navíc teda Srdíčko sympaťák, moc dobře srovnaný priority a přitom žádný máslo! Mňamka mi trochu evokuje pokemóny no, ale co už. A celkově je to takový, jako kdyby v tom světě nebylo kdovíjaké vystavěné zákulisí, jenom to, co se týká hlavní postavy. Ta je ovšem vrcholně roztomilá, takže to ve výsledku nevadí. Konec přišel dřív, než bych si přála. ()

• Červené bobule, na nichž si rádi pochutnávají Srdíčko s Mňamkou, představují hypotetické plody dřevin nazývaných benetity (řád Bennettitales). Jedná se o vyhynulou skupinu semenných rostlin, jimž se nejlépe dařilo od jejich prvotního evolučního vzniku v období permu až do konce rané křídy (cca 280–100 Ma), přičemž během pozdní křídy (cca 100–66 Ma) jejich biodiverzita poklesla v důsledku rozmachu krytosemenných rostlin, přesto zůstaly běžnou a z paleoekologického hlediska neméně důležitou složkou tehdejší flóry a zřejmě se jim stalo osudným až vymírání na hranici K-Pg (66 Ma), zapříčiněné chicxulubským asteroidem, stejně jako neptačím dinosaurům, pterosaurům a dalším druhohorním plazům. Nicméně některé kontroverzní fosilie z Tasmánie svědčí o jejich přežití až do období oligocénu (cca 26 Ma). (Marasuchus17)