Celovečerní verze filmu, kdy sledujeme i vč. fiktivních sekvencí strýčka Sama, jak se 6. 12. 1941 rekreuje a relaxuje na havajské pláži. Postava představující Hlas odpovědnosti ho nabádá k pozoru na pátou kolonu japonských imigrantů. Sebejistého strýčka Sama to nijak neirituje, ani pohybující a vyptávající se japonští civilisté. A pak přijde samotný útok na Pearl Harbor a jeho následky... (Zetwenka)

raffspIn

Oskara získala pouze zkrácená 34 minutová verze. Původní 82 minutová byla zamítnuta jako příliš protiamerická a na dalších 50 let uložena do trezoru. Uvedena byla teprve v roce 1991. (Dawn B. Sova - Zakázané filmy) ()

Martin741

Jo, viem ze jestvuju 2 bverzie - prva trva asi polhodinu, druha klasickych 82 minut. Mno, zdalo sa mi to, ze USA tu nie su vykreslene zrovna pozitivne, avsak bojove sceny u mna rozholi o nadpriemere : 74 % ()

• Ford dostal nařízeno zkrátit film o scény odhalující pochybení vlády a naopak zdůraznit sekvence, které dokládaly statečnost amerických vojáků. (Zetwenka)
  • Po dokončení natáčení předložili Toland a Ford film k posouzení námořnictvu a dočkali se nelítostné kritiky. Admirál Harold Stark napsal pak hodnocení, které vedlo až k zákazu filmu. (Zetwenka)
  • Původní verzi o délce 82 minut mnozí odborníci považují za největší propagandistický neúspěch v dějinách druhé světové války. (Zetwenka)