V Říši slov vládne krásná, dobrá a moudrá Vládkyně. V Temné říši zase vládne potměšilý král, který nevěří, že ve světě lidí existuje dobro. Snaží se dokázat, že vše o čem lidé tak často a rádi hovoří, lehce vymění za peníze a blýskavé haraburdí. A Vládkyni dá za úkol,aby mu přivedla jediného člověka, který dokáže, že taková slova jako láska, čest a přátelství mají ve světě lidí skutečnou váhu a platnost. Vládkyně tedy do Temné říše s bludnou chodbou a zlověstnou černobílou ruletou, na níž se hraje o hodnoty života, vysílá dva obyčejné mladé lidi - Vítka a Marii. Jsou to tuláci, chodí od města k městu, bohatí jen svou láskou a vírou v život. (mibara)

Jezinka.Jezinka

Jana Preissová s věkem přešla od rolí půvabných princezen do rolí důstojných královen, Petr Kostka si se zjevným potěšením poměrně výjimečně zkusil padoucha, Eduard Cupák cupkal jako moudrý blázen a v království Vládkyně drnkala na loutničku Milena Steinmasslová. Angažovat tuhle skupinku jedinců s mimořádně příjemnými hlasy do pohádky o slovech byl výborný nápad. S hlasy právě jmenovaných by dobře znělo i předčítání telefonního seznamu. Nikdy jsem moc nemusela podivnou baletní stylizaci pohádkových říší. Rozplizlé, od reality odlehlé mystérium daných míst, kde poddaní toho či onoho panovníka předvádějí baletní kreace, chodí jak vrtohlavé ovce, nebo sedí mezi antickými sloupy a jsou intenzivně éteričtí, mi vždycky zavánělo speciálním oddělením psychiatrické léčebny. Důležitost slov, nutnost komunikace a ještě větší nutnost vzepřít se špatnému v té teatrální choreografii a bubu aranžmá na území krále Temné říše jako poselství pohádky poněkud zaniká. ()

otík

Stačí vidět první minutu filmu a jméno režisérky a zkušený pohádkoznalec je doma. Simonová opět předkládá dětem mýtickou a poetickou pohádku plnou bájných postav, které mluví češtinou dnes dětem zcela neznámou, a míchá svět bájný s reálnými postavami. Pro mně osobně je těžké mít tuto pohádku i jako kulisu, natož se na ni soustředěně dívat. Simonové klasika, která se líbit může, ale také těžce nemusí. Já patřím do té druhé skupiny. Hudba: Ladislav "dělám hudbu pro všechny pohádky své ženy" Simon ()