Marek Vašut tentokrát jako obhájce v kauzách veřejných i vlastních. Třídílná televizní inscenace scenáristy Václava Šaška na motivy stejnojmenné knihy JUDr. Petra Rittera nás zavádí do prostředí advokátské praxe. Její hrdina, obhájce JUDr. Verner Parma (M. Vašut) se shodou okolností dostává v poslední době k případům, které jakoby měly společného jmenovatele: brutalitu, lhostejnost, bezcitnost. Delikventi – dva mladí vrahové, matka, která týrá své děti, zlodějíček, vandalové, ti všichni jakoby jednali nesmyslně, bez motivu. Ale patří k Vernerově povaze, že se snaží o svých mandantech zjistit hlubší pravdu. A tak se mu postupně odkrývá podobný obraz několika rozvrácených rodin, v nichž chyběla láska, péče, jistota. Verner má však současně problémy i soukromé – objeví nevěru své ženy Eriky (S. Postlerová) a v rozvodovém řízení řeší, komu připadne péče o syna.
Režisér Jaroslav Dudek nenatočil detektivku ani akční krimi. Stál před problémem, jak ve studiových podmínkách zachytit autenticitu denní vyšetřovací praxe, úmorné dialogy s lhostejnými, často primitivními pachateli. Bylo třeba vsadit na herce – V. Cibulková, R. Skamene, J. Pomeje, M. Kubačák se zhostili rolí delikventů, v dalších rolích uvidíte L. Mrkvičku, J. Vinkláře a T. Töpfera. (Česká televize)

Skuby47

Velmi zdařilá třídílná televizní inscenace, jejíž hlavní devizou jsou napínavá šetření z prostředí soudní síně. Tato televizní story stojí a padá s hereckými výkony. V hlavní roli se brilantně předvedl jako obhájce ex offo Marek Vašut a v nezvykle vážné roli vyšetřovatele ukázal Michal Suchánek, že to taky umí. Je to mistrovsky napsané s precizními dialogy a komorní atmosférou. Kriminální případy se týkají několika zajímavých soudních kauz, ve kterých se Marek Vašut snaží porozumět chování svých klientů a dopátrat se motivů a příčin vzrůstající brutality a negativních jevů ve společnosti, aby mohl kompetentně hájit své obviněné. Dochází k závěru, že život v rodině v dětství se podstatnou měrou odráží na chování člověka v dospělosti, což není zase až tak objevné. Pokřivené rodinné vztahy, lhostejnost a cynismus mají vliv na konání člověka ve stáří. Klade si otázku, jak by se zachoval každý z nás, kdybychom věděli, že se na to nikdy nepřijde. Jako právník snažící se proniknout do lidské psychiky zděšeně pozoruje, jak se projev dětského vzdoru začíná podepisovat i na chování jeho vlastního syna, který velmi špatně nese rozvrat rodiny. Zaujal mne výrok, že dítě je otcem dospělého. Poutavý a nadčasový snímek, škoda že ho v televizi už dlouho nedávali. ()

argenson

"Pavlíku, zítra pojedeme na přehradu, chceš?" - "Mně se na přehradě nelíbí, mami." - "A proč ne?" - "Protože jsi píča." Místama celkem drsný dialogy :-) Překvapivě snesitelný Vašut, i když to prolínání pracovního a soukromého života vede k docela roztříštěnému ději a ve stopáži 3x60 minut je z toho nakonec celkem nuda. Totéž se týká hudby. ()