Ponurá neděle

(študentský film)
  • USA Gloomy Sunday
Krátkometrážny / Mysteriózny / Dráma
Česko, 2011, 28 min

Příběh o tom, že maďarská "píseň sebevrahů" vzniklá ve 30. letech minulého století, stále nese své prokletí. (oficiálny text distribútora)

Jeanecek

Obrazově jeden z nejzdařilejších Píseckých projektů.Bohužel jsem si na premiéře ve 4k uvědomil, že ta technická kvalita filmu nejsvědčí zdaleka tolik, jak si všichni mysleli. Možná, že DVD by nebylo od věci. Nevim. Každopádně hvězdička dolu za nešťastné herecké obsazení Markéty, ta tam nesedí ani typově, ani herecky. ()

Moena

Rozhodně hodně zajímavý počin. Pokusy o mysteriózní cokoliv se na naší půdě vyskytují jen o něco více než růžoví lenochodi. Krásné exteriéry, podle mého i dobře nasnímané a potěšila mě přítomnost Vici Kerekes. Přesto pokud se celý film upíná k jakési písni, možná by neškodilo se na ni malinko více zaměřit. Protože právě flasbacky maďarského skladatele měly bezvadnou atmosféru, což se, bez urážky, nedá říci o soudobé mladé dvojici, která měla zbytečně moc prostoru a nebylo čím ho vyplnit. Být to o kus kratší tyhle části, u kterých jsem se vyloženě nudil, by vypadly a líbilo by se mi to asi mnohem víc. Rozhodně zajímavý nápad, slušivé provedení, pěkná hudba (možná hlavní motiv víc do popředí?). Asi bych se přiklonil ke komentáři kolegy Lachtana a k jeho třem hvězdám, ale začnu na čtyřech a podívám se i na zbytek autorovi tvorby. Pak uvidíme. ()

Tom_Lachtan

Hodně, hodně dlouho jsem čekal, než se ke mě tenhle filmek dostane, bohužel jsem dost sklamanej, výsledek je totiž jenom nuda, velká, efektně natočená a dobře obsazená nuda, která kupí jedno veleklišé vedle druhého a přestane jen tehdy, aby se objevilo klišé ještě monstróznější... Obrovsky prokoněnej potenciál, kdy není ani hudba (na které by to v tomhle případě mělo z velké částí stát) pořádně využita, slabé a dýchavičné tři hvězdičky. ()

Bane

Audiovizuálně velice kultivovaná záležitost, které by ovšem prospěla delší stopáž pro náležitě epický rozmach (film takové ambice rozhodně má). Mysteriózní žánr v současném českém filmu zcela chybí (pokud nepočítáme několik pseudoartových alibistických experimentů), v takhle upřímné a žánrově čisté podobě je to navíc zcela nedostatkové zboží. Těším se na další režisérův film, své oblíbené motivy a formu neopouští a naopak je dále rozvíjí do - doufejme ne příliš vzdáleného - celovečerního debutu. To by mohla být skutečná bomba. ()

Pilířek

Snad jedna z nejlepších látek, kterou jsem na famo viděl. Vlastně možná nejlepší. Skvělej vizuál, bezvadná atmosféra - na to je Miky machr jak nikdo. O to víc mě ale mrzí, že dílko není doklepnuté po stavební stránce. Chybělo mi abych se dozvěděl trochu víc o ústřední dvojici, která občas na plátně nedělala nic směrodatného, ale byla to právě tato dvojice, která filmu měla udávat krok. Druhou věcí pro mě pak byla špatná orientace v časových rovinách. Občas jsem měl problém identifikovat co je minulost a co je představa. V tomhle ohledu nerozdal Miky karty příliš spravedlivě. Ale po středověkém pexesu se sudem v hlavní roli je Ponurá Neděle megarozčarování a krásný zážitek. ()

• Produkci filmu se podařilo získat povolení k natáčení na Novém Světě na Hradčanech, kde už roky platil zákaz jakéhokoliv natáčení. (Cloud)
  • Film byl natočen na kameru "Red one", zvuk pak smíchán ve studiu "Soundsquare". (Cloud)
  • Původně do filmu skládal hudbu Varhan Orchestrovič Bauer, ale kvůli nespolehlivosti byl nahrazen Zdeňkem Beranem. (Cloud)