Stalking

(TV film)
všetky plagáty

Anglický výraz stalking, který původně označoval v řeči lovců stopování a přiblížení se k lovené zvěři, není v kriminologii a psychologii až takovou novinkou. "Na půdě psychiatrie byl tento jev znám už velmi dlouho. Patologické vazby na jiné osoby byly popsány už v 18. století. Relativně moderní fenomén je stalking pro kriminologii, kriminální psychologii a trestní právo. Právě velmi známé případy, například útok J. W. Hinckleyho na prezidenta Ronalda Regana, přispěly k přestěhování tohoto problémů z ordinací psychologů do soudních síní," říká Markéta Vitoušová z Bílého kruhu bezpečí, který se u nás problematikou stalkingu zabývá nejintenzivněji.

V Čechách má stalking bohužel už několik obětí. Třiatřicetiletou Michaelu Maličkou umlátil uříznutou větví její bývalý kolega Petr Hanuš. Pronásledoval ji více než dva roky! Ze začátku jí posílal e-maily a dárky. Když nemělo jeho počínání žádnou odezvu, vyhrožoval a zničil jí auto. Sledoval ji čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnů. Michaela nepřežila přesto, že o všem informovala policii i média. Tento a další tři otřesné případy probírá režisér Šimon Koudela ve svém dokumentu společně s odborníky i pozůstalými. (oficiálny text distribútora)

Marze

Smutné případy konců vztahu. Jak říká můj oblíbený psycholog Jeroným Klimeš, jsou muži kteří se velmi snadno seznamují, ale jsou neschopní fungovat ve vztahu a muži, kteří jsou špatní při rozchodech. V rodinném a manželském poradenství jsou tři oddělené balíčky problémů. Seznamování, vztahové problémy a rozchody. Tento dokument se týká toho třetího. ()

SOLOM.

Další důkaz toho, že zrušení trestu smrti byla velká chyba! Nemusíme se ani moc dívat na brutální vraždy spáchané po celém světe, ale stačí se podívat i do naší vlasti. Zde je skoro hodinový dokument, který nám alespoň trochu přiblíží čtyři otřesné případy, které se v minulých letech odehráli na území naší republiky. Dalo se jim předejít? Samozřejmě, jenže v té době ještě neexistoval zákon, který by policistům umožnil pachatele zadržet, nebo vyšetřovat ještě předtím, než spáchali své činy. Přitom se každá z obětí, nebo jejich rodiny dožadovali (prosili) o pomoc policie a byli odmítnuti, nebo jim prostě nevěřili. Zbytečně tak zemřelo několik slušných nevinných lidí a věřím, že jich bylo mnohem víc, než jen v těchto čtyřech případech. ()

MaMitti

Tak tohle mě totálně sebralo...Taková bezmoc a beznaděj, která mě doteď sevře při vzpomínce na osudy lidí, které pořad ukázal, v mém životě už dlouho nebyla...Nejvýstižnější pro tyto případy byl postřeh pana Jiřího Šestáka z ČB divadla - když si člověk zavolá hasiče, protože hoří, ví, že přijedou a začnou požár hasit, když si člověk zavolá sanitku, protože se mu udělalo špatně, ví, že sanitka přijede a lékaři mu začnou pomáhat, aby se mu udělalo lépe, ale když si člověk zavolá policii, že mu hrozí nebezpečí, nemůže si být jistý, jak se policie zachová a co udělá??!....v případě, o kterém mluvil pan Šesták - manželé Malhočtí - se policie na prosbu o pomoc s odvrácením výhružky zabitím zachovala děsuplně - stručně řečeno: prostě smolda pacholda - nemůžem nic dělat, zavolejte si, až vás zabije....a tak se taky stalo...Nehážu celou policii do jednoho pytle, ale kdo viděl tento pořad, jak se cítíte? Vzrostl u vás pocit bezpečí, že kdyby se něco dělo, můžete se s jistotou obrátit na svou místní policii? U mě značně klesl...jen se budu modlit, aby se mne a nikoho mého blízkého tento druh trestné činnosti netýkal. ()

kisha

Několik námětů na hollywoodský thrillerový trháky v jednom dokumentu. Nepochopim, že tu nějakej antistalking zákon nebyl už dávno. ()

Missi84

Dne 1.1. 2010 nabyl účinnosti zákon č. 40/ 2009 Sb., trestní zákoník, který se sebou přinesl mnohé změny v oblasti trestního práva ČR. Jednou ze změn bylo i ustanovení o zavedení nového trestního činu - nebezpečné pronásledování (stalking). Tato změna by měla zabránit, aby docházelo k podobným příběhům, se kterými nás seznamuje autor dokumentu. Jedná se o příběhy pěti osob (tří žen a jednoho manželského páru), kteří padli za oběť nebezpečnému, fanatickému a nikterak právem regulovanému pronásledování. Nečinnost anebo chcete-li neschopnost orgánů činných v trestním řízení (ať už mluvíme o Policii ČR anebo jednotlivých zastupitelských úřadech) zastavit budoucího vraha je do nebe volající. Je neuvěřitelné a v podstatě i šokující, když zjistíte, že právní systém, který by Vás měl chránit, na Vás doslova kašle. Jeden z pozůstalých řekl, že za ním došel příslušník policejního sboru a sdělil mu, aby si dceru hlídal, že muž, který ji pronásleduje je skutečněnebezpečný. Více s tím, ale nemůže bohužel udělat. Provedením se nejedná o výjimečný snímek, ale po obsahové stránce je zajímavý. ()

Respex

Velice silný dokument. Pojednává o problematice, která byla díky bohu zákonem zohledněna. Bezmoc policistů byla neuvěřitelná. Určitě doporučení a 4*. ()

Kralovna.Noc

Tragédie naprostého selhání policie i zákonů a systému té doby. Na druhou stranu věřím tomu, že na takové chování by se daly dát do jisté míry našít i jiné paragrafy. Jinak dobře natočené. Chudáci oběti. ()