Jindřich Štyrský - Mým očím nutno stále házeti potravu

(TV film)

Dokument o podivuhodném světě jednoho z našich předních surrealistů. Poezie a malířství byly pro něho největším dobrodružstvím života. Dává nám prožívat iluzi svých dní a vykládá nám tak o místech, o létu i o čase, okouzlujícím způsobem. V jeho obrazech zraje a voní ovoce, hoří lesy švédských zápalek, taje olověné závaží a rozpadávají se voskové tváře. Láska má množství podob, je trýznivá a mučící, zraňující, dráždivá. Jindřich Štyrský je složitá osobnost, jeho prostřednictvím se dozvídáme plno věcí o jeho době a lidech, kteří ji tvořili. Dokument znamenitým způsobem ukazuje výjimečnou osobnost s tisíci tvářemi a nekonečným talentem. (Česká televize)

Lindiště

Štyrský i jeho kámoška patří mezi mé oblíbence, celkově surrealismus jako umělecké období mě oslovuje asi nejvíc. Typické rozpitvávání vlastního podvědomí , jakési "nadreality" je fascinující, zejména výsledky, kterých umělci dosáhnou. Ve Štyrského tvorbě se odráží zážitky ze snů spojené s tím, co prožíval v mladém věku. Dokument samotný byl natočen zajímavou a svěží formou za použití fragmentů z korespondence, dobových recenzí, komentářů jiných surrealistů a hraných "obrazů" z jeho života, podpořený velmi bohatou ukázkou umělcovy tvorby. Hodina utekla jako voda, takových dokumentů by mělo být v televizi určitě víc. ()

Šandík

Kisilovy dokumenty obecně působí dojmem malého zázraku a dokument o Jindřichu Štýrském rozhodně není výjimkou. Všechno začíná už stopáží, důsledně hodinovou, pokračuje výbornou teoretickou přípravou a končí vizuálním zpracováním, v němž je maximálně využito jak archivních materiálů, tak záběrů z autentických míst a citlivě vytvořených hraných pasáží. Výsledkem je dokument, ke kterému téměř není co vytknout... Celkový dojem: 90% ()

topi

Tak takových dokumentů, které by byly věnovány osobnostem českého malířství, potažmo surrealismu by chtělo více! Umně zpracované odhalení života tohoto talentovaného muže. Použitá hudba umělecky koresponduje s celkovým vyzněním. Komentáře podmanivě čtou "dejvičáci" Ivan Trojan, Marek Daniel nebo Martin Myšička. ()

sportovec

Duch ČT 2, jakkoliv občas i hodně kritikyhodný, z České televize doposud nevymizel. Naopak: tento dokumentární šperk pohybující se na pokraji dokudramatu z literárních pramenů klene velkolepou klenbu jednoho zvláště řeřavého života i tragédii socialistické levice, jež jej dotváří. Uzavírat se před poznáním zvláště bolestných a nepohodlných, někdy obtížně pochopitelných a sdělitelných fakt skýtá jedinou jistotu: cestu do pekel, zániku, zatracení. ()