Sintel: Příběh draka

Réžia:

Colin Levy

Scenár:

Esther Wouda

Osamělá dívka jednoho dne při hledání jídla objeví zraněné dračí mládě. Začne se o něj starat a společně přežívají. Jednoho dne ale během hry dráčka napadne dospělý drak a odnese ho neznámo kam. Dívka se proto vydá na dlouhou a nebezpečnou pouť, aby svého draka zachránila... (tomeek)

redwik

Príbeh nič moc, neočaril a ani ničím neprekvapil. Na animácii sa mi najviac páčili hory navôkol a drak, ten uznávam, že bol spravený celkom pekne. No keď si to tak zhrniem, bohvieako sa mi to nepáčilo. Súhlasím s názorom, že by to celkom ušlo ako nejaké intro k počítačovej hre, no takto ako krátkometrážny film ma to neohúrilo. ()

jaqubko

Prosím vás, každý, kto je ochotný venovať 10 minút animované filmu, skuknite to. Sintel dokázal povyprávať dej plnší než akákoveľvek pixarovka a zvláda to len pomocou vizuálnych prvkov. Takisto výborne funguje i mix klasických a moderných prvkov fantasy. Taktiež animácia je je oveľa príťažlivejšia než v moderných (ja ich nazývam "gombíkových") animákoch. Sintel je jednoducho dôkazom, že to ide i bez miliónových rozpočtov a neskutočne ukecaných postáv. ()

benny159

Toto by som chcel vidieť v celovečernej podobe. Je to úplne super. A hlavne oceňujem to maximálne využitie free programu Blender na tvorbu 3D modelov a prostredia, keďže celý tento film je robený v tom programe, na demonštráciu toho, že aj z niečoho, čo je ponúkané zadarmo, môže vzísť niečo tak kvalitné a úžasné. Keby sa dalo, dám aj 6 * ()

Khanemis

"Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly." Zrovna tento výrok mi přijde jako leitmotiv nezávislého fimu Sintel, který vzniknul především jako ukázka konkurenceschopnosti open source 3D programu Blender. Opulentní výtvarná stránka, která se i s menším rozpočtem snaží vytvořit dojem velkolepého blockbusteru je tu zvládnuta nadmíru dobře (v některých chvílích je sice trochu slabší, ale po většinu času je vskutku na co se dívat, a to i po několika letech). Příběh je dobře napsaný, hezky pracuje s divákovým očekáváním, jen mi trochu vadilo, že ke konci trochu až příliš tlačí na pilu, aby vzbudil velké emoce. Což nic nemění na tom, že je to opravdu smutné a pod tím se nachází poučení (které není na rozdíl od jiných filmů člověku vmeteno do tváře příliš okatě) o nutnosti sebereflexe a nebezpečnosti obsese. Skvěle zvolená hudba a výborné namluvení (ačkoliv film není vůbec ukecaný, klidně by mohl být i němý) na výsledném dojmu ještě přidává. Celkově výborně zvládnuté dílo. Přesto mě ten depresivní konec poněkud mrzí. ()

Franta

Kraťoučký filmeček, do kterého autoři nenásilně zasadili velmi silnou zápletku. Grafika je naprosto parádní, když člověk vezme v úvahu, v čem byl vytvořen (Vznikl totiž částečně jako prezentace programu Blender). Jediné co mi vadí, je podle mě opravdu hnusná dračí hlava, ale to je na uvážení jednotlivce. ()

• Snímek slouží k propagaci freewarového programu Blender, který se využívá k tvorbě 3D grafiky. Účelem bylo ukázat, že i s programem, který je zdarma ke stažení, lze tvořit hodnotné výstupy. (Bobik99)
  • V souvislosti s filmem vznikla i hra "Sintel The Game", oficiálně oznámena 12. května 2010 na Blenderartists.org. (Hem.m)
  • Práce začaly v květnu 2009. Film byl oficiálně uveden 27. září 2010 na filmovém festivalu v Nizozemí. On-line verze byla k dispozici ke stažení 30. září 2010 a během několika týdnů byl film zhlédnut více než 1 000 000krát. (Hem.m)