No God, No Master

Když se v létě roku 1919 objeví na prahu prominentních politiků a podnikatelů série bombových balíčků, je agent amerického úřadu pro vyšetřování William Flynn (David Strathairn) pověřen úkolem najít ty, kteří jsou za to zodpovědní. Ponoří se do vyšetřování, které odhalí anarchistické spiknutí s cílem zničit demokracii. (JasonCZ)

v3s

K filmu mě přivedl jeho "anarchistický" název a proto jsem čekal asi větší vhled do politického a myšlenkového pozadí. Místo toho se jedná spíš o detektivku na reálných základech, má klasický střih dvojice odlišných charakterů. Ti řeší pokusy o bombové útoky a zároveň odkrývají bezpráví na imigrantech (převážně z Itálie), ukazují odborová setkání, nezávislý tisk, intriky bohatých a mocných. Občas byl film takový rozpačitý, hodně černobílý, místy patetický, ztrácel dech. Potěšilo mě herecké obsazení, nejvíc asi Ray Wise (Leeland Palmer z Twin Peaks), Strathairn je charismatik, jehož postava by si zasloužila spíš detektivní minisérii, Edoardo Ballerini v roli odborového předáka Trescy na mě působil jako Garry Oldman v Leonovi (rozuměj trochu zfetovaně a divně přehraně), většinou zcela nepatřičně působí hlavní usurpovaný dělník Vanzetti. Jde o vcelku dobrý dobrý, shlédnutí vzbudí chuť na pokračování, zároveň by si zasloužil jisté scenáristické a další filmově-kumštýršké dotažení. ()

• Film se natáčel v Milwaukee ve Wisconsinu. (rafix)