Svatý Václav: světec - kníže - legenda

(TV film)
všetky plagáty

Dokument o natáčení a premiéře celovečerního filmu Svatý Václav v roce 1930, peripetiích ztraceného notového zápisu hudebního doprovodu a současné rekonstrukci celého díla. (oficiálny text distribútora)

Marthos

Existence tohoto evidentně nesoustředěného dokumentu, zamýšleného jako doplňující příspěvek k letošnímu svatováclavskému jubileu, je spíše ke škodě interpretovaného tématu. Spojení tří samostatných okruhů, z nichž každý by zasluhoval vlastní prostor, vytváří půdu pro rádobypoučné tlachání s nulovým úspěchem a je-li divák, očekávající informace o znovu zrekonstruované hudební partituře neustále vyrušován vedlejšími filozofickými úvahami, těžko očekávat jakýkoli zájem. Účelový smysl nebyl naplněn ani v nejmenším a tam, kde měl být dokument přínosný a objevný, je spíše blamující a velkohubý (tvrzení, že v případě Svatého Václava se jedná o poslední český němý film je absolutní nonsens). Méně je někdy více. V tomto případě zcela určitě. ()

triatlet

Dokument sliboval něco jiného, než podává. Kdo čeká zajímavosti o filmu Svatý Václav, musí si vyslechnout i základní informace o Václavovi. Ale celkově didakticky využitelné. ()

Přemek

Narychlo spíchnutý dokument na zakázku, honící několik zajíců (svatováclavská legenda; historie natáčení filmu; zprávy o nálezu notové partitury; zprávy o rekonstrukci filmu), aby nakonec zůstala jen mozaika zajímavějších a méně zajímavější záběrů. Citace z legend čte František Němec. Dokument vznikl pod záštitou premiéra Petra Nečase. ()

Bohemák

Nijak jsem se nenudil a spoustu nového jsem se během pouhé půlhodiny dozvěděl. Bylo to možná až trochu moc pestré (z hlediska přebíhání z jednoho tématu do druhého), ale jako připomínka unikátního kulturního projektu je to sympatické. ()