Milionári zo smetiska

• Česko Odpad (viac)

Hrdiny filmu Odpad jsou tři kluci, jejichž domovem je centrální skládka v brazilském Riu. Každý den ji prohledávají v naději, že najdou něco, co jim alespoň na chvíli zlepší život. Netuší, že už ten příští nález jejich životy nenávratně změní. Tím mimořádným nálezem, který Rafaela, Garda a Rata čeká, je peněženka, která obsahuje zdánlivě nesouvisející změť poznámek, výstřižků a jeden klíč. Když se o ni ale začne zajímat policie a nabídne jako nálezné značnou sumu, uvědomí si, že našli asi něco hodně důležitého. Rozhodnutím nevydat nález do rukou úřadům se vydají na vzrušující a dobrodružnou, ale nebezpečnou cestu, jejíž směr jim bude pomáhat určovat právě obsah peněženky. Ten totiž není standardním nepořádkem, který máme v peněžence všichni, ale důmyslným kódem, jehož rozlousknutí může jednoho vysoce postaveného člověka pořádně klepnout přes prsty. I proto policie rozjela tak usilovné pátrání. I proto jeden detektiv tak usilovně hledá Rafaela, Garda a Rata. Čím blíž jsou k rozluštění záhady, tím je nebezpečí větší. Ostatně, komu by chyběli tři kluci, kteří žijí na skládce? (CinemArt)

Spooner

Milionář z chatrče reloaded. Stephen Daldry má sice řemeslo výtečně v malíku a umí ve správnou chvíli přijít s řádně působivou a drsnou scénou. Jenže mu nejde onu drsnost tamních podmínek a kýčovitou pohádku tak efektně, jako se to před lety bravurně povedlo Boyleovi. Hlavní dětská trojice mi navíc nebyla příliš sympatická a v závěrečné třetině tvůrci až nepochopitelně šlápnou na brzdu a finále tak skončí výrazně za očekáváním. Slušně zrežírovaný nadprůměr vás ale čeká i tak.70% ()

salalala

Solidní jednohubka, na které určitě nejvíc překvapí jména klíčových tvůrců. Curtis si zřejmě chtěl vyzkoušet diametrálně odlišný žánr od pro sebe typických komedií a napsal hodně zajímavou adaptaci, která disponuje především silným a uvěřitelným příběhem, napětím a množstvím zvratů. Daldry nejspíš zase nechtěl točit hluboce lidské a artové drama, ale zvolil atraktivní a relativně nenáročný thriller. Jejich kooperace dopadla více než dobře, protože se oba víceméně slušně doplňují. Kde jeden přichází se zajímavou zápletkou, druhý skvěle pracuje s exotickou atmosférou odvrácené strany brazilského Ria a napětím, které tu rozhodně nechybí. Přidává se i úderná a přesná hudba, krásná kamera a vůbec energický styl režie, v němž není čas na nudu. Zarazí i to, že většina filmu je portugalsky, takže působí dost autenticky. Ústřední chlapecké trio je obsazeno excelentně a tíhu, která na něm leží, zvládá naprosto bravurně. Ostatní už tu jsou vesměs do počtu, protože už nemají tolik prostoru (přesto si nelze nevišmnout, že Selton Melo v roli zkorumpovaného policisty je poněkud topornější) a nemohou tudíž předvést nic zásadního. Je pravda, že některé věci se občas vyřeší až moc rychle a řešení určitých situací jde sem tam proti logice věci. To ale v tomto případě nevadí, protože Trash je docela zajímavý snímek, který tedy nepřináší nic nového a možná si v něm oba autoři naložili trošku víc ambicí, než by bývalo bylo potřeba, jako žánrová oddechovka ale funguje velice dobře. 70% ()

TheDon

Odpad rozhodně není filmovým odpadem. Zajímavej, možná trošku nataženej příběh,kterej bohužel nemá s thrillerem moc společnýho, ale nevadilo to. Vždycky mě zajímalo, jak se žije ve favelách a na skládce, když lidi nemají ani real. Závěrečnej braziljackpot je trošku přitaženej za vlasy. Ale za kouknutí to rozhodně stojí. 55% ()

cross

Těžko říci kdo za mým hodnocením přesně stojí - zda je to vizuálně přesně a nesmírně poutavě Daldrym zrežírovaný film, pěkně a dynamicky napsaný Curtisův scénář, skvělá hudba Antonia Pinta a nebo sympatický herecký výkon trojice ústředních hrdinů.... možná kombinace toho všeho dohromady. Ne že by se jednalo o bůhví jak originální či zcela bezchybný film, ale nemohu si nějak pomoci, mě se tahle brazilská jízda prostě maximálně líbila, bavila mě a na konci jsem měl fantasticky pozitivní pocit - a to nejen díky vyústění příběhu, ale zcela jistě i díky opravdu poutavému zpracování o němž jsem měl chvilinku čas zapochybovat pouze v první čtvrtině filmu....****1/2 ()

Baronne

Nebylo to zas tak hrozný, jak jsem čekal. Ale je to spíš pohádka, než-li nějakej thriller. Styl mučení pro mě i trochu úsměvnej, ale jinak je to fakt takovej příjemnej remake Milionáře z Brazílie.. Já bych osobně řekl, že je to srovnatelný s přeceňovanym "Město Bohů". Dokonce jsem se občas i zasmál, což u pohádky má bejt. A Rooney s Martinem byli skvělí. ()

• Skládka byla z hygienických důvodů uměle vytvořena speciálně pro natáčení. (Terva)
  • Natáčelo se v Riu de Janeiru v Brazílii a ve městě Old San Juan v Puerto Ricu. (willy1)
  • Scénář byl napsán anglicky a poté pro štáb a herce přeložen do portugalštiny. (Terva)