NinadeL

Frimlova opereta The Vagabond King (1925) sleduje osudy Françoise Villona a odehrává se tedy v 2. polovině 15. století. Sama opereta vycházela z romantického románu If I Were King (1901) Justina Huntlye McCarthyho (a její divadelní dramatizace, kterou napsal týž autor). Od roku 1928 se opereta hrála i u nás, přežila poválečnou selekci, po roce 1945 inspirovala E. F. Buriana a hraje se dodnes. Kvality této filmové adaptace jsou definovány tehdejším Technicolorem a vidět jen černobílou verzi je jako vidět úplně jiný film. Nicméně pověst filmu není úplně ponořená do superlativů a sama Jeanette MacDonald utrousila také jen jakousi společensky přijatelnou glosu. Nicméně její kariéru to nijak nezbrzdilo a Friml měl také nadále otevřené dveře do hollywoodských studií. Další filmová adaptace vznikla v roce 1956, k dispozici je také záznam divadelní inscenace z HDK z roku 1975. ()

• Rudolf Friml žaloval studio Paramount, když se dozvěděl, že jsou do filmu vloženy nové písně a hrozí přejmenování zpět na If I Were King podle románové předlohy. Friml byl studiem odškodněn a film zůstal věrnější obrazu jeho operety. (NinadeL)
  • Adaptace stejnojmenné operety Rudolfa Frimla z roku 1925 byla natočena ve 2 pásovém Technicoloru. (NinadeL)