Nebeský oceán

(festivalový názov)
  • Čína Hai yang tian tang (viac)

Hlavná postava (Jet Li) je osamelý otec, ktorý časom zistí, že má nevyliečiteľnú formu rakoviny. Jeho syn navyše trpí ťažkým autizmom, takže teraz umierajúci otec musí stihnúť zorganizovať mu život do tej doby, než pôjde tam, odkiaľ nie je návrat. (Slunkoo)

italka63

Myslím, že Jet Li ve své netypické roli, a to nemocného, umírajícího otce a Wen Zhang, jako jeho autistických syn, ti byli oba výborní. Uvěřitelný Jet, pracující v mořském světě, a syn, kterého bere s sebou. Jaký je život otce autisty? Náročný. Jaký je život autistického syna, který má otce s rakovinou? Jiný. Žije okamžikem. Díky bohu za inteligentní, milující lidí v jejich okolí. Jsme tak smrtelní. Film mě dost rozebral, tudíž si ho raději pusťte a uvidíte sami. ()

Lacike

Zvlastny film. Po dramatickej stranke príliš nefunguje, pretoze je schematicky. Postavy su ploche. Jet je reziserom presne vedeny, ale o nejakom hereckom koncerte sa rozhodne hovorit neda, proste Jet znova neprekrocil svoj tien. Predstavitel autistu sice ani na chvilu nevypadne z ulohy (vsetky tie tiky ma dobre zmaknute), ale prilis zaujimavy nie je. Rovnako ako cela zapletka o zomierajucom otcovi, ktory musi pred smrtou najst svojmu autistickemu synovi novy domov. Vsetky peripetie, ktore musi absolvovat su dopredu odhadnutelne, rovnako ako ich vysledok. Reziserovi sa nepodarilo spracovanim vztahov medzi postavami dosiahnut, aby ma strhol a nechal sa unasat pribehom (jedine vztah medzi Jetom a jeho dobrosrdecnou susedkou celkom slusne funguje). Skoda. Vysledok az prilis vyzera ako film na objednavku cinskeho rezimu o tom, ze aj napriek nedokonalosti uradov sa spolocnymi silami kazdeho clena spolocnosti da vyriesit akykolvek problem. Takéto prvoplánové poučné filmy nemusím. ()

Bluntman

(51. ZLÍN FILM FEST) U herců akčních rolí je rozhodující věk, protože bojové scény nelze provádět až do smrti, jelikož na to tělo již nestačí. Přijde tak chvíle, kdy se po účinkování ve filmu, plnícim fanouškovské sny, je třeba se přehrát do jiného hereckého typu. Pro Jeta Li tím snímkem, který uspokojoval fanouškovské tužby, bylo ZAKÁZANÉ KRÁLOVSTVÍ, ve kterém se střetl s jiným asijským kolegou úspěšným na Západě - Jackie Chanem. Oba se pak objevili v dramatech, které jim jednak mají zajistit role na stáří, jednak v nich mají předvést, že umí hrát, přičemž toho je dosahováno tím, že se uvědoměle pracuje s typem rolí, jež ztvárňovali předtím. NEBESKÝ OCEÁN, jak zní festivalový název, nestojí na předvídatelném příběhu, který subtilně hraje na city (smrt a autismus - to nejde přebít), ae především na hereckém výkonu Jeta Li. Nejlepší (film i Jet) je ve chvílích, kdy se pracuje se syžetem martial art filmů, ale na místo bojového umění se zde učí, jak přežít ve světě, když jste autista. Na pozadí je patrná jemná kritika systému, který selhává ve vyřešení problémů spojených se sociálním zajištěnim rodin s autisty a v postarání se o dospělé autisty, když ti přijdou o rodinu. Hlavní ale je, že Jet Li je - jako želva, která žije dlouhé roky - věčný, a to díky svým rolím. ()

radektejkal

Tento film jsem si pro večerní produkci vybral záměrně. Očekával jsem od něj umírnění či alespoň shovívavý pohled na své vlastní těžkosti a jakési soucítění, které se v reálném prostředí jen těžko nachází. Vrátil jsem se dnes od své matky s hrůzou, jak progresivně funguje stařecká demence. Dnes si už (poprvé) nenasadila umělý chrup a dvakrát se pokoušela jíst obrácenou lžící (v ose pootočenou o 180 stupňů). Film o statečném a zodpovědném otci je sice věnován statečným rodičům, ale toto věnování je nejspíš možno rozšířit i na statečné děti (znám jich více než rodičů). Hrdina Wang Xingchang žijící na pomezí reálného životního prostředí a autistické mlhy svého syna, umírá na rakovinu a řeší otázku "co dál?", ne pro sebe, ale svého syna, jehož prostředím je voda (oceán - hned skvělá úvodní scéna, mořská fauna - delfíni a otec převtělený do želvy, květiny žijící z vody) a dětský svět klaunů a kejklířů. Dafu nakonec přežívá díky citlivému světu lidí kolem něj. Vypadá to, že otcovo úsilí bylo zbytečné. Pro něj však rozhodně ne. ()

misterz

Jet Li, hviezda akčných filmov a bojových umení, a pritom natočil aj takúto krásnu, emotívnu drámu so silným príbehom. Kto by to bol povedal? A musím uznať, že som tu vôbec nevnímal jeho auru bojovníka, svoju postavu milujúceho rodiča zahral veľmi dobre. Možno si niekto povie, že to bolo miestami typicky ázijsko-sentimentálne, avšak mňa ako rodiča tento snímok celého dostal a emotívne prevalcoval. Vrátane konca s tou korytnačkou... no nádhera, nemám slov. Najlepší otec na svete, bodaj by ich bolo viac takých. Nemám čo riešiť, plný počet. ()

• Režisérka Xue Xiaolu je původně učitelkou Pekingské filmové akademie. 14 let byla dobrovolnicí v nadaci pro autistické děti a příběh filmu tak volně vychází z její vlastní zkušenosti. (dawe04)
  • Wen Zhang řekl, že se do své postavy natolik vžil, že ještě přibližně 2 měsíce po skončení natáčení nechtěl příliš komunikovat. (Vojife)
  • Wen Zhang pravidelně navštěvoval školu pro děti s autismem, aby porozuměl své roli. (dawe04)

Seminář čínských filmů 2012

Seminář čínských filmů 2012

03.03.2012

Kino Svět, Hodonín od 9. do 11. března 2012. Přehlídka, navazující na tradici seminářů asijské filmové tvorby, pořádaných v uplynulých letech ve Veselí nad Moravou v kině Morava se od letošního roku… (viac)