První světová válka

• Veľká Británia The First World War

Okolnosti vzniku 1. světové války jsou obecně známy. Zákulisí oficiálního jednání, které probíhalo mezi sarajevským atentátem a vypuknutím války, však moc známo není. A jeho průběh je vskutku překvapivý. Stejně jako další vývoj tohoto válečného konfliktu... Populárnímu pohledu na první světovou válku ve všech směrech dominuje okoukané klišé. Mladí britští vojáci, mnozí z nich nadaní básníci, se pod vedením neschopných generálů ocitli v zablácených zákopech kvůli zdánlivě marnotratným a zbytečným důvodům. Přestože klišé nemusí být nutně lživá, přinejmenším představují jenom malý zlomek pravdy. Podrobný desetidílný dokumentární seriál První světová válka je ohromujícím shrnutím vzájemného nepřátelství a nabízí nové interpretace klíčových událostí 20. století. Vůbec poprvé zároveň představuje skutečně celosvětový pohled na válku, jež bývá až příliš často popisovaná pouze jako roztržka na západní frontě. (TV Prima)

Marwiner

Asi vůbec nejlepší dokument na téma první světové války. Výběr a střih záběrů nijak nevybočují ze zvyklostí žánru, ale komentář je excelentní. Faktograficky přesný, zabývá se všemi souvislostmi - samotnou válkou, politikou, hospodářstvím i dopady na společnost. || Z nějakého mně neznámého důvodu, nebyly v ČR odvysílány díly 3.Global War a 5.Shackled To A Corpse. Na Slovensku pak byl odvysílán jakýsi pětidílný sestřih z oněch originálních deseti dílů. ()

Maynard.

Tak to mám za sebou, dokument od Jacksona "Nikdy nezestárnou" mě navnadil podívat se na zoubek týhle hrozný etapy lidstva. Cca první 4 díly mě to fakt hodně bavilo, dal sem je skoro na jeden zátah. Pak mě to ale postupně začalo tak trochu nudit, ale poslední díl to zase celý narovnal. Jako tím, že sem to viděl sem se nestal expert na tohle téma, ale můžu říct, že mi tohle dalo mnohem víc než jakákoli hodina dějepisu. Byly to hrozný roky a nejhorší na tom, že do toho šli "všichni" s nadšením a dobrovolně. No, a to co se pak dělo v zákopech nebo v růszných státech, třeba Armínii, to už je zvěrstvo. Drsný na tom taky je, že válka skončila a hned na to začala ve Světa španělská chřipka, která sejmula ještě mnohem víc lidí... ()

Guran

Rozhodně ne nejodvážnější, ale za to nejrozsáhlejší dokument o první světové válce, který jsem kdy viděl. Vypravěči jsou skvělí a filmové zpracování mě hodně překvapilo. Řeší se zde i bitvy na konci světa. Námořní bitvy v Indickém oceánu, válčení v Africe, či v Německých koloniích v Číně. Všech deset dílů je skvěle podáno. Každý díl se zabývá svým úsekem z války, každý díl je vlastně nový. Dokument velice chválím a doporučuji každému milovníkovi historie. Skvěle zobrazená více 100 let stará historie. ()