James Batman

všetky plagáty
Filipíny, 1966

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Isard

Světu vyhrožuje superpadoušská organizace CLAW, proto jsou na pomoc povoláni ti nejpovolanější – James „Bond“ a Batman (s Robinem). Že to zní zajímavě? Nutno dodat, že jde o film z roku 1966 (což je dobře, zvlášť kvůli Batmanovi), film černobílý (což už není tak dobře), natočený na Filipínách (no teda). V dnešní době, kdy je v podstatě každý filmovým kritikem, by to měl James Batman těžké, naštěstí my, kteří zbožňujeme eurospy, máme měřítka jiná. Kupodivu nejde o špatný film. Příběh je jednoduchoučký, ale díky tomu ubíhá lehce a unese i velký dějový zvrat. Zajímavé je, že CLAW nechce výkupné, nebo vládnout světu, žádá zavedení komunistické vlády (a to i v Číně) – není nad to, rozšiřovat si filmové obzory i mimo Evropu. Humor je občas zvláštní, ale gagů či podařených dialogů je docela dost. Akce taky není špatná, ocenit je třeba Batmana s Robinem, jejich „boj“ je skutečně stejný jako v tehdejším seriálu. CLAW má navíc, v žánru obvyklé, dívčí oddíly, a to s náramně zajímavými uniformami. James Batman měl být parodií na oba legendární hrdiny, ale rozhodně není parodií vlídnou, např. James přišel o plavky a do zadku ho pak kousla stonožka... Batman je na tom možná ještě hůř. Zajímavé je, že soundtrack je totálně vykradený. Ale to jsou drobnosti. James Batman není film, který bych vychválil, ale je toho jen málo k pomlouvání. ()