Zkratkou v Oregonu

(festivalový názov)
  • USA Meek's Cutoff (viac)

Je rok 1845, krátko po otvorení slávnej Oregonskej cesty. Tri rodiny sú spolu so svojimi povozmi na ceste cez Kaskádové vrchy. Aby sa cez nebezpečný úsek bezpečne dostali, najmú si horského sprievodcu Stephena Meeka (Bruce Greenwood). Meek tvrdí, že pozná skratku cez vrchy, a rodiny vedie neoznačeným chodníkom cez púšť, ktorý sa však stráca medzi v krajine holých skál a pustatín. V nasledujúcich dňoch musia emigranti čeliť nástrahám hladu, smädu i vzájomnej nedôvere v inštinkty prežitia. Keď sa im do cesty pripletie domorodý Indián., ktorý tvrdí, že pozná cestu, členovia výpravy nevedia, komu majú dôverovať. Budú sa riadiť pokynmi sprievodcu, ktorý už ukázal svoju nespoľahlivosť, alebo sa spoľahnú na muža, ktorého odjakživa vnímali ako prirodzeného nepriateľa? (Incantator)

poz3n

Meek's Cutoff v sobě podle mého skrývá obrovský filozofický potenciál. Jednoduchá linie příběhu, krásná kamera, (ne)jasný cíl. Jenže scénář jakoby se držel toho, co je nejméně zajímavé. Rozepře a problémy skupiny sice přicházejí, ale proplouvají bez jakéhokoliv hlubšího kontextu a výsledkem mi je vlastně až překvapivě povrchní zážitek. Kdyby se scénáře ujal třeba takový Malick a trochu by se inspiroval v Nebeských dnech, mohl by z toho být dechberoucí spirituální nářez. Neříkám, že je Meek's Cutoff špatný film. To vůbec. Ale promarnil možná víc, než by se mohlo zdát. 6/10 ()

DwayneJohnson

Film, který mě minul obloukem, velkým, asi jako fotbalový stadión. Michelle mám jako herečku celkem rád, líbila se mi hodně třeba v podobně komorněji laděném snímku Wendy a Lucy a ve Zkrocené hoře byla taky výborná, ale při výběru tohoto filmu neměla rozhodně šťastnou ruku. Nudný a pro mě absolutně nezáživný film, který nezachrání ani pěkná krajina a jeden indián v otevřené prérii. ()

Fr

,,KTEROU CESTU VOLÍ VAŠE RODINA?“....... /// ,,Nepůjdeme dále na jih?“ ,,Půjdeme na sever.“ ,,Jih je nejlepší možnost.“ ,,Před námi nic dobrýho nevidím, takže říkám: na sever.“ ... Putování po kraji, kde vidět indiána znamená smrt, v doprovodu průvodce Stephena Meeka není žádnej vodvaz. Osadníci zřejmě někde udělali chybu a celej film je mi podsouváno, kde (ne, se střílením do vzduchu to tentokrát nemá nic společnýho...). PEKLO JE PLNÝ INDIÁNŮ. Vody málo, ale nejhorší je ten smrad z indiánskejch bot. PEKLO JE PLNÝ HOR. Příběh? Taková špatná vzpomínka na cestu po Oregonu. (Víc vzrušení kolikrát prožiju cestou ,,sockou“ – čti MHD). A tak jdou do neznáma, přemejšlej nahlas jestli věřit indiánovi a jsou stále blíž a blíž. Čeho? Hlavně nepropadat depresi... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nevím, jak zacházet s indiánem. 2.) Ztratil jsem se na divokým západě. 3.) Western má bejt klidnej. A ne jako tohle. A to už vůbec nemluvím o tomhle! 4.) Thx za titule ,,bubbic“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Morholt

Když si pouštím western, tak je to vždycky v naději, že se tam objeví drsoň s koltama proklatě nízko. V ideálním případě dva drsoni, přičemž jeden má šerifskou hvězdu. Tady drsoni nejsou. Jen tři vozy s posádkama zralejma na skalpování, Old Shatterhand kříženej s Krakonošem a spousta, spousta, spousta a spousta otravnejch keců během cesty odnikud nikam krajinou, která je zajímavá asi jako saharská flora. 10% ()

Rosomak

Minimalistické, intenzivní, výborné! Skvělé pohrávání s žánrem westernu a diváckým očekáváním. Geniální je kamera Chrise Blauvelta, která zcela ignoruje současné trendy a komponuje všechny záběry do netradičního poměru obrazu 1,33:1. Kelly Reichardt se pro mě díky tomuto filmu a Wendy a Lucy stává jednou z nejzajímavějších současných režisérek. Více o filmu v mé recenzi na iNDiEFiLMu. ()