Tintin a případ Hluchavka

(TV film)
  • Belgicko Les Aventures de Tintin : L'affaire Tournesol (viac)
Belgicko, 1964, 57 min

Slavný komiksový hrdina a jeho pes opět na stopě zločinu.  V napínavém příběhu se vše točí kolem geniálního, i když trochu potřeštěného vědce Hluchavky. Náhle se totiž ztratí a Tintin se musí vydat po jeho stopách. Při krkolomném pátrání zjistí, že byl Hluchavka unesen cizí mocností, která se na něm snaží vymámit cenný objev a využít jej pro vojenské účely. Jako vždy záleží jen na Tintinovi, zda zachrání svého přítele i svět před nezodpovědnými vládci.
Komiksovým albem z roku 1956 se otevírá poslední období Hergého tvorby charakteristické dokonalou kresbou, pečlivými rešeršemi a obratně komponovanými příběhy s množstvím gagů, které jsou inspirací pro komiksové tvůrce dodnes. Příběh též jedinečným způsobem reflektuje období studené války a paroduje světovládné tendence tehdejšího Sovětského svazu. (oficiálny text distribútora)

hous.enka

S Tintinem mám ten problém, že se v těch filmech všichni chovají, jako by frčeli na nějaké droze. Jsou veselí, hyperaktivní a i v tomhle filmu neustále někdo před někým utíká. Zaujaly mě tedy zejména akční pasáže a akce v Opeře. ()

corpsy

Animák, ktorý ešte nemá kúzlo CHRÁMU BOHA SLNKA, ale akčnosťou sa vyrovnáva, predsa len je to viac pre deti, ako spomenuté nasledujúce kreslené dobrodružstvo, ale minimálna stopáž a tým pádom rýchly drajv, robí z tohoto snímku plnohodnotný zábavný film. ()

Colonist

Kromě základní kostry příběhu a několika neodmyslitelných momentů nemá tento film s legendárním komiksem mnoho společného. Tvůrci filmu vzali jeden z nejlepších příběhů, okleštili ho, zdětinštěli ho a dali více prostoru popleteným policistům (všechno, co se událo ve vězení, bylo vycucané z prstu, to v komiksu vůbec nebylo), což jen přidalo celému snímku na infantilnosti. Chápu, že byl tento film natočen pro dětské diváky, ale divím se, že ze všech Tintinových dobrodružství sáhli zrovna po tomto. Komiksová verze patří k těm dospělejším a komplikovanějším příběhům, navíc je plná politických narážek a odehrává se v totalitním státě, který je takovým mixem Sovětského svazu a nacistického Německa. Je sice hezké, že si ČT v září 2010 po tři sobotní dopoledne vzpomněla na Tintina, ale ten jejich dabing byl vskutku otřesný. Zase jeden z těch dabingů ve stylu "Sedneme si do studia, přečteme jen tak halabala text a za hoďku půjdeme domů." Fanoušek komiksu, ať raději zůstane u předlohy. A kdo nechce číst, ať si pustí seriál z devadesátých let, který je důstojnou adaptací Hergého příběhů. Tento film nechme dětem. Ačkoliv si nejsem jistý, zda ty dnešní děti může vůbec nějak zaujmout...Třetí hvězdička jen z úcty k předloze. ()