Ennio Morricone v Benátkách

(koncert)
  • Taliansko Ennio Morricone - Peace Notes: Live In Venice
Hudobný / Dokumentárny
Taliansko, 2008, 104 min

10. září roku 2007 se v Benátkách uskutečnil jedinečný koncert, na kterém zazněla filmová hudba proslulého italského skladatele Ennia Morriconeho. Koncert se konal pod širým nebem v atraktivním prostředí na Náměstí svatého Marka, které diváci zaplnili do posledního místečka. Ennio Morricone, který koncert sám dirigoval, sestavil pět suit speciálně pro tuto příležitost ze známých i méně známých melodií z filmů, k nimž skládal hudbu. Vyslechneme je v podání orchestru Roma Simfonietta a benátského pěveckého sboru La Fenice a sopranistky Susanny Rigacci. (oficiálny text distribútora)

gogo76

Tomu hovorím darček! Koncert najväčšieho a najproduktívnejšieho skladateľa filmovej hudby sa konal pod holým nebom na veľmi atraktívnom mieste - Námestí Svätého Marka v Benátkach. Pestrý výber viac či menej známych skladieb doprevádzal veľký orchester a dirigoval sám Morricone. Zábery na orchester, Morriconeho a divákov boli sem-tam prestrihané a kombinované s jemnými prelínačkami záberov na Benátky a jeho pamiatky, čo je asi jediné, čo by som vytkol. Rád by som videl zábery z konkrétneho filmu a byť tak usporiadateľom, určite by som na námestie umiestnil veľké plátno a každú odohratú skladbu doprevádzal krátkym zostrihom z filmu. Pri mnohých skladbách, ale najmä pri Extasy of gold mi behal mráz po chrbte a keď sa pridali zbory, rozbúšilo sa mi srdce a mal som chuť vyskočiť z okna... Nádherne vygradované, napeckované a plné adrenalínu. Inak bezchybná zvuková i obrazová kvalita a čt2 mi urobila veľkú radosť. 100%. ()

Djkoma

O tom, jak kvalitní hudbu dokáže Ennio udělat víme asi všichni z filmů své, ale tenhle koncert je také o něčem jiném, než je jeho jméno/renomé a pocit otevřeného benátského náměstí. Je o výběru hudebních motivů, v kterém bych našel rezervy a především, jde pouze o záznam. Pro pátou hvězdičku zde právě chybí ten pocit velkoleposti z pohledu na orchestr, pana dirigenta a pocit, že ty zvuky vystupující z těch nádherných hudebních nástrojů prostupují celým mým tělem bez mikrofonu a pozdější reprodukce televizí. Tohle musí být viděno živě, prostě musí, ale i tak velmi příjemné a s chutí si to zopakuji. Jen pocit mrazení v zádech nepřišel. ()

curunir

Nemám vo zvyku hodnotiť koncerty, no tu musím urobiť výnimku, pretože to je Morricone a ten koncert je absolútne úžasný. Navyše všetko je tématicky veľmi dobre zvolené a jednotlivé melódie sa skvelo striedajú a tak má divák šancu ako sa pokojne započúvať do okúzľujúcich melódií, tak sa aj nechať strhnúť silou orchestra a zboru. Z piatich suit je jednoznačne najlepšia tá s hudbou z Leoneho filmov. Pri titulnej skladbe z ,,Dobrý, zlý a škaredý", kde sa pridal aj celý zbor som takmer vyskočil z gauča. Škoda len, že aspoň v prídavku Morricone nezvolil aj ,,Marca Pola", ktorý by sa do prostredia koncertu hodil a všetko by symbolicky zakončil. (98. hodnotenie, 10. komentár ku koncertu) ()

sheen

WOW WOW WOW. Naprosto úžasný koncert jednoho z nejzásadnějších skladatelů filmové hudby. Italská osobnost, ikona, hrdina a velikán. Hollywoodem naprosto neprávem přehlížen a nedoceněn. Několikrát byl Hollywoodem ošizen ale v roce 1986 naprosto okraden kdy složil vůbec jeho největší mistrovské dílu, hudbu k filmu Mise. Jeho skladby předběhly dobu. Koncert je víceméně průřezem toho nejlepšího co Maestro složil. I když mi tam chyběla píseň z filmu Neuplatní od Depalmy a Cockeye's Song, kterou zahrál George Zamfir. I tak se jedná o naprosto mimořádný koncert. Morriconeho jsem měl možnost slyšet rok zpět a příští rok jdu na něj zase. Morricone ohlásil konec koncertování již několikrát, myslím si, že tentokráte je to opravdu definitivní a rok 2019 bude poslední možnost slyšet jeho nesmrtelné melodie naživo. Proto jsem rád, že si pro oslavu svých 90tin vybral právě Český národní symfonický orchestr se kterým tak rád spolupracuje a Prahu. Bude to rozlučka se vším všudy. ()

Šakal

Nalijte si šťopičku tulamorky na led, zhasněte světla, pohodlně se zabořte do křesla, zavřete oči a nechte se unášet melodiemi z průřezu mistrovy (filmové) tvorby v podání orchestru Roma Simfonietta, benátského pěveckého sboru La Fenice a sopranistky Susanny Rigacci. Co k tomuto dodat? Snad pouze to, že před očima mi začaly ubíhat fragmenty ze všech konkrétních filmových skvostů, ke kterým mistr Ennio hudbu skládal, takže mi ani nijak výrazně nepřekáželo, že se na obrazovce (občas) objevovali záběry na itlaské Benátky s jeho historickými památkami a nikoliv fragmenty z (konkrétních) filmových děl. Teď mi ale řekněte, jak jsem tohle mohl se zavřenýma očima pochytit. Že bych občas mrknul :-) P.s. snad pouze s jednou (osobní) poznámkou na závěr. Já osobně bych uvítal více S. Leone(ho) a The Mission R. Joffé(ho), nicméně plně chápu, že (vzhledem k mistrově bohaté a pestré tvorbě, která by vydala na několik jiných životů (skladatelů), musel svůj koncert rozložit do více bloků, aby si tak každý přišel na své. P.p.s. letošní letní (Pražský) mistrův koncert byl mým jedním velkým (naplněným) snem....... Děkuji maestro! ()