Na Chesilské pláži

• Veľká Británia On Chesil Beach (viac)

Je léto roku 1962 a Anglie bude ještě minimálně rok čekat na velké společenské změny: beatlemánii, sexuální revoluci a The Swinging Sixties. S hlavními hrdiny, dvacátníky Florence a Edwardem, se poprvé setkáváme během jejich svatebního dne. Novomanželé jsou ubytovaní ve staromódním hotelu v Dorsetu blízko Chesilské pláže. Když se pomalu začne blížit okamžik prvního manželského sexu, napětí se stupňuje a do pokoje se vkrádá trapnost. Po katastrofě prvního sexuálního pokusu následuje hádka a zásadní rozhovor na Chesilské pláži… (AČFK)

Psema

​​Ian McEwan píše populární a nesmírně čtivé knihy a daří se mu i v případě filmového scénáře ke svému vlastnímu dílu Na Chesilské pláži. Melodramatická polemika o podstatě lásky a (ne)zbytnosti manželského sexu je humorná i smutná zároveň a příjemně překvapí především pěknou kamerou a vrstevnatými výkony dvou hlavních představitelů. Na film si zřejmě o půl roku později nevzpomenete, ty dvě hodiny v jeho společnosti se však zapíší do paměti více než uspokojivě. Ideální film na návštěvu kina s matkou či kamarádkami. [TIFF17] ()

D.Moore

Úžasně zahraná pitva dvou mladých zamilovaných duší - pokud jde o jejich obavy, předsudky, strachy, rozhodně si nemyslím, že je pro pochopení příběhu zapotřebí znát historický kontext, protože některé věci se prostě nezměnily. Líbilo se mi, když scénář zůstával u náznaků a nemusel všechno jasně vysvětlovat a dopovídat, o to víc mě ale zklamaly oba časové skoky, které od chytré, hořké romantiky uhnuly k těm nejohranějším klišé. ()

Ephemeris

To, čo stojí za touto osobnou tragédiou, niektorí vidia ako nedostatok sexuálnej výchovy, niektorí ako frigiditu a niektorí ako problém ega. Čo vidím ja, je pomerne reálny príbeh o tom, ako dokáže nevydarený sex totálne posrať niekomu život. Toto teda zahralo na riadne citlivú strunu, citlivejšie ako sláčikové kvarteto Mozartovu skladbu v záverečnej scéne. A posteľná scéna z tohto filmu by sa mala zaradiť medzi LE-GEN-DÁR-NE! Obrovské prekvapenie a podľa mňa mimoriadne podcenená vec, čisto subjektívne dokonca lepšie než "Atonement". A to už je čo povedať. ()

Fiftis

Práca s klišovitým tlachaním a hra s hereckou chémiou. Scenáristovi zuby nech sú vylámané. Sledujeme intímny príbeh vývoja milostného vzťahu mladej dvojice na začiatku šesťdesiatych rokov vo Veľkej Británii. Základom príbehu tu síce je ľudská naivita a impulzívnosť, flashbackové sekvencie ale trpia ich nadbytkom, čo vývoji vzťahu uberá na opodstatnenosti, ide sa po masle, ale osobnostne to úplne nezapadá a to bohužiaľ tým nešťastným spôsobom. Posledná zhruba štvrťhodina ublíži výslednému dojmu najviac. Autori miesto striedmeho zakončenia, snímku z nepochopiteľného dôvodu rozbijú pridaním zbytočného epilógu. Záver pokračuje na americký spôsob sentimentálnymi čriepkami z ďalších dekád života hlavných hrdinov, miesto dojatia ale budí skôr pocity trápnosti. Film nezachránia prekrásne anglické scenérie či úchvatné panoramatické scény, ani trefná ukážka toho, že počiatok šesťdesiatych rokov v Anglicku zďaleka nebol o Beatles a rebélií, ale o uhladenosti, dekóre a pocte vážnej hudbe. Jednou vetou je to snímka plná anglických kecov ktoré nudia. ()

misterz

Takže o čom to vlastne bolo? O frigidite? Nezáživné a dejovo sterilné až strach. A navyše s plochými, mierne hlúpymi dialógmi (no na nich sa dalo aspoň zabaviť). Zvláštne, že človek čo napíše "Pokánie" zároveň napíše aj takéto "nič". Na druhú stranu treba uznať, že atmosféra sa celkom vydarila - za niečo tak škrobené a typicky britské by sa nemuseli hanbiť ani tí najväčší gentlemani a dámy z čias vrcholného viktoriánskeho obdobia. Aj ten sex stál za to - jednoznačne najlepšia scéna, keď už pre nič iné, tak aspoň kvôli nej sa oplatí film vidieť, pretože niečo tak kŕčovité a perfektne zahrané človek len tak neuvidí. Síce som pochopil pointu, ktorá nebola zlá, ale vzhľadom na ten oceán sterilnej omáčky okolo nej mi to ako terno veru neprišlo - chudák chalan nerozmýšľal, pritom stačilo tak málo, iba podať pomocnú ruku, nič viac... Podpriemer. 40/100 ()

mchnk

Zpočátku velmi jemný film, přesto plný emocí, nabízí po chvíli skoro až (na svůj styl) šokující scénu, jež vše mění a odstartuje novou etapu dvou, do té doby, silně zamilovaných osob. Ona kombinace šosácké puritánské výchovy své doby a frustrujícího pocitu nedoceněnosti v životě i v lásce, k tomu ještě výbušná povaha, může vést k vztahové tragedii, ale naopak i k happyendu, film ovšem nabízí střední cestu, což je na něm asi to nejlepší. Velmi dobře zrežírované a odvyprávěné drama i lehká komedie plná povedených retrospektiv, které vrcholí vzpomínkami ve vzpomínání. Pro mě určitě příjemné překvapení. [Filmový klub Citadela - Litvínov] ()

Vančura

Saoirse Ronan mi zde trochu připomínala roli, kterou ztvárnila o 2 roky předtím ve filmu Brooklyn (ostatně zdá se mi, že ta herečka si obecně oblíbila hrát v dobových filmech, a její fyziognomie ji k tomu asi i trochu předurčuje - s tím svým slušňáckým kukučem vyloženě padne do rolí mravopočestných holek před nástupem sexuální revoluce; osobně se mi mimochodem líbí, byť v Brooklynu mi přece jen přišla hezčí). I zde představuje silnou a zajímavou osobnost, která zcela zastiňuje svůj mužský protějšek - její Edward je možná premiant ročníku (jak neustále nepřestává opakovat), ale jinak je to naprostý ňouma, panic a neschopný idiot (navíc z horších poměrů než Florence, jejíž rodiče ji od sňatku s ním odrazovali), a je to on, kdo podle mě v rozhodující scéně na pláži selhává. Vlastně mi přijde s podivem, co na něm ta Florence od začátku viděla (přeneseně i doslova, protože Billy Howle je podle mě neobyčejně ohavný, a nechápu, že se někdo takový mohl uchytit u filmu). Vlastně musím říct, že mi ten námět filmu i jeho zpracování se všemi těmi retrospektivními prostřihy přijde nepříliš zajímavý, a asi bych si ho víc cenil, kdyby nevznikl v r. 2017, ale už v době, v níž se odehrává; na druhou stranu jsem dalek toho kecat McEwanovi do toho, jakou látku si volí pro své knihy (tuto vydal v r. 2007) a svým způsobem mi je sympatické, jak jde On Chesil Beach proti současnému proudu a přichází s tématem, které může na řadu lidí působit nezáživně, až nepochopitelně - občas podle mě neuškodí si připomenout, jak moc se časy změnily v přístupu (nejen) k předmanželskému sexu. ()

dr.horrible

Starecká tragédia. McEwan odslova doslova adaptuje svoj román pre tých, ktorí ho nečítali, a ako svojho vzorového diváka si berie domáce puťky po menopauze. Už dlho som tak netrpel. Saoirse prvýkrát vyslovene nesympatická, a anglický vidiek vyzerá všade rovnako. ()

Anderton

McEwan sa zrejme utopil vo vlastnom texte, pretože z filmu jasne cítiť, že ide o adaptáciu a z nej by si človek asi odniesol hlbší zážitok a predovšetkým by cítil silnejšiu empatiu s dvojicou. Pôjde ale najmä o to, aký vzťah si vytvoríte k postavám na plátne a to nielen hlavným, ale aj vedľajším. Bohužiaľ musím skonštatovať, že mi v podstate všetci boli nesympatickí, Howle charizmou na Saoirse ani náhodou nemá, ale aj keď sa herečka snaží, jej postavu tiež nie je jednoduché si obľúbiť. Na facku je potom najmä ten zvyšok, ako obe matky, tak sestry, otec Florence je vykreslený ako nepríjemný egomaniak, keďže ho spoznávame najmä pri honení si ega počas tenisu s manželom svojej dcéry. Výsledkom tohto prístupu k postavám je najmä to, že sa mi film občas vliekol. Za výkon Saoirse, skvelú výpravu a občas zaujímavé kamerové kompozície s troma hviezdami nemám ale žiaden problém. ()

silentname

"On Chesil Beach" je výpravne vynikajúco zvládnutý, je v ňom úžasná hudba, Saorsie Ronan a Billy Howle sú dobrí, no v rámci rozprávania príbehu podľa mňa film trošku kríva. Prvá polka filmu je fakt náročná stráviť, veci sa hýbu pomaly a celé je to jemne rozbité. Pretože sa ocitáme s našimi hrdinami na ich svadobnej ceste, no všetky scénky o tom ako sa spoznali, zaľúbili, ich randenie a podobne budeme mať podané prostredníctvom flashbackov, ktoré budú do toho zostrihané. A hoci niektoré sú milé a vtipné, iné film podľa mňa spomaľujú a akosi môj záujem opadával. A tak to ide celé prvé 2 tretiny. Aspoň mám ten pocit. Alebo minimálne polku filmu. Všetko sa začne zdvíhať od hádky a kriku na pláži, kde sa tón filmu úplne zmení. Kým predtým bolo všetko také nevinné, veľmi uhladené a podľa etikety, tak tam padnú už aj iné slová a celé sa to zrazu otočí. A zrazu je to zaujímavé. Plus potom budeme mať udalosti v budúcnosti, kde budeme mať možnosť vidieť, že náš hlavný hrdina postupne si sám niektoré veci uvedomí a postupne možno bude svoje rozhodnutie spred rokov ľutovať. Ale čas sa vrátiť nedá a rozhodnutie už zmeniť nemôže. V tomto smere film potom je zaujímavý, dáva pár pekných teórií a opätovne ma zaujal. Plus v kombinácii s tou hudbou a výpravou som bol veľmi spokojný. Ale rozhodne som mal pocit, že to mohlo byť aj zaujímavejšie. Najmä v tých flasbackoch. Hodnotenie: B- ()

eLeR

Na Chesilskej pláži bolo krásne, ale smutno ... a stačilo tak málo a smutno by nebolo. Zaujímavý príbeh, McEwanovi také idú. 3,5* ()

Marze

Příběh Edwarda a Florence vypráví o nutnosti sexuální výchovy nebo tlaku konvencí a očekávání a také o obyčejné osudové chybě, jejích příčinách, důsledcích a nemožnosti ji napravit. Jsou zde vynikající herci (na Ronanovou se dá dívat stále) a nádherný retrovizuál. Škoda že snímek poněkud cenzuruje klíčové sexuální scény. Novela se na plátno podařila převést dobře, smísená s nostalgií a hořkostí. V závěru trochu připomíná červenou knihovnu. ()

Oktavianus

Jedna věc se musí McEwanovi nechat - jako jeden z mála spisovatelů nepropadá při psaní scénáře podle vlastní knížky velikášství a touze narvat do filmu všechno, proto jako scenárista na rozdíl od mnoha jiných uspěl. A to říkám jako čtenář, který jeho knihy moc nemusí, protože mu přijdou nudné. Což ani zdaleka není případ malého příběhu, který se jedno odpoledne odehrál na Chesilské pláži. První část snímku trochu nudná je - to je přesně McEwan, říkal jsem si, utápí se v retrospektivách, byť důležitých, a zatímco Edwardova sexuální frustrace roste (taky vám Billy Howie připadá tolik podobný Eddiemu Redmaynovi? Asi je to tím účesem, nevím, ale po zhlédnutí traileru jsem se musel přesvědčit, že to není on), roste i divácká frustrace s na první pohled nedůležitými odbočkami. A k tomu ta autorská ironie, McEwan Edwarda vykoupe v trapnosti a fakt ho nešetří, až mi ho bylo líto - vysmějou se mu číšníci, nemá se komu svěřit se svým úspěchem, nervozní upjatá novomanželka, zaseknutý zip na jejích šatech, a to všem katastrofám není zdaleka konec... Druhá část ale dostává grády. A ta mozartovsky dokonalá hudba! Přestože se úplně poslední scéna vlastně dala předvídat zhruba 45 minut dopředu, stejně mě dostala a dojala (za to ta čtvrtá hvězda při zdejším hodnocení). Do té doby dost chladná a odosobněná režie umožňuje prožít si Edwardův smutek naplno. Přiznám se, soucítil jsem s ním. Hlavně proto, že to je po Lady Bird další film, který opět doložil mou platonickou lásku k Saoirse Ronanové, A to se mi přitom fyzicky vlastně nelíbí. Zvláštní. Zvláštní stejně jako frustrované odpoledne Chesilské pláži. Holt má předmanželskej sex smysl. ()

sharky

Vizuálně velmi podmanivé (nádherná kamera), skoro až umělecké dílo. S obsahem už je to horší, působí to trochu jak parodie na porno. některé scény jsou nechtěně směšné. Nejvíc mi ale vadilo chování postav, které je dost nevěrohodné a neodpovídá tomu, jak jsou vám na začátky představeny. Nevím, co přesně se stalo Ianu McEwanovi, že své postavy tak rád týrá, ale už by se na to měl vykašlat. A stejně tak na psaní scénářů. ()

ARI50

Celkem nuda, dva v celku příjemní totálně mě nudily celý film, bylo to prostě hrozný a já sem se těšil na celkem slušnou podívanou. No hold herci se nepředvedly a příběh nebyl vůbec zajímavý. ()

italka63

Do závěrečných asi osmi minut se to táhlo jak špatný karamel, nezachráníla to ani dobře vybraná hudba. Nuda, nezáživnost, typicky nehezká, šedá, pošmourná Anglie. - nepůjdeme ven, je tam tak hezky? - ani psa by tam nevyhnal. Asi nikdy nepochopím jejich náturu, ani nechci. Zkrátka a dobře, dvakrát jsem se přemluvila film nevypnout a a skutečně jen kvůli závěru to nebyl až tak ztracený čas. A ten avizovaný humor, to je fakt nejvtipnější, já ho nenašla! ()

Marqta

Pomalu plynoucí a pomalu zpětně se odhalující příběh se spoustou přírody a přes to, že se ve snímku objevuje hned několik vážných témat se poměrně dlouhou dobu dařilo udržet zvláštně poklidnou atmosféru. Povedlo se zpracovat hned několik témat tak, aby každému bylo věnováno dost prostoru a aby byla probrána dostatečně do hloubky. Méně je někdy opravdu více. Rozumím ale tomu, že ne všem musí nutně tohle pomalejší tempo sednout. To, co drží film pohromadě jsou herecké výkony Saoirse Ronan a Billyho Howlea, oba byli opravdu skvělí a právě kvůli pomalejšímu tempu věřím, že by se člověk mohl při ne tak dobrém obsazení začít snáze nudit. Za mě to jsou slabší čtyři hvězdičky. ()

44. Letní filmová škola Uherské Hradiště

44. Letní filmová škola Uherské Hradiště

21.07.2018

Letní filmová škola Uherské Hradiště letos proběhne od 27. července do 5. srpna a ponese se ve víru oslav – 100 let výročí od narození Ingmara Bergmana, 100 let od vzniku Československé republiky,… (viac)

25. Dny evropského filmu

25. Dny evropského filmu

02.04.2018

Již 25. rokem nabízí Dny evropského filmu to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos promítnou 49 filmů z různých koutů Evropy. Snímky rozdělené do 7 programových sekcí reflektují… (viac)