Americké drama, které vychází z krátkometrážního oscarového dokumentu a napsal ho scenárista úspěšného filmu Philadelphia, je inspirované skutečným milostným příběhem Laurel Hesterové (Julianne Moore) a Stacie Andreeové (Ellen Page) a jejich bojem za spravedlnost. Když se vyznamenaná policejní detektivka Laurel z New Jersey dozví, že má rakovinu, chce nechat převést těžce vydřenou vdovskou penzi na svou registrovanou partnerku Stacie. Úředníci se však spiknou, aby jí v tom zabránili. Neústupný detektiv Dane Wells (Michael Shannon) a aktivista Steven Goldstein (Steve Carell) spojí své síly na Laurelinu obranu a sjednotí policejní důstojníky i běžné občany, aby podpořili jejich boj za rovnoprávnost. (HBO Europe)

skrblik007

Na začátek nutno podotknout, že film má dvě vyvážené a rovnocenné roviny - jednak komorní drama o smiřování se se smrtí milovaného člověka (známe například ze Still Alice nebo Third Star nebo My Sister's Keeper, všechny velice doporučuju) a jednak spor s úřadem a postupná aktivizace společnosti. V první rovině beze sporu exceluje dvojka Ellen & Julianne, o jejichž hereckém umu nelze pochybovat a vychvalovat jejich herectví by bylo celkem zbytečné. Ve druhé rovině pak přebírá obrazně i doslova otěže výborný Michael Shannon, kterému sekunduje několik dobře napsaných vedlejších postav a různé milé mini zvraty. Začátek je sice vlažnější, ale tohle drama poctivě buduje atmošku a ke konci má pořádné grády, tedy ve smyslu festivalové / angažované produkce. Ve finále se obě výše nastíněné roviny propojí a musím se přiznat, že na mě ten závěr na pokraji patosu fakt dojal! Freeheld je očividně s obrovským nadšením vytvořená a zručně natočená oslava rovnosti, spravedlnosti, sounáležitosti, angažovaného aktivismu a podobných věcí. A to zkrátka oceňuju. P.S. Hudba z dílny Hanse Zimmera sedí parádně, i když moc prostoru nedostává... díkybohu :-) ()

misterz

Pohodový životopisný príbeh o láske rovnakého pohlavia. Príbeh dvoch žien, z ktorých jedna umiera na rakovinu a chce prepísať rentu na svoju registrovanú partnerku podaný spôsobom, ktorý neurazí, no na druhú stranu zase ani veľmi nenadchne. Niektoré situácie mi po dramatickej stránke vyšumeli do prázdna a trochu mi vadili aj tie dlhé miesta, ktoré sa odohrávali v tej komisii. Tiež som nepochopil, čo bol ten freeholder, ako úplnému laikovy mi tí páni prišli ako nejakí zvrchovaní vládcovia všetkých policajtov aj obyčajných ľudí v okrese či dokonca v krajine. To mi k tej americkej demokracii akosi neštimuje. Lepší priemer. 65/100 ()

Lovely.Bones

Na film jsem se strašně těšil a už velmi dlouho jsem se ho snažil sehnat. Dneska se mi to povedlo, tak jsem si ho okamžitě musel pustit. Nezklamalo mě to, ale zřejmě jsem čekal něco jiného. Čekal jsem lesbický dramat. Ten ovšem končí po 30 minutách a poté se odehrává soudní drama. To je žánr, který mi vůbec nevadí a tady byl skvěle odvedený. Mě ta chemie mezi Pageovou a Moorovou přišla dobrá a Ellen už ani náhodou není ta Shadowcat z X-Menů jako si jí pamatuji. Julianne má druhý rok za sebou nemocnou roli. Za tu první v Still Alice dostala Oscara, tady se bohužel žádného velkého ocenění nedočkala. Ona by se také špatně oceňovala, když film nemá v podstatě hlavní postavu. Na začátku to vypadá, že to budou obě ženské hrdinky, ale po té první půl-hodině filmu děj přeberou pánové, výslovně Michael Shannon a Steve Carell. Michael je ten vážný, který se snaží bojovat za nemohoucí Julianne. Steve je tzv. "comic-relief", tudíž postava, která slouží hlavně pro odlehčení atmosféry vážného tématu a skvěle se mu to daří. Film bych přirovnal k Miss You Already s Drew Barrymore a Toni Collete. Na oboje jsem se těšil, oboje mi dalo něco jiného, než jsem očekával, ale oboje stále skvělé. ()

silentname

Možno to bude z mojej strany trošku fanboyizmus, ale nebudem sa tváriť, že by mi na tom záležalo. Pretože musím úprimne povedať, že mne sa spracovanie filmu "Freeheld" veľmi páčilo a mal som z neho veľmi dobré pocity. V prvom rade je to veľmi zaujímavý príbeh, ktorý určite stojí za to, aby sa o ňom niečo povedalo a človek sa mohol viac dozvedieť, no súčasne si myslím, že je to aj skvelá príležitosť ukázať talenty všetkých našich hercov. Julianne Moore podľa mňa funguje veľmi dobre a človek jej vžitie do role skutočne verí. Z jej strany si myslím, že odviedla skvelú robotu. Teraz si ale povedzme o Ellen Page, ktorá je tu podľa mňa ešte lepšie než Moore. Prečo? Pretože v scénkach kde sa stará o Laurel a všetko to musí prežívať jej vidno v tvári všetky emócie a bolesti, ktorými si prechádza. A zvláda to tak dobre, že jej to verím všetkými desiatimi. Nie je jediná scénka, kde by som jej to na tvári nevidel. Steve Carell bola dobrá voľba, aby občas trošku odľahčil drámu a potom je tu aj Michael Shannon v role Laurelinho kolegu a partnera. A je obdivuhodné vidieť boj, ktorý pre svoju najlepšiu priateľku a dlhoročnú partnerku zvádza. Sledovať všetkých v tomto filme je skvelé. Plus ešte pochváli aj Josha Charlesa, ktorý skutočne dal veľkú osobnosť svojej postave a chápeme aj jeho motívy, no súčasne veríme, že s ním príde ten zlomový bod. Film nie je príliš melodramatický ani nudný a pôsobí pre mňa aj uveriteľne. Osobne musím povedať, že som veľmi spokojný s tým čo som dostal. "Freeheld" je podľa mňa určite hodný vášho času. Ak máte radi dramatické filmy zo života, hovorím určite, aby ste si ho čekli. Hodnotenie: A ()

Malarkey

Film plný solidních hereckých výkonů a příběhu, který nelze takto nezávisle stoprocentně pochopit kvůli nedostatku podobných zkušeností. Přesto ale minimálně dokazuje, že člověk je naprosto různorodá entita, která pakliže si najde životní cestu, tak z ní nesejde, dokud neuzná, že je na jejím konci. A za takovou myšlenku a samotný životní příběh si tento film pozornost rozhodně zaslouží. ()

• Ve filmu se objevilo několik lidí, jejichž příběh se stal inspirací k filmu. A to Stacie Andree, Dane Wells a Steven Goldstein. Stacie můžete vidět na třetím setkání Freeholder, jak sedí v druhé řadě v pravé uličce, na sobě má černý svetr. Dane je vyšší z dua policistů, který převezme nádobu s popelem. Steven je k vidění na druhém setkání Freeholder, sedí vpravo v druhé řadě a drží červený praporek. (hansel97)

Po Obamovi za tajnými agenty

Po Obamovi za tajnými agenty

17.03.2014

Zach Galifianakis se proslavil rolí podivína Alana v Pařbě ve Vegas, v posledních dnech jej ale internetový lid vídá spíš jako moderátora komediální show Mezi dvěma kapradinami, ve které se nečekaně… (viac)