4teens

Česko, 2011, 6 h 18 min (Minutáž: 53–55 min)

Réžia:

Pavel Jandourek

Ondřej Malý, Tomáš Materna, Dagmar Křížová, Tereza Beranová, Tomáš Váhala, Lucie Šteflová, Vanda Chaloupková, Tomáš Hlaváček, Adriana Neubauerová (viac)

Na jednom nejmenovaném gymnáziu vydávají studenti internetový časopis pro „náctileté“. Jeho název, grafická podoba, členové redakce i necelá dvacítka žáků 1. A dávají hlavní podnět k tomu, jak jsme nazvali celý seriál, který byl natočen v Centru hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež Televizního studia Ostrava.

Tak trochu jazyková hříčka z názvu časopisu – 4 teens (For teens) uvozuje mozaiku osudů, které přivedou na televizní obrazovku teenagery a jejich spolužáky či přátele. Věříme, že se s nimi ztotožní především diváci nad patnáct let. Jejich příběhy mají šanci přitáhnout i zralé publikum. Bez rodičů, kantorů i dalších dospělých parťáků se totiž dospívání nedá dost dobře odehrát, ani odžít. (Česká televize)

Candid

No jo, tady má zas většina lidí obavy, že by mohla přijít o svůj status filmového snoba, kdyby dala podobnému seriálu jen trošku dobré hodnocení. Osobně mám tedy o odpadu naprosto odlišné představy. Co na tom, že se normálně v jedné třídě nesejde tolik talentů a rozličných osobností? Bylo by lepší, kdyby to bylo o ničem? Mimo realitu to ale není ani omylem. Nepokrytě přiznávám, že kdybych ještě byla v pubertě, hodnotila bych jako většina tady, byla by to ale jen póza. Normálně bych dala za tři, ale přidávám ještě jednu hvězdičku, protože tak nízké celkové hodnocení si tenhle seriál určitě nezaslouží. ()

#47

No je mi trošku smutno z místních hodnocení. Jsem už trochu odrostlejší (na gympl jsem nastoupil v roce 1999), a proto si velmi dobře pamatuji americké BH90210, na jednu stranu to byly pohádky z úplně jiného světa (high society v USA), na druhou stranu tam valná většina osazenstva byla naprosto neuvěřitelná (když to někdo jednou přežene s chlastem, je hned uveden mezi anonymní alkoholiky, sex je pro většinu úkon srovnatelný se "startem raketoplánu" atd.), mám pocit, že v případě 4TEENS se tvůrci opravdu snažili přiblížit dnešním teenagerům a nevymýšlejí si nesmyslné vzdušné zámky (no dobře ta holka s přilepeným knírem byla trošku přes čáru :-)). Pravda, ne každá škola má vlastní kapelu, časopis a fotbalový tým, asi žádná reálná třída nemůže nabídnout tak pestrou škálu charakterů (černoch, skinhead, nerd, anorektička, skejťačka, EMO kytaristka atd.) a trošku tam chybí určité prvky z Vorlova gymplu, ale nemůžeme mít všechno a pro atraktivnost děje je složení takto až klišovitě vyhraněných hlavních postav určitou nezbytností. Přeji tvůrcům, ať si nenechají hodnoceními zkazit elán do dalších sérií, jejichž realizace bude jistě záviset spíše na sledovanosti, které ale asi příliš nepomůže nasazení seriálu na páteční večer, kdy cílová skupina těžko bude sedět u televize. ()

Mr.Hudson

Po uvedení tohoto seriálu si mnoho lidí řeklo, že se bude jednat o další bezvýznamný seriálek, který se snaží o originalitu a je inspirován amerikou ( např. comics). Ale velká chyba seriál ani chvilku nenudí třídní kolektiv je výborně seskládaný, je samozřejmě divné, že se v jedné tříde sejde tucet různých charekterů, ale tohle se dá odpusit. A já jsem odpustil velice brzy, protože až s odstupem několika dílů mi došlo, že různorodost třídních postav je velice chytrý tah. Kdyby byl ve škole každý stejný a nevýrazný tak se bude vše točit okolo toho samého tématu, ale zde je 7 dílů a v každém díle má jeden charakter prostor na to aby se ukázal. A to je od tvůrců nesmírně chytré. Můžeme tak podrobně sledovat osudy jednotlivých osob ve třídě, ale režie nezapomíná i na sledování kolektivu. Motiv s komiskem je celkem originální a chvílemi mi přišel i zábavný. Jediná a to velká vada na kráse je mluva hlavních protagonistů, já jako student vím co život na střední škole obnáší a co člověk sllýchá a to jak se mluví ve 4teens to je mi přijde trochu divné, je samozřejmě jasné , že se tam nebude mluvit jako někde na stavbě, ale postrádá to věrohodnost. Pár svének v seriálu je i vyhrocených, ale používají se tam výrazy, které byly v módě za našich předků. Přesto všechno se mi seriál líbil a je celkem škoda, že se natočilo pouze 7 dílů. ()

Zodd

Začalo to slibně, sympaticky a s nadhledem, po pár dílech to spadlo do žumpy. Neznalost současné mládeže sice byla vidět, ale nejdříve se to dalo snést, ten pokus o dramatickou stránku byl ovšem na facku. Taky jsem nepochopil, pro koho to má být určeno... a je jedno, jaký monopol popkultury ten seriál sponzoruje. Zlatí Horákovi se svým sociopatickým komínem, zcela vážně! ()

a4am

Jestli tento seriál a jeho případný úspěch zavede novou tradici seriálů pro mladé, tak za to bravo. Ale laťku nastavuje celkem nízko. Nepřirozená mluva, nadšení z komiksu které by současní mladí poslali "do prdele", konvalinková. ČT udělala nekonfliktní seriál o mladých. Snad se časem dočkáme i modernější verze, klidně po desáté hodině na čt2. ()

• Michal Sedláček (Roman), který hraje o tři roky staršího bratra Ondřejovi Malému (Milan), je ve skutečnosti mladší. (pardal.vino)
  • Seriál se začal připravovat pod pracovním názvem „Gymplíz“ na konci roku 2007 jako 26 půlhodinových dílů. Samotné natáčení trvalo s přestávkami dva roky a bylo k tomu zapotřebí 95 natáčecích dní. (ČSFD)
  • Dějem prošlo 90 postav a jeden pes. Natáčelo se v průběhu všech ročních období a součástí hereckých akcí byla řada neobvyklých až kaskadérských výkonů, o které se postaralo 10 dublerů a kaskadérů, kteří v seriálu natáčeli srážku aut, kolizi skateboardisty s chodcem, střet lyžařů na sjezdovce, exhibice na lyžích a snowboardech, rvačku, fotbalový zápas a jízdy na skejťácké U-rampě. (ČSFD)