Dospívající Karel (Vladimír Dlouhý) je synem důstojníka prvorepublikové armády (Josef Somr), jenž žije na malém městě. Během svého názorového dozrávání pozoruje jak se z oslavovaného a v domácnosti despotického hrdiny před dobou mobilizace stává zlomený a ustrašený člověk. Pro Karla je velmi těžké otcovo osobní selhání pochopit a v době okupace se vymaňuje ze skleníkového prostředí dobře situované rodiny. Sám si nachází cestu, jak osobně dostát otcovu předválečnému připodobňování k „nezdolnému českému lvu“ i za cenu ohrožení a opuštění všeho, co mu doposud bylo drahé. Předlohou pro televizní hru byl román Josefa Fraise "Klec plná siláků". (Česká televize)

slunicko2

Autoři se nevyhli dobovým ideologickým klišé: vystupuje tu tlučhuba podplukovník, kariérista redaktor a skutečný odboj představují dělníci v továrně. 1) Přesto příběh chytne za srdce zejména díky dobře napsaným a zahraným postavám podplukovníka Zouleho (46letý Josef Somr) a jeho syna Karla (22letý Vladimír Dlouhý)._____ 2) A co se stalo po válce? Spoiler! Topič Halva (Větrovec) se stává předsedou národního výboru, kam si bere i mladého Karla. Ten se ideově rozchází se svým otcem a vstupuje do komunistické strany. Božka (Krbová) odjíždí s transportem do Německa._____ V padesátých létech je podplukovník Zoule odsouzen jako americký špión a poslán do jáchymovských dolů, kde po několika létech umírá. Jeho syn Karel se mu neúspěšně pokusí pomoci, ale po varování Halvy věc nechává být. Halva sám je posléze odhalen jako imperialistický přisluhovač a člen protistátní spiklenecké skupiny. I on končí v Jáchymově na dlouhých 12 let._____ Během obrodného procesu jsou Zoule i Halva rehabilitováni. Karel se stává členem ÚV KSČ a vášnivě bojuje za socialismus s lidskou tváří. Prahu navštíví i Božka, která se v západním Německu mezitím bohatě provdala._____ Za normalizace z KSČ vyloučený Karel pracuje jako topič a absolvuje časté výslechy. Vyšetřuje ho major Smysl (Jelínek), který, jak se ukazuje, přežil vražedný Karlův útok a nyní pracuje pro STB._____ Po Listopadu se opět setkáváme s panem Smyslem, který jako předseda Občanského fóra zamítá Karlovu rehabilitaci s tím, že to byl fanatický komunista. Karel po dlouholetém boji prokazuje, co je Smysl zač. Ten pak nachází uplatnění v práci pro Božčina manžela, který v Praze koupil hotel. Karel žije ze skromné penze a volí KSČM. A to je, milé děti, konec pohádky. ()

Hombre8

Film silně trpí mizerným scénářem, potažmo předlohou, která je silně poplatná době vzniku a popisuje zrod mladého, neklidného komunisty milujícího svou vlast a jdoucího již od mládí doslova přes mrtvoly. Jeho otec, prvorepublikový důstojník, je přirozeně vykreslen jako naprostý mamlas, stejně jako všichni další lidi kolem něho. Naopak nejschopnější a nejmoudřejší je topič. Herecké výkony na dnešní poměry výborné, na tehdejší standardní. Přijde mi, že je to režijně a zvukově poněkud odbyto. ()

Amonasr odpad!

Na jedné straně dost jízlivá karikatura prvorepublikového důstojníka a na druhé straně pateticky frázovité zobrazení komunistického odboje za 2. světové války. Neznám předlohu, ale film je silně poplatný své době, tzn. husákovské normalizaci, se značně pokřiveným a jednostranným výkladem moderních dějin. Dnes se sice dějiny mainstreamově pokřivují také, jen s opačným znaménkem, ale to nemůže být tomuto televiznímu paskvilu omluvou. Jediná uvěřitelnější postava je čecháčkovský kolaborant v podání Rudolfa Jelínka, ovšem i on je vykreslen vysloveně karikaturním způsobem, kdy je tak prvoplánově odpudivý, až je vlastně opět zcela nereálný. ()

WANDRWALL

Tenhle příběh mě tedy vůbec nechytl. Nevím, co bych na tomhle snímku mohl zaobdivovat. Hra na válku, vše v pokojových kulisách. Ani V. Dlouhý mě nezaujal. Postrádám v tomhle televizním filmu dobře napsaný příběh. Třeba je ale kniha zajímavější. ()