Prvňák

• Veľká Británia The First Grader (viac)

Příběh se odehrává v jedné keňské vesničce, kde žije starý muž, bývalý člen povstaleckého hnutí Mau Mau (Oliver Litondo). Ten je rozhnodnutý, že využije poslední šance naučit se číst a psát. Stařík tak usedá do lavic spolu s šestiletými dětmi a snaží si svoje předsevzetí dotáhnout až do konce. Tento britský snímek je inspirován skutečnými událostmi. (met87)

Dlubal David

■ ∞ Stále mě nepřestává překvapovat to, že lidé napříč dějinami a historií lidských civilizací, jsou vesměs stále stejní a vždy mě udivuje, jak člověk člověku dokáže učinit ze života peklo na zemi. Ať se jedná o jakékoliv údobí dějin lidského plémě, tak vždy, ať šlo o období věku míru nebo války, ať žili lidé v blahobytu nebo v hladomoru, ať probíhala bratrovražedná válka nebo otevřený boj jednoho etnika vůči druhému, ať se jednalo o vznešené cíle sociálního smíru nebo tvrdý boj otroků a jejich otrokářů, ať proti sobě stály různé rasy lidského druhu nebo jedno pohlaví vůči tomu druhému a ať člověk chtěl svobodu náboženského vyznání či právo svobodně se pohybovat, mě nepřestává a nepřestane udivovat, že člověk dokáže druhému ubližovat a zdůvodňovat to tím či oním... ■ Tento film mi udělal velkou radost nejen tím, že se částečně zakládá na skutečném příběhu a nejen tím, že dle mého názoru, byl docela dobře natočen, ale také tím, že se zdržuje zbytečného patosu a velmi jemným způsobem naznačuje, že nejen ten, kdo očividně pomáhá páchat zlo a zúčastňuje se násilí na druhých, ale i ten, kdo stojí opodál a nezasáhne, se vlastně podílí na nepravostech... ■ Film naznačuje, v některých chvílích více okatě, jindy skrytě, že i když jsou Tvé myšlenky a činy myšleny ušlechtile a v tom nejlepším úmyslu, tak vždy násilí plodí další násilí. Tento film jasně ukazuje dvě roviny: 1) odhodlání a boj za nezávislost, věrnost až do smrti. 2) každý čin má svůj následek a ten si člověk v sobě nese. ■ Také film jasně a srozumitelně poukazuje na to, že svět není černo-bílý (či černobílý) a mnohé lidské činy nelze jednostranně a razantně buď obhajovat nebo zatracovat... ■ ■ ■ ⁞ [89/100]. ■ ‖ [85/100]. ■ ↨ [80/100]. ■ ― Oliver LITONDO [85/100], Naomie HARRIS [83/100]. ■ ῼ [84/100]. ■ ∩ Roots (1977), Obecná škola (1991), Mumu (2010), Freedom Writers (2007), Pětka s hvězdičkou (1985), Bota jménem Melichar (1983), L'interprète / Die Dolmetscherin (2005), Anna and the King (1999). ■ № 1x; 1x ⌂ [D], ϿϾ, [PZ-CZ], [720p], [12-III-2014; 02:20]. ■ ↘ xzajox, Saur.us, Aljak. ■ ↔ ① [88/100]; ‡ [88/100] [12-III-2014; 02:20]; >>> [88/100]. ■ ()

emma53

Možná to bylo mírně podbízivé, možná to bylo mírně patetické, možná............a možná. Ale zažil jste to někdo v reálu, například Marugeho minulost? Dokážeme plně pochopit jeho touhu a pohnutku v tolika letech umět číst? Já bych řekla, že je to velmi obtížné pro člověka v našich podmínkách. Obdivuji neskonale jeho vytrvalost, až tvrdohlavost, kterou bych minimálně na mnohem triviálnější věci potřebovala já. A to neberu v potaz jeho věk. Myslím, že to je příběh člověka, který nám možná trochu odkryl, jaké pořadí hodnot upřednostňuji a jaké pro to mám pohnutky já osobně. "Musíte pilně studovat, jinak budete jako já. Stařec není lepší než koza:"......ale i koza někdy umí věci, to by jste se divili, já znala jednu kozu Andulu.............a ta si mimo jiné dokázala úplně získat naše srdce.....:-) ()

Aljak

Tak toto by si mal pozrieť každý človek, ktorý pokladá vzdelanie a možnosť chodiť do školy za úplnú samozrejmosť, resp. ešte sa sťažuje, že MUSÍ chodiť do školy. Toto bol naozaj krásny a úprimný príbeh o nadšení a potešení zo vzdelania - bez ohľadu na to či máte 6 rokov alebo 84! Avšak nebol to len príbeh o škole ako takej, ale aj o životnom osude človeka, ktorý počas povstania voči britskej nadvláde prišiel o všetko. Možno pre niekoho tak trochu citové vydieranie, ale opäť je to len jeden z tých príbehov, ktoré napísala krvavá história. Pekne vystihnuté ako v Afrike aj naďalej hrá veľkú rolu kmeňová príslušnosť, hoci múry sa postupne rúcajú. Jediná škoda je, že do filmu nebolo zakomponovaných viacej tých spomienok z Marugeho života. ()

lennyd

Když keňská vláda, po osamostatnění z britské nadvlády, vyhlásila volné vzdělání pro každého, rozhodně nepočítala, že do lavice základní školy využije osmdesátiletý stařík Maruge (Oliver Litondo). Je plně rozhodnut naučit se číst a psát, a i přes nevoli úřadů a rodičů ostatních dětí, jde tvrdě za svým cílem... Což o to, na film se docela dobře dívalo (což u takto vážných filmů dle skutečných událostí není moc obvyklé). I přesto se nějak filmu nepodařilo ve mne vzbudit nějaký velký soucit - plně jsem chápal veškerá rozhodnutí úřadů - škola je plná, a pokud by nebyla, tak přednost před staříkem by mělo dostat některé z dětí, kde je přece jen vzdělání větší investicí do budoucna. Moje mínění potvrdila i poslední scéna, která měla asi být hodně silná, ale v kontextu filmu vyzněla trochu směšně (bacha spoiler - i přes veškerou výuku si stařík inkriminovaný dopis nedokázal přečíst - konec spoileru). Pokud ale odhlédnu od těchto - možná trochu rýpavých - poznámek, film si určitě své místo na slunci zaslouží a doporučuji jej (všem, kteří nadávají, že musí chodit do školy). 3.5*, zaokrouhleno nahoru.. ()

Tosi

Kdybych byl černoch, navíc z Afriky, tak bych byl na tento film velmi hrdý. Jenže jsem ryzí běloch, tak jsem musel do školy již v šesti letech a nikdo o osmdesát let starší vedle mě v lavici tehdy neseděl, škoda. Vězení negramotnosti i s bolestivou minulostí chtěl tenhle milý stařík opustit, tak se vydal se do školních lavic a svým výkonem mi připravil nádherný a dojemný zážitek a já tomuhle prvňáčkovi dávám hodně vysoké známky. ()

• Guerillové hnutí Mau Mau, které díky své vyrtvalosti a odvaze postupně napomohlo Keni získat nezávislost na Velké Británii, je dodnes velmi kontroverzním tématem. Mnohým je trnem v oku krutost a metody Kikujských válečníků, kteří nejenže povraždili mnoho britských civilistů, ale obraceli se drsně i proti vlastním lidem, kteří s jejich přístupem nesouhlasili, nechtěli složit známou přísahu věrnosti, atp. (Candice)