Smash His Camera

Davered

Usmevny portret nejslavnejsiho americkeho paparazzi, Rona Galelly. Duraz je kladen predevsim na jeho obsesivni pronasledovani Jacqueline Kennedy Onassis (ktere se stalo predmetem tahlych soudnich rizeni), ale dojde i na jeho fyzickou konfrontaci s Marlonem Brando, ci ruzne osvedcene postupy jak ziskat co nejlepsi zabery. Cele podano s ironickou nadsazkou (vcetne pohledu do Galellovy vily s lacinymi umelymi rostlinami a nevkusnymi kralicimi sochami/pomniky) a to i presto, ze se dotkne kontroverznich temat (prava fotografu vs. prava celebrit na soukromi, umelecky prinos fotografie, vyvoj kultu celebrit). Zaujalo me, jak mnoho ma Galella zdanlive spolecneho s Billem Cunninghamem--jinym veteranem newyorkskeho fotozurnalismu a objektem podobne zdarileho dokumentu BILL CUNNINGHAM NEW YORK. Oba panove se i pres pokrocily vek stale venuji foceni, oba zachycuji vicemene podobne zalezitosti, a oba vzbuzuji respekt. Ale zatimco Cunnigham se tesi respektu vseobecnemu, Galella zustava pro svoje nekompromisni metody kontroverzni, ale v dusledku i nesmirne fascinujici figurou. ()