Arrietty ze světa půjčovníčků

• Japonsko Kariguraši no Arrietty (viac)

Počuli ste už o svete maličkých človiečikov, ktorí žijú medzi múrmi a pod dlážkou našich domov? Animovaný film z tvorby japonského štúdia Ghibli, ktoré je nielen doma, ale aj na celom svete absolútnou špičkou v produkcii animovaných filmov pre celú rodinu, vychádza zo známej rozprávky britskej spisovateľky Mary Nortonovej. Scenár filmu pripravil Hajao Mijazaki a réžie sa ujal animátor Hiromasa Jonebajaši, ktorý sa podieľal na väčšine produkcie štúdia, počínajúc legendárnou Princeznou Mononoke. Rozprávanie filmu sa sústredí na vykreslenie fantastického sveta piadiľudkov, ktorí si všetko, čo potrebujú k životu, požičiavajú od obyvateľov domu. Štrnásťročná Arrietty takto so svojimi rodičmi žije v dome, kde býva babička chlapca Šoa. V deň, keď Šó príde, Arrietty práve čaká jej prvá výprava s oteckom pre zásoby do svetaveľkých ľudí. (TV JOJ)

Tommassi3

"Půjčovníčky nesmí nikdo z lidí vidět !!" - "Půjčovníčky ??" - "Vše, co potřebujeme, si půjčujeme od lidí tak, aby si toho nikdo nevšiml.." Výborná multikulti adaptace Pidilidí, mimochodem vyšperkovaná opravdu skvostným soundtrackem, jíž Hiromasa Jonebajaši naznačuje, že by skutečně mohl dostát pověsti následovníka velkého Mijazakiho, byť právě zde většinu mistrových typických znaků staví na hlavu.. ()

Radko

Požičiavať si veci nevyhnutné pre život zo sveta navôkol. Tak aby to tomuto svetu a jeho obyvateľom nevadilo. Pokúsiť sa žiť v jednom priestore veľkých a mocných a malých - bezbranných. Byť ostražitý pred živočíšnymi predátormi. Nie vyhubeniu, áno koexistencii. Všímať si maličkosti, nadväzovať kontakty s maličkými zvieratkami. Pretože v rôznosti života a rešpektu k nemu sa ukrýva nádej nevyhynutia druhov, ktoré človek dosiaľ ani nestačil spoznať. Koncept napojenia sa maličkých ľudí na už vytvorené obydlia veľkých a mocných ľudí bez ich poškodzovaní je návodom na vytvorenie účinnej sociálnej solidarity vzdaním sa časti svojich zdrojov konkrétnym núdznym ľuďom bez toho, aby darca pociťoval ujmu. Zároveň je pokusom o naznačenie prežitia vo svete, kde nikomu nič prirodzene nepatrí a preto zdroje slúžiace prežitiu a živé bytosti musia byť predmetom úcty. Prírodné a nerastné bohatstvo patrí prioritne planéte Zem a nie umelo vytvorenému konceptu "vlastníctva". Slobodné bytosti pohybujúce sa po jej povrchu je zase potrebné rešpektovať a maximálne ich a ich prirodzené prostredie šetriť. Využívať každú odrobinku, ak už sa musia loviť pre potravu, ako to robili Indiáni, ako to robia maličkí ľudkovia, prinútení k odchodu do neznáma vďaka ich prezradeniu. Snáď prežijú, aby mohli podávať ďalej správu o možnostiach iných prístupov. ()

Zíza

Jak se dalo čekat od studia Ghibli, prostředí bylo kouzelné. Hudba byla padnoucí, člověk by u ní snadno padnul do melancholie. Co se týče designu postav – jasné Ghibli, kde v každé postavě zahlédnete kousíček jiné (jak té, co již vykoukla na světlo světa, tak i těch případných budoucích). Je to milý příběh, pro děti, dospělí v něm zahlédnou zase cosi víc. Celkově pěkná pohádka, pro děti jako ušitá na míru – kdybych nějaké měla, tohle bych jim ráda pustila. Bohužel mě to zřejmě moc nesedlo. Na konci jsem si totiž přišla strašně ošizená, jako bych neviděla celý příběh. Na konci nebyla má reakce "jé, to bylo pěkný", ale "to je jako všechno?". Působilo to na můj výsledný dojem tak rušivě, že musím dát 3*, ale jsou to velmi dobré 3*. ()

Secretus

Kouzelná melancholie. Arrietty je 14let a cítí se poněkud osamělá. Což je pochopitelné, neb je 5 centimetrů vysoká a žije pouze s rodiči v základech domu, kde se schovávají před velkými lidmi. Do domu se však přistěhuje mladý chlapec, který se s Arrietty střetne. Dá se však velkým lidem věřit? Kresba je nádherná, stejně jako hudba, soudtrack lze poslouchat i samostatně. Příběh Arrietty Vás zcela pohltí a vyvolá spoustu emocí, přišlo mi, že se nejedná primárně o pohádku pro děti, ale spíše pro odrostlejší publikum. Viděno v Tokiu. ()

Emo-haunter

Jako velký fanoušek anime jsem měl od filmu velká očekávání, nicméně nakonec uděluji lepší tři hvězdičky. Ale jako kritik musím ovšem tento svůj názor obhájit. Po první polovině filmu jsem byl poměrně dost zklamán a uvažoval jsem o jedné až dvou hvězdách. Hlavní důvod bylo silné, nelogické chování postav, které bylo místy fakt dementní a bilo do očí- například chůze po hřebících, kdy si otec jde úplně v poklidu a vůbec se ani neohlíží, jestli náhodou Arrietty nespadla do velké hloubky a nezabila se. Druhým důvodem bylo pro mě až "robotické" chování některých postav, které připomínali humanoidy- tatínek Arrietty se skoro po celý film choval jak terminátor, což mě také dosti iritovalo. Animace bohužel místy také pokulhávala. Film byl také celkem předvídatelný.... Takže když shrnu tyto zápory, tak se prostě zatím nedokážu odprostit od takových nelogických chování postav. Toť vše k záporům, ale určitě je na místě uvést i některé klady. Druhá polovina filmu už byla pro mě dynamičtější a silnější, postavy se začaly chovat více jako lidé, než roboti, byl jsem pln očekávání, jak se nakonec vše vyvrbí, čekal jsem spíše to, že se půjčovníčci neodstěhují pryč, nýbrž se přestěhují do krásného domu pro panenky- ten byl co se týče animace skvěle vytvořený. Nakonec ale přišel velmi pěkný závěr filmu, který byl doopravdy kouzelný. I díky tomu jsem se nakonec rozhodl udělit hvězdičku navíc. Ta další byla za velmi pěknou hudbu, hlavně ta závěrečná byla celkem dost emotivní. Tu třetí uděluji Arriettě, která byla celkem dost kawaii :) Takže celkový závěr filmu? Určitě to není špatný snímek, ale podle mého názoru svého vysokého potenciálu nevyužil úplně na sto procent. Celkové hodnocení filmu: 70% ()

• Snímek byl natočen na motivy knihy „Pidilidi“ britské spisovatelky Mary Norton. Knižní předloha se může pyšnit například významným oceněním Carnegie Medal. (Rominator)