Morholt

Řidička limuzíny nezištně pomůže uprchlíkovi a vyveze ho v kufru auta z podzemní garáže hlídané policií. To se ovšem obrátí proti ní, protože chlapík se nechce z kufru hnout a ona ho nemůže jen tak vyhodit, protože má za klienta poněkud roztržitého pracháče. No upřímně řečeno občas jsem z toho byl jelen, což se týkalo většinou postavy Christophera Lamberta a jeho podivné honby za přítelkyní. Notabene mi připadalo, že si s Lambertovou postavou režisér neví moc rady a vymýšlí hlouposti jen proto, aby ho v autě udržel a šoférka se nemohla zbavit nechtěného pasažéra. Na druhou stranu film má tempo, Lambert hrál dobře a ještě lepší byla Agnieszka Grochowska, která nejen dobře vypadá, ale je i výbornou herečkou. Celkově jsem s touhle polskou podivností spokojen. 60% ()

vegetol.mp

Netradiční kombinace dramatu a thrilleru, která vychází ze zvláštně rozehrané zápletky, kdy mladá řidička limuzíny jezdí po Varšavě s podnikatelem, který hledá svou přítelkyni, zatímco v kufru limuzíny je schovaný mladíky podezřelý z vraždy, který řidičku vydírá a nechce kufr opustit. Některé scény jsou dobré, některé divné a celý film stojí a padá především na ústřední dvojici herců Christopher Lambert-Agnieszka Grochovska, kteří odehrají téměř celý film ve dvou spolu v autě. Jinak o Agniesce Grochovske jsem v životě neslyšel, ale evidentně má chyba, protože má charisma, je pěkná a hraje výborně. Problém jsem měl s motivací postav, kdy divák vlastně pořádně neví, proč řidička nechala mladíka vlézt do kufru (že by soucit?), nebo co se stalo mezi podnikatelem a jeho přítelkyní, že jí tak hledá. Každopádně, jistá divnost dělá tenhle film nepředvídatelný, takže vůbec nelituju, že jsem ho viděl. Jinak je vtipné, že film je uváděný jako polský, když ho natočil francouzský režisér, s francouzskou hvězdou v hlavní roli, kameru mu dělal američan Bill Butler (Čelisti), pod závěrečnými titulky hraje song od Nicka Cavea a celé to je v angličtině. Ať žijou polský filmy:) ()