Německo, rok 1772. Mladý student práv a začínající básník Johann Wolfgang Goethe neprožívá zrovna šťastné období. Byl vyhozen z důležité zkoušky z práv a jeho otec ho pošle pracovat k Říšskému komornímu soudu do Wetzlaru s cílem „vyhnat mu tu jeho poezii z hlavy“. Ve své nové profesi se ale rozervaný romantik osudově a nešťastně zamiluje – jeho vyvolenou je mladá dívka z chudých poměrů Lotte Buff, kterou si má brát Goethův nadřízený Albert Kestner. Zdrcený Goethe se uchyluje k psaní a své zlomené srdce si vylije do románu Utrpení mladého Werthera, který vystihne pocity celé generace a zajistí mu nesmrtelnou slávu. (oficiálny text distribútora)

V.Silver

Inspirace filmem "Shakespear in love" je zřejmá, ale přesto snímek ukazuje, že i Němci mají svoje kvalitní herce, režiséry a producenty (ehm, Warner Bros. zase až takoví Němčouři asi nebudou, co?:) No, přesto mi film příjemně utekl a až tak mi nevadilo, že jsem to už jednou viděl, byť v hlavní roli s Ralfíkem a Gvindou. Kdyby Stölzl dokázal jít víc do hloubky a třeba se maličko věnoval fenoménu "Freitod", mohli jsme se dívat na něco mnohem poutavějšího. Nestalo se, a tak dávám "jen" 60% :) ()

marhoul

Moc pěkné. A ani ten konec mi nevadil, protože Goethe se stal známým doslova přes noc i v reále. Ve filmu to sice trochu přifintili, ale odpouštím. Sedlo mi to. Skvěle zvolení herci, duch romantismu může být spokojen. Tragédie, na kterou se člověk vlastně dívá s úsměvem. Protože dobře ví, že se to stává. ()

01Zuzana10

Prekvapivé! Išla som do toho s očakávaním sladkého filmu s malým rozpočtom z Nemecka. (všetko samozrejme pred/ú- sudky podľa traileru, press kit-ov) Vďaka Bohu, nenaplnili podstatu vyššie uvedeného. Dúfala som v záznam Goetheho života. Myslela som, že spočiatku je to séria náhod, že sa jaksi prelína s Wertherom. Musím zistiť, jak to bolo v skutočnosti. Alebo čo sa hovorí, ako to bolo. Keďže som si neprečítala, že to bude o jeho vzťahu s Lotte, tak som si krásne užívala narážky na novelu. A postupné reminiscencie pri videní modrého kabáta, Sturm und "T"rank, ešte dúfať, že ho počas filmu skutočne citovali v daných pasážach...No ale čím to bolo skutočne príjemné, že hoci ide o film odohrávajúci sa 200 rokov dozadu, vôbec na to neupozorňovali, nezdôrazňovali, čo by nás primälo myslieť, že ide o historický film. Správanie a vrava postáv veľmi živá, nespútaná, neformálna. Spočiatku trošku moc, čo ma prekvapilo ale keď si na Goetheho zvykneme, nevidíme v ňom patetického, či zroneného ale súčasného mladíka, čo prosto pekne formuluje. Za tento SVIEŽI prístup scenáristov vznášam do nebies, milý prechod medzi historickým obsahom a moderným prístupom. Hurá! Tým sa mi zapíše do pamäti. Aj s Lotte, ktorá vyzerá celkom bežne ale jej fajne drzé odpovede si získali moje sympatie. Asi nezabudnem na večné prechody z ľavej/pravej strany lúky, za dňa či noci, na koči či koňmo. A na nádherné ťažko čitateľné písmo. V titulkách uvádzajú, že sa natáčalo aj v Čechách. A hudbu nahral Slovenský rozhlas. ()

LenkaAK

Jedno z nejvýznamnějších děl světové literatury, které ovlivnilo několik následujících generací - Utrpení mladého Werthera. (Reálie jsou zde ovšem mírně posunuty, Goethe psal své dílo ve Frankfurtu etc.) Film se snaží tohoto "fosila" přiblížit mladé generaci. Čekala jsem tedy mnohem větší nářez. Zpracování rozhodně nikoho neurazí. Divák se dozví, že hnutí "Sturm und Drang" je zkomolenina "Sturm und Trank", zasměje se několika gagům a z kina odchází uspokojen jak po intelektuální tak po kulturní stránce. ()

kaylin

Životopisný film, ale stejně jsem z toho měl pocit, že to je taková líbivá snaha dostat klasiku i k současným lidem a někoho z těch mladých, kdo moc nečtou, naučit, že někdo jako Goethe existoval, a že to byl vlastně docela zajímavý týpek, o něhož a jeho tvorbu stojí za to se zajímat. Nejsem si jistý, že tohle film splnil, protože až tak moc nebavil. ()

• Film se natáčel kromě mnoha německých lokalit i v České republice, konrkténě v Libereckém kraji ve vesničce Krompach. (Yardak)