Drnovické catenaccio aneb Cesta do pravěku ekonomické transformace

• USA Catenaccio a la Drnovice or Journey to the Beginning of the Time of Economic Transformation
všetky plagáty

Uprostřed dvoutisícové vesničky Drnovice nedaleko jihomoravského Vyškova stojí fotbalový stadion pro osm tisíc diváků. Je to pyramida zaniklé fotbalové civilizace, jíž kdysi vládla slavná jména Karla Brücknera či Radka Druláka. Vzestup a pád drnovického fotbalového klubu je typický pro český fotbal, politiku a podnikání 90. let – jsou za ním nejen krásné góly, ale taky tajemní sponzoři, korupce či doping. Pojďme se společně vydat do dob, kdy topné oleje od benzínu ještě nerozeznali ani nejvyšší ministerští úředníci a kdy čeští fotbalisté hráli o evropský titul. (oficiálny text distribútora)

castor

Výsledek rozhodně nenadchne. Lítání s baterkou v útrobí stadionu a využívání vyškovského dinoparku mi nepřijde jako nějaký super nápad v satiricky laděném dokumentu, který se zabývá našimi novodobými dějinami a úspěchem, který zřejmě nebyl čistý. Je to jen poměrně banální vata, která se opakuje, nic divácky zajímavého či přitažlivého nepřináší a vlastně ani moc nefunguje. Samotné téma je nosné, silné, ale výsledek má jednoduše spornou výpovědní hodnotu. Catenaccio prostě působí jako standardní díl Reportérů ČT, což minimálně zamrzí, protože jsem některé tvůrce poznal osobně. ()

Bohemák

Občas jsem úplně nechápal ironii a měl jsem co dělat, abych z dokumentu posbíral pár nových informací. Ale oceňuju určité novátorství a originalitu (zároveň naprosto chápu, že je spousta lidí, kteří je vidí jen negativně). Musím ale ocenit odvahu tvůrců při volbě poměrně známého a dost nezáživného tématu. ()

noriaki

Téma slibuje pohled do divoké historie kapitalismu 90. let a ještě divočejších dějin Petry Drnovice, ale nedodává ani jedno. Informací o fotbale je málo, o ekonomické transformaci je řečeno jenom to nejzákladnější. Škoda nevyužitého potenciálu, příběh této fotbalové dědiny mohl posloužit jako základ skvělého dokumentu, ale dopadl jako nudná jednohubka ze které čiší amatérismus a nedostatek invence. ()

Slarque

Spousta zajímavých informací vyplněná hrátkami v dino parku. Obraz vypadal jak z minimálně čtvrtstoletí starých záznamů, přičemž v pár případech z nejasných důvodů byl nahrazen čistým a širokoúhlým materiálem. Nebýt těchto pochybných hrátek, mohlo se na to dát koukat celou dobu a klidně bych dal i o hvězdičku víc. ()

eagle-eye

V podstatě jsem rád, že v jabloneckém fotbale momentálně exceluje trenérské duo Komňacký - Weber, kteří jsou silně spjati s Drnovicemi. Na oba nedám dopustit, ale v souvislosti jen a pouze s jabloneckým fotbalem. Před lety jsem prorokoval Drnovicím, Blšanům apod. přesně takovéto konce... Na fotbale v Drnovicích jsem byl jen jednou, Jablonec tam tenkrát vyhrál 2:0, takže na návštěvu vzpomínám celkem v dobrém... Dokument sám o sobě se hodně bál jít do hloubky, celé působení Drnovic v první lize včetně krachu bylo podáno dost povrchně, kvituji však snahu pojmout látku stylem Cestou do pravěku... Ve finále tam drnovický fotbal patří a doufám, že i zůstane... ()

• Catenaccio je označení fotbalového herního stylu, založeného na zajištěné obraně a rychlých protiútocích. (sator)