Dr. Johann Faust, Praha II., Karlovo nám. 40

(divadelný záznam)
všetky plagáty

DVD Johann Faust, Praha II., Karlovo nám.40. obsahuje záznam představení natočený vlastními prostředky divadla Semafor v 80. letech. Jiří Suchý hraje Fausta, který se upíše ďáblu a přenese se na své přání v čase do Prahy roku 1945. Na samotném konci 2. světové války se dostane mezi skupinu německých filmařů a pozná více než neobyčejnou dívku Markétku... Tu hraje Jitka Molavcová, v dalších rolích vidíme Jiřího Datla Novotného, Věru Křesadlovou, Ivana Podobského nebo Ilonu Záluskou. V roli pana Vágnera hostoval skvělý Svatopluk Beneš.

Kolem letošní 50. sezóny divadla Semafor se děje řada zajímavých událostí, vycházejí nová CD, DVD, knihy, televize vysílá archivní záznamy apod.

Dlouho slibovaná série DVD se záznamy starších i současných semaforských her se rozjela, právě vyšlo první z nich: Johann Faust, Praha II., Karlovo nám.40. Následovat budou brzy další DVD, nejdříve současná Lysistrata a z archivu Smutek bláznivých panen. (oficiálny text distribútora)

sportovec

Starý dobrý SEMAFOR se i tu představuje v plném lesku - kulturního divadelně kabaretního dědictví. Dědic Osvobozených, Červené sedmy existuje šesté desetiletí, tj. čas, srovnatelný s lidským životem. Slovník původních vtipů a narážek za tu dobu náležitě zešedivěl a pro generace narozené po r. 1970 nebo 1980 značně zratil na srozumitelnosti a možná i původní objevitelské působivosti; pro ty ještě mladší je pak nesrozumitelný zcela. Jako dobrý výchozí materiál pro srovnání odstupu lze použít ještě starší, ve své době neméně vyhledávanou humoristickou dvojici Rada-Žák, nejvýrazněji zapsanou v naší paměti Fričovými filmy CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE a ŠKOLA, ZÁKLAD ŽIVOTA. Míra nadčasovosti básníka, textaře, zpěváka a dramatika (ne na posledním místě také divadelního ředitele) Jiřího Suchého je proto vcelku odvozována z generační příslušnosti ročníků zhruba 1920-1960. Lze-li v této souvislosti připustit jistou míru antikvování atmosféry, odvozené z aktuální situace odlehčené části padesátých (zhruba od let 1954-56), zlatých šedesátých (to zlato bylo místy poněkud kočičí), šedi a zákeřnosti rané a vrcholné normované normalizace let sedmdesátých i pozdějších let, je nutné současně zdůraznit paralelní akulturaci (dekulturace by byla při vší bídě tou stále ještě lepší možností) pozdní normalizace a polistopadového kulturního "odmäku" nejvíce postihujících postupně nastupující mládí. I to je další - modelovou variantní - odpovědí. Odpovědí na otázku, nakolik jedinečné kabaretní drama typického semaforského (sebe)shazování, narážek, ale i nesporného levicového plebejského směřování je či není klasickým. Odpověď starších generačních kohort je v tomto případě - nemyslím, že se výrazněji mýlím - výrazně většinově kladnou. ()

honajz

Ve své době jistě velice dobrá protiválečná agitka s mnoha satirickými ostny, dnes poněkud překonaná. Výborné herecké výkony, zvláště Jitky Molavcové a Svatopluka Beneše, některé dialogy jsou i dnes úžasné (úvahy o neexistenci duše nebo ďábla, ale viditelnosti jeho působení), na druhou stranu řiďounký děj a písničky hodně nevyvážené kvality. http://www.dvdextra.cz/dvd-recenze/semafor-dr-johann-faust-praha-ii-karlovo-nam.html ()

rt12

Typický výtvor pro mne geniálního Jiřího Suchého a jeho SEMAFORU tedy divadla Sedmi Malých Forem. Tedy výtvor bezchybný, vtipný, ne bezduchý. Zasazený do dějinně zajímavého času, třešničkou na dortu je vynikající Svatopluk Beneš v roli ve které i zpívá. ()