Louskáček ve 3D

(festivalový názov)
  • Veľká Británia The Nutcracker in 3D (viac)

Příběh se odehrává ve 20. letech 20. století ve Vídni. Devítiletá Mary žije v domě plném krásných věcí, ale zároveň i samoty a proto není divu, že touží po nějakém přátelství a dobrodružství. Na Štědrý večer přijíždí k Mary její milovaný strýček Albert, který jí dává jako dárek dřevěného panáčka Louskáčka. Toho dne pozdě v noci přivede dívčina představivost panáčka k životu. Louskáček, který je ve skutečnosti zakletý princ, vezme Mary na obdivuhodnou cestu do ohromující dimenze, kde mají hračky lidskou podobu a vše se zdá být desetkrát větší. Avšak všechno není tak krásné, jak se zdá a na naše hlavní hrdiny číhá nebezpečí v podobě krysí armády, které velí zlý Krysí král a jeho matka. Cílem těchto opravdu zubatých tvorů je svrhnout lidstvo. Poté co je Louskáček unesen a držen v sídle Krysího krále, statečná Mary se společně s bratrem Maxem a hračkami rozhodne Louskáčka osvobodit a zároveň překazit zlomyslné plány Krysího krále. (Stanislaus)

iXtr3m3

Dve hviezdy za prevedenie príbehu a obsadenie, tretiu hviezdu za technické spracovanie. Nejde len o to, že sa na to dobre pozerá, pretože je to dobre zvládnuté, ide ešte o tú odvahu skombinovať rozprávku so cyberpunkom, ktorý ja mám rád. Samozrejme hudobné čísla boli slabé a hodnotenie max 45-50%, ale zaujímavé. Som zvedavý na novú variáciu. Táto mi ležala na disku dlhých deväť rokov, kým som si našiel čas, tak uvidíme, novú už mám pripravenú na USB :) ()

Psema

Trikově solidní, herecky taky, ale k čemu to je, když je všechno ostatní dementní tím nejvíc ubíjejícím způsobem. Nudit se po deseti minutách a klimbat po dvaceti? To se mi v kině a s nasazenými brýlemi asi vážně ještě nestalo. ()

fragre

Inu, zase jeden masakr klasické předlohy. Ten kouzelný páně Hoffmannův příběh spojující v sobě biedermaierovskou idylku s trhlou až horečnatou fantazií je zde prohnán holywoodským masomlejnem (a nic na tom nemění, že je to film britský), vykostěn, "zmodernizován", zakčněn, překopán na nesmysnou fantasy a zabalen do opulentního celofánu digitálních triků. Už tam chyběl jen Bruce , Sylvester či Arnold aby nějakým superkvérem nadělali z krysáků sekanou. ()

hygienik

Einstein vs. Warhol, nápadité. Lenže to, čo začalo ako pekná rozprávka, upadlo čoskoro do scifi - burtonovskej temnej atmosféry, ktorá mi nesadla. Ono aktualizovať klasický obsah bolo na škodu, ale snaha autorov sa cení. ()

VanTom

Takhle to asi (určitě) původně napsáno nebylo, ale hlavně že zůstaly fragmenty Čajkovského pověstné hudby. Končalovskij zadaptoval Louskáčka v nedomrlý "baletní" muzikál opěvující dětské sny a představivost, vizuálně přitažlivý, byť dosti výstřední. Nepřišel mi však výrazně nepovedenější, než podobné přeplácané hrané "disneyovky" jako Alenka v říši divů, Mocný vládce Oz či Zloba - Královna černé magie, možná i naopak. ()

FilmWave

Místy tam zavane Burton ("Edward") nebo Jeunet ("Město ztracených dětí"), ale to je asi tak na 15 minut. Všechno ostatní je jen strašně nudný úlet (s otřesnými písničkami). ()

IdaHutt

Trochu jsem se bála, aby Končalovskij nezahltil tento kouzelný příběh přílišným množstvím efektů a vkomponováním přehnaně akční fantasy, nicméně celek ukočíroval a dojemný závěr přináší i solidní katarzi. Čajkovského jedinečná hudba z baletu Louskáček, byť "přizpůsobená", zde přece jenom hojně zní - a na konci strhující motiv z 1. klavírního koncertu b moll... Krysácké nácky jsem si vychutnala, zvláště matinku Krysího krále. Prostě, povedlo se, třebaže ne na 100 %. ()

MrKrahujec

Končalovskij - nekončalovskij, tohle je dost promarněná příležitost. Ne že by Louskáček nebyl zfilmováván často, i s nezbytným použitím Čajkovského hudby, ale ta nakonec zůstává ve všech adaptacích tím nejlepším. A tady dvojnásob. Přitom by bylo tak fajn udělat skutečně precizně vypravenou, triky vylepšenou podívanou, ale podle Hoffmanna! Panu Končalovskému se sem sice povedlo narvat pomalu úplně všecko, nevyjímaje i jakési mlhavé reminiscence fašismu málem i s Osvětimskými pecemi, ale Hoffmannova poetika z toho zmizela prakticky úplně. Přitom je tak filmová! Jen dodržet styl a charakter postav a děj samozřejmě taky. Tohle navíc ani nebyl Louskáček, ale nějak divně zmutovaný Pinocchio... ()