ČT Live - Michal Prokop & hosté

(koncert)

Záznam části koncertu z pražské Lucerny. Muzikant, skladatel, politik, moderátor a manažer Michal Prokop oslavil 13. srpna 2006 své 60. narozeniny. Umělecky je pak oslavil koncertem v pražské Lucerně 27. listopadu, kam si ke svým oslavám pozval mnoho hostů. Jejich výčet nebyl malý, koncertu se zúčastnili jak Prokopovi souputníci, tak i ti, kteří ho v začátcích ovlivnili nebo naopak mladší kolegové z hudební scény, kterých si váží. Za všechny jmenujme alespoň Jiřího Suchého, Petra Skoumala nebo Dana Bártu.
Již během studia na Vysoké škole ekonomické působil Michal Prokop jako kytarista a zpěvák skupiny Framus Five, jež se ve svém prvním vrcholném období zaměřovala na soul a rhythm'n'blues podle afroamerických vzorů, zejména Raye Charlese. Po rozpadu Framus Five v počátku 70. let se Prokop věnoval střednímu proudu a byl mj. členem divadla Semafor. V roce 1978 skupinu Framus Five pod lehce pozměněným názvem Framus 5 obnovil a nalezl dokonalé autorské souznění s básníkem Pavlem Šrutem a skladatelem Petrem Skoumalem. Šťastné období vyvrcholilo vynikajícím albem Kolej Yesterday (1984). Hned zkraje devadesátých let opustil dráhu profesionálního zpěváka a pustil se do politiky nejprve jako poslanec, později jako náměstek ministra kultury V letech 1998–2000 byl ředitelem společnosti Praha 2000 – Evropské město kultury. Od roku 2002 byl členem Rady Českého rozhlasu a od roku 2004 jejím předsedou. V letech 1998–1999 připravoval a moderoval pro televizi Prima politickou talk show Nic ve zlým, od roku 1999 má v České televizi pořad Krásný ztráty, který již politickou orientaci daleko přesahuje. Během posledních let koncertoval Michal Prokop spíše sporadicky, a to ve dvou projektech: jednak v akustickém triu s kytaristou Lubošem Andrštem a houslistou Janem Hrubým, jednak s širší skupinou Friends. Jeho CD s názvem Poprvé naposled se stalo základem koncertu v pražské Lucerně. (oficiálny text distribútora)

sportovec

Česká rocková legenda přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století s polistopadovou politickou kariérní minulostí i autor dlouhotého úspěšného televizního publicistického pořadu KRÁSNÝ ZTRÁTY, se představuje na svém jubilujícím koncertě v plné formě i síle, jak dokládá i připojený televizní medailon. Michal Prokop oprávněně patří k těm nemnohým vyvoleným slavným, jejichž jméno se stalo nadčasovým nezaměnitelným pojmem pro lidskou kvalitu, nezaměnitelný pěvecký styl i profesionalitu, jíž je v tomto případě v rytmech rocku tlukoucí srdce tohoto významnéhoho českého umělce. ()

LeoH

Hodnotím stodevítiminutovou verzi vydanou na DVD pod názvem „Michal Prokop Live 60“. — Prokop je kus muzikanta, téměř vždycky se dokázal obklopit muzikanty ještě lepšími a většinu života neslevil ze solidní úrovně vkusu. Přesto jsou ode mě ty čtyři taky trošku ze sentimentality za 80. léty, kdy ve spolupráci s Petrem Skoumalem a Honzou Hrubým vyprodukoval to nejzajímavější a nejoriginálnější – specificky českou polyfonní, „barokní“ odrůdu rocku s poetickými texty všelijakých těch Šrutů, Žáčků a spol., pozoruhodnou jako máloco mimo tehdejší alternativní a undergroundovou scénu. K šedesátinám si ovšem nadělil koncert postavený na skladbách z čerstvé desky Poprvé naposledy, na které se hodně vrací ke kořenům, k polohám bluesovým, raycharlesovským, rockově šansoniérským. S čtyřčlennou dechovou sekcí, spoustou prostoru pro instrumentální sóla a suverénními hosty si tak rázem spokojeně vykračuje ve stopách takového Joe Cockera nebo Van Morrisona, což mu svědčí velice, jenom už to holt takhle dělali jiní a přece jen o něco přesvědčivěji. — Ještě poznámka k archivním klipům z let 1969 až 1989, přibaleným na DVD jako bonusy: Pokud byste si disk chtěli pořizovat kvůli nim, nedělejte to, jsou bohužel znehodnocené něčím idiotským rozhodnutím ořezat je natvrdo do formátu 16:9 – kompozice záběrů nedávají smysl, chybí půlky obličejů, kusy titulků apod. Škoda. ()

Isobell

27. listopad 2006 „Michal Prokop Live 60“. Typicke vedro v Lucerne, uzasna atmosfera. Album "Poprvé naposledy" a plno dalsich songu. Tak nekomu to sedi, nekomu treba ne. Prokop zaril jako vzdy, obklopen skvelymi muzikanty a hosty. BTW: Slusi mu to stale vic ;) ()

curil

Moje neoblíbenější a nejhranější DVD z mojí sbírky. Škoda, že televizní sestřih je podstatně zkrácen, skoro o polovinu. Navíc jsou hosty Michal Pavlíček, Vladimír Mišík, jakýsi Rom (nesleduji). Na DVD jsou ještě nahrávky z archivu z období 1969 až 2006. Osobně jsem poprvé viděl Michala a Framus Five živě při koncertu v roce 1968 v našem kulturním domě. Záznam je pořízen 27. 11. 2006 v pražské Lucerně. ()

Sadova302b50

Perfektní koncert plný výtečných muzikantů a parádní hudby prošpikované rockem a blues a mimo jiné různými sóly. Jsem ráda, že jsem mohla alespoň vidět záznam, naživo to muselo být opravdu něco. ()