Internátní škola Summerhill byla založena již roku 1921 a mohou ji navštěvovat žáci od 5 do 16 let. Založil ji skotský pedagog A. S. Neill (1884-1973) a její předností je netradiční přístup k výuce. Tento zakladatel tvrdil, že vnější tlak má negativní vliv na utváření člověka a funkcí učitele je chránit žáka před zhoubnými vnějšími vlivy. Dále doporučoval zrušit tresty a omezit mocenskou autoritu učitele. Kladl důraz na žákovskou samosprávu (bez zásahů učitele), na svobodné jednání dětí a výuku založenou na neformálních rozhovorech. A právě sem přijíždí malá Maddy, kterou sem přihlásili rodiče na doporučení psychologů. Ovšem školu, její vedení, ale i žáky čeká nelehký boj s úředníky o její zachování... (oficiálny text distribútora)

TomasKotlant

Úžasný. Celý film je udělaný tak, že působí jako pohled dětskýma očima, je plný fantazie, naivity, ideálů a boje proti nesmyslnému světu dospělých. Je sympatické, jak se někteří dospělí dokázali v průběhu filmu do dětského světa vždy alespoň na chvíli přenést. Vynikající výkon v podání Holly Bodimeade (Maddy). Trochu mi lezla na nervy její matka, ale to byl nejspíš záměr. Občas jsou trochu přehnané dialogy, zvláště rozhovory Maddy a její matky působí jako velká neúcta k dětskému uvažování. Pro děti úžasný koktejl fantazie, pro dospělejšího diváka, kterému trocha toho dětského uvažování zůstalo je to krásná hravá bitva za příjemnější svět a za prožití krásných dětských let. Já chci do Summerhill! *** Ve zkratce: Jedna nadčasová škola nebyla pochopena tupou státní institucí. ()

knoxwile100

Summerhill by se měl dostat více do pověmí. Já jsem na film narazil náhodou na youtube. Nikdy jindy jsem o Summerhillu neslyšel. Myšlenka naprosto geniální. Nemyslím si, že by bylo potřeba nějaké radikální změny co se týče kvality zpracování a taky myslím, že není potřeba žádných "holyvůdských" herců. Vžyť je ve filmu více emocí než třeba v Titaniku... Po sléhnutí jsem ani nemohl usnout a jen jsem uvažoval "co by kdyby". Summerhill určitě není natočen pro děti, jak tu uvádějí kolegové v komentářích, ale především PRO DOSPĚLÉ. Doporučuji všem bezohledu na to, zda upřednostňujete scifi či westerny... ( OK vracím se zpět do reality a dávám 90%, přece jenom kvalita zpracování na oskary není). ()

blitzer

Hvězdičky jsou v tomto případě spíše odrazem poselství, které film nese, než ohodnocením filmařiny samotné. Film mi přišel spíš dětský s jednoduchou a předvídatelnou zápletkou a příliš doslovnými scénami, čemuž dala korunu závěrečná pirátská šermovačka. Ale nenudil jsem se, na to je celá filozofie Summerhillu moc zábavná a zároveň důležitá. Kéž by jednou bylo něco takového legální i u nás (psáno v době, kdy nejmenovaná ministryně vypouští do éteru zřejmě vážně míněné návrhy na prodloužení povinné školní docházky do 18 let). ()

coscarelli

Nadivoko poleptana TV epizodka z prostredia svojskej edukacne institucie, ktorej vzdavam uctu a pochopenie pre jej zasadne a dolezite "vzdelavanie" a ideu. Citil som sa prijemne a underground look pridal autenticite, nemal som problem ucit sa. Zaverecny fight sa trocha potiahol ´,ale neznicil. Vrele posunut dalsim a dalsim. ()

JitkaCardova

Jasně že se tomu dá vytknout mnohé, chce-li se, je to zjednodušené, nedůsledné, přitažené za vlasy, je tam spousta prohřešků, zveličování i zkratek, ale má to šmrnc i zápletku a jako instruktážní video o střetu autoritářského systému se svobodou, vnitřní odpovědností a získávanou důvěrou, o systému stresu versus uvolnění, ať už  se odehrává mezi soudržnou komunitou a mocenskou organizací, mezi různými jednotlivci z různých světů nebo i v nitru různě utvářených lidí s různě složitým životem, to prostě funguje. A je určitě moc fajn si to promítat s dětmi, další den to doprovodit třeba snímkem Tohle je náš svět, a pak si s nimi o tom všem povídat a nechat je nad tím přemýšlet. Jen bych si z duše přála, aby summerhillské školy byly pro všechny děti běžně dostupnou možností, o které se nemusejí dozvídat jen z příjemných filmů jako o něčem pohádkově nedosažitelném, zatímco nesnášejí instituce, do kterých chodit musejí. *~ ()