Päste zo železa

• Česko Pěsti ze železa (viac)

V odľahlej dedinke kdesi pánubohu za chrbtom v Číne 19. storočia prinútia súperiace klany tajomného cudzinca (RZA), obdareného mimoriadnym kováčskym talentom, ukuť im špeciálne zbrane, akých inde na svete niet. Keď sa jedného dňa v ich dedinke objaví legendárny Jack Knife (Russell Crowe), konflikt znepriatelených gangov, v ktorom majú čo povedať aj vplyvná kurtizána Madame Blossom (Lucy Liu) a jej neviestky, sa nebezpečne vyhrotí vďaka hriešne veľkej zásielke zlata, ktorú chce získať... Asi úplne každý! Mladému kováčovi neostáva nič iné, len siahnuť až na dno svojich možností i fantázie a uzavrieť pár naozaj nečakaných spojenectiev, aby zachránil svoj biedny život i životy nevinných dedinčanov pred vražednou presilou! (TV Markíza)

BMW12

Po více než 2 letech jsem se na tenhle snímek podíval znovu a musím změnit hodnocení na plných 5 hvězd! Nemám tomu co vytknout, příběh je skvělý, je zde parádní herecké obsazení, všichni hrají své postavy skvěle a je zde spousta kung-fu soubojů doplněných hudbou od RZA a tato kombinace se mi opravdu líbí. Navíc se to odehrává ve skvělém prostředí u Růžového kvítku a tak po celý film se můžeme dívat na krásné Asiatky. ()

Terva

CITÁT - K výrobě dobré zbraně potřebujete tři věci: Dobré železo, 1400°C a muže, který chce zabíjet............... Quentin Tarantino present "Jungle village", kde mají všechny tři věci. CITÁT - Já jsem jenom kovář.......... RZA si hraje, bohužel za doprovodu příšerný hudby. Příběh z bazalkou okořeněný vypravěčem, čímž příběh dostal trochu lepší aroma. Vzhledem k tomu, že RZA spolupracoval a hrál ve filmu G. I. Joe: Odveta, je celkem jasné, čím je inspirována postava Mosazného (Bross Mody - David Bautista - Jiří Král) bojovníka. Krásné akční scény (komu vadí "lítání" tomu není pomoci), spousta krve (cáká všude), naprosto krásné ženy (kdo nemá rád orient ať jde do pr***e), čest, zrada a pomsta. (Hudba ne, ta je hrozná, respektive ty RZA hopsandy). Jo a Russell Crowe jako Jack je tu naprosto boží (nebo buddhistický?) a naprosto úžasně ho namluvil Jiří Šulc. CITÁT - Vždycky mám jednu zbraň v záloze......... V 66 minutě přijde pikantnost. Obraz se zde rozdělí to tak zvaného komiksového módu, kdy se na plátně dá sledovat několik událostí v jednom. A to mám rád. Klan Lvů v čele se Stříbrným lvem (který podle zabil Zlatého lva) chce vyvolat válku mezi klany. Hlavně klan Vlků jim leží v "žaludku". Je třeba ho vyříznout. Jenže ve hře je i císařovo zlato a to má svého ochránce a tím nejsou jen Blíženci (suprácká dvojice) jejiž souboje mají nejhezčí choreografii. Ta je také mistrovsky povedená v závěrečných soubojích. CITÁT - Pozdravuj v Pekle a drž mi tam místo u ohně............. ()

nash.

Přeplácaný, velkolepě vypadající eintopf, tvářící se jako „čína“, uvařený na nesmyslné historce a ochucený snad vším, co kuchyně béčkového kina nabízí. Spousta kung fu, bizarních zbraní, středověkých kulis, ve kterých se rapuje ostošest, stříkající krve, nadpřirozena, humoru i dojemných okamžiků, krásných asijských holek, tajných spolků bojujících o moc a padouchů, kteří vypadají jako čerti z klasických českých televizních pohádek. A mezi tím vším se zmateně potácí vykulený černoch, který by měl být hlavní postavou, a nějak se mu pořád nedaří protlačit do první řady. V jednotlivostech je to fajn a našel jsem si tu spoustu skvělých scén i drobných potěšení, jako celek to však poněkud selhává. Přesto, a i když je každý výborný moment vyvážen nějakým záporem, začal jsem se zhruba v půlce filmu bavit. To když jsem se konečně dokázal s naladit a sledovat vše jako ulítlou zábavu pro fanoušky, kteří milují tarantinovský styl a vyrůstali na sedmdesátkových kung fu melách. Podrženo sečeteno.. jako zábavná jednohubka s trochou tolerance ujde, ale nic, k čemu bych se vracel. Kult z toho asi nebude. ()

H34D

Málokdy se podaří, aby snímek se slušnými ambicemi, neurážejícím rozpočtem i několika slavnými jmény selhal na všech frontách - well doned! Popořádku: děj filmu je nekoherentní paskvil s typickými klišé zlého, nemluvného obra a dobráka kováře, který je... černoch (?) žijící v Číně (?) těžko odhadnutelného století díky mixu feudálních řemesel + hi-tech udělátek (?) a nevhodných fantasy prvků (!). Postavy jsou nezajímavé, herecké výkony mdlé, jediný Russel Crowe zdárně napodobuje... Russela Crowe, zatímco RZA má nulové, ale naprosto nulové charisma. Ve filmu je za hloupého ocáska a přitom i navzdory nedůležitosti své postavy se ustanovil za vypravěče (!), což je totálně wtf, jelikož film vypravěče vůbec nepotřebuje (tzn. je to amatérská berlička). Scénář je přeplácan nesourodými a navzájem nekompatibilními nápady jak z hlediska děje, tak stylu, např. nevhodné užití split screenu, nesedící a nedůstojná hudba (hip hop) - tohle je prostě moc, nefunguje to! Na akčních scénách si tvůrci možná dali záležet, nicméně je jich málo a hlavně jsou zničeny absurdní, nevtipnou a neladnou nerealističností (a zde nemluvíme o humornosti Kung-fu mely, nebo o vkusné estetice nedodržování fyzikálních zákonů filmy typu Iron Monkey), údery a pohyby do sebe zapadají, či na sebe navazují tak rádoby "dokonale", až je to nuda, akci chybí energie a napětí... Ostudné dílo. 3/10 ()

viperblade

Na tenhle film jsem se fakt těšil, trailer sliboval nabušenou podívanou, která se odehrává v prostředí asijského borde... ehm, veřejného místa. K tomu Lucy Liu, Russell Crowe a Jamie Chung? Zkrátka a dobře, nikdo mě nemusel přemlouvat dvakrát, abych se na tento film podíval. A výsledek mě... zklamal. Tenhle film trpí špatnou režií, kdy prostě někdo, kdo nemá talent a neumí režírovat, stojí za kamerou a dává povely. A takhle z toho nemůže vzniknout nic jiného než směsice něčeho, co neví, jestli se chce brát vážně nebo ne. Navíc se neumím rozhodnout, jestli je RZA horším režisérem, či hercem, protože to byl další problém, nevěřil jsem mu tu roli. Možná, kdyby obsadil někoho jiného a zůstal jen za tou kamerou... Nevím, nakolik tomuto filmu ublížilo to dramatické sestříhání (z původních čtyř hodin byl film zkrácen na 90 minut!) a upřímně bych se chtěl podívat na ten původní sestřih, možná bych byl spokojenější. Takhle musím napsat, že co zpočátku vypadalo jako parádní "guilty pleasure" film, dopadlo jako něco, co nejde pořádně identifikovat. 50 %. P. S. A když se film ze 70 % odehrává v tom, ehm, veřejném domě, který okupují pěkné Asiatky, je snad i hřích nemít ve filmu žádnou nahotu, ale vážně! :-) ()

• Nejdříve představitel RZA 90stránkový příběh, poté jej Eli Roth přesvědčil, aby raději připravil hotový scénář, který bude mít větší šanci na realizaci. RZA a Eli Roth poté připravovali společně scénář přes dva roky. Dopodrobna se věnovali každému aspektu příběhu a detailům jednotlivých zbraní. (Geriel)
  • Režisér RZA v říjnu 2012 oznámil, že Pěsti ze železa budou mít tzv. "crossover", tedy že se postava z jednoho filmu krátce objeví ve filmu druhém, se snímkem Nespoutaný Django (2012). Konkrétně se měl sám RZA objevit ve scéně dražby otroků coby mladší já postavy kováře. Z časových důvodů nakonec z plánů sešlo. (KlonyIlony)
  • V jedné z rolí se objevil Cung Le, ve Vietnamu narozený Američan, který získal titul šampiona pod kickboxerskou organizací ISKA a IKF v Kickboxu a Sanshou se zápasovým skóre 17:0. V době uvedení filmu zápasil v MMA v organizaci UFC. Současně je bývalým šampionem organizace Strikeforce ve střední váze. (JardaBauer)