Frame on the Wall: The Making of 'The Door in the Floor'

všetky plagáty

tron

„Nevedel som, či by táto rola oslovila každého. Je hrozne riskantná a vyžaduje veľkú statočnosť, pretože diváci Marion možno rýchlo odsúdia. Chcelo to niekoho, kto je ochotný niesť kožu na trh. Kim mi okamžite začala hovoriť o ľuďoch, ktorých nemôžete súdiť, pretože sa im niečo stalo a tak musíte ich jednanie chápať, pretože majú skúsenosť, ktorú vy nie.“ DVERE V PODLAHE sú film, ktorý má tendenciu roztrhnúť srdce o to viac, ak ste čítali román Johna Irvinga „Rok vdovou“, ktorého adaptáciou prvej polovičky (!) film Toda Williamsa je. V tomto pol hodinovom dokumente síce počujete tradičné slová z „filmov o filme“ ako „režisér fasa chlapík“ a „všetkým sa nám super spolupracovalo“... ale asi každý, kto čítal román a videl to, čo vo filme predvádza Tod Williams (mladučký scenárista a zároveň režisér filmu), Jeff Bridges a najmä krehko ubolená Kim Basingerová, tomu uverí. Ja určite. Dokument je hodnotný na informácie (ak sa niekomu nepáčilo to, ako si filmári poradili s literárnou predlohou, nech vie, že Irvingovi sa nápad zadaptovať len prvú polovicu ohromne páčil a filmárom držal palce), no zároveň si, rovnako, ako film, nesie krutú melancholicky poetickú smrtkovskú atmosféru. ()