Nádraží ve Velké Lhotě září čistotou a vlaky odsud vyjíždějí vždy přesně. Výpravčím je zde totiž Matýsek, a protože je to pořádný železničář, ví, že co je psáno v jízdním řádu je zákonem pro všechny železničáře, ale i pro vlaky, semafory, závory a výhybky. Jenže v bezprostřední blízkosti Matýskovy stanice se usadil loupežník Řimbuch se svou bandou. Až ke svému doupěti si vybudoval speciální trať a teď čeká na příležitost k velké vlakové loupeži. A tak zatímco výpravčí Matýsek se svým kolegou výhybkářem Šestákem střeží nedotknutelnost výhybky, Řimbuch vymýšlí, jak ji přehodit. (mibara)

Stejšn

Ten námět je tak absurdní, že mě to donutilo pohádku zkouknout. Loupežnická banda si postaví pirátskou trať k sobě do doupěte a připojí ji výhybkou na veřejnou kolej. Šéf bandy pak usiluje legální i nelegální cestou o přehození výhybky, aby mu do brlohu dojel nějaký lukrativní náklad. A protože výhybka nejde přehodit anžto doupě není zapsané v jízdním řádu, tak jízdní řád zfalšuje. Je v tom vidět rukopis Štěpánky Haničincové a v podstatě to klidně celé mohlo být součástí Malého Televizního Kabaretu. ()

Pitryx

Veselá papundeklovka, kterou kazí jen postava Adélky. Protože loupežnická banda, to je něco, co musíte vidět a slyšet. Ta ode mne dostává čtyřicet kusů ze sta. ()

ostravak30

Dobré obsazení a krásně barevné a malované kulisy. Jen ta Simona Postlerová a Michal Pešek mi teda dohromady nešli. Možná proto, že Simona je o pár roků starší. ()

• V pohádce jsou na jízdním řádu názvy nádraží „Samochvaly“, „Důvěřov“ a „Dolní Dedál“. Stejné názvy železničních stanic se objevují i v pohádce Fimfárum Jana Wericha (2002). (Jan.Kanak)