Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

USA, 2010, 240 min

Scenár:

Thommy Hutson

Robert Englund, Wes Craven, Heather Langenkamp, Marshall Bell, Alice Cooper, Rodney Eastman, Brendan Fletcher, Jsu Garcia, Mick Garris, Clu Gulager (viac)

JimiH

Ultimátní dokument, který na čtyřhodinové ploše nabízí rozbor celé série filmů s Freddy Kruegerem. Ačkoliv originál je dodnes jedním z hororů s výborným námětem a opravdu sugestivním provedením, pokračování se velmi rychle zvhli do campového stylu. Dokument se snaží každý z dílů odlišit a vypíchnout v čem se lišil od odstatních, a to za vydatné asistance Roberta Englunda, který chválí všechny za skvěle odvedenou práci. A má proč – snový svět sloužil scenáristům a především talentovaným trikařům jako záminka k tomu, aby mohli totálně popustit uzdu své fantazii a vytvořit nezapomenutelné masky a surrealistické sekvence vražd. Jedinou (ale podstatnou) slabinou dokumentu je, že je pojat jako sekvence mluvících hlav, což je při dané stopáži opravdu hodně a dává tak prostor i lidem, jejichž přínos k dokreslení historie Noční můry v Elm Street je přinejmenším diskutabilní. ()

Raziel_cz

Vše, co jste kdy chtěli vědět o Noční můře z Elm Street. O všech Nočních můrách z Elm Street. Každý díl původní série (a Freddy vs. Jason) tu především, ale ne výhradně jeho tvůrci rozebírají až na kost a nebojí se zhodnotit, co se povedlo a nepovedlo, jaké problémy u toho museli řešit, jak sofistikované speciální efekty museli bastlit (pro mě nejvíc fascinující pasáže) s omezeným rozpočtem nebo jak se stalo, že je dvojka nejvíc gay horor ever. Má to čtyři hodiny, je to naprosto vyčerpávající a všechny ty informace, postřehy, fakta a behind-the-scenes záběry jsem hltal a hltal bych je, i kdyby to mělo hodin deset. Ultimátní elmstreetovský dokument, kde je po kupě naprosto všechno, co se o těch filmech dá zjistit. V krásném obalu, s parádními stop-motion předěly a s hlasem Heather Langenkamp uvádějícím jednotlivé pasáže. Jo, trochu škoda, že se tam nevyjadřuje Johnny Depp, Patricia Arquette nebo Laurence Fishburne, ale sakra, to už je v kontextu těch 240 minut fakt jenom detail. Absolutní pecka. A to ty filmy vlastně ani nemám tolik rád. ()

viperblade

Nebudu říkat, že mi to uteklo jako voda, protože poslední půlhodina se už docela táhla. Ale i tak to znamená, že předchozí tři a půl hodiny mě dokázaly zabavit… Never Sleep Again: The Elm Street Legacy je skvělý nejen jako rekapitulační dokument o všem, co se týká Freddyho Kruegera (filmy, TV seriál, hračky) ale zároveň hodně rozšířený pohled do zákulisí toho, jak to tenkrát vypadalo v New Line Cinema ("chtěli jsme vždy nějakého nového, mladého režiséra, který by přinesl do filmu vlastní vizi a kterému bychom nemuseli tolik platit"), že na setu vždy nebyla jen sranda, ale hlavně komplexní pohled na nejzábavnější a nejcharismatičtější vraždící ikonu filmového plátna. Byla sranda pozorovat, jak se Freddy vyvinul v průběhu filmů a jak na všechny filmy vzpomínají jejich hvězdy. Pokud jste fanoušek Elm Street série, tak neváhejte a jděte do toho. 90 %. ()

George Stobbart

Skvelý dokument, detailne sa venujúci všetkým dielom série = pre fanúšikov Nightmare on Elm Street povinnosť. Pre ostatných "iba" zaujímavá vec, i keď trochu viac natiahnutá, keďže tým 4 hodinám by pár zostrihov asi naozaj prospelo. Ináč je tu ale všetko čo tu má byť, obzlášť ma potešilo, že sa dokument nezasekol na filme New Nightmare, ale rozpitval aj crossover Freddy vs. Jason. Tu sa zároveň trochu ponúka porovnanie s dokumentom série Piatku 13teho: "His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th", ktorý sa mne osobne páčil trochu viac, jednak vďaka vydareným medziscénkam s Tomom Savinim a jednak vďaka prijateľnejšej stopáži. To však kvalitu tohto počinu nijako neznižuje, rovnako ako absencia rozhovorov so známejšími tvárami, ktoré sa v sérii objavili (Johnny Depp, Patricia Arquette, Breckin Meyer), hlavní sú predsa Wes Craven a Robert Englund. ()

Lacike

Skvelý dokument, ktorý mapuje celú sériu Nočných môr. 4 hodiny sú síce dosť, ale rozdelil som si to na úseky a pri repete celej série som si zakaždým potom pustil časť venujúcej sa konkrétnemu dielu. Čo zhruba 30 minút na každú časť nie je až tak veľa a aj keď sa snažia ich rozpitvať čo najobsiahlejšie, tak priestor ísť ešte viac do hĺbky tu bol. Trochu zamrzí neúčasť pár megahviezd. Hlavne keď na rozhovory zohnali skoro každého, kto sa tam mihol. Vtip s Jasonom Mewesom stál za to. Záver je smutnou bodkou za pôvodným štúdiom New Line Cinema, ktoré nadobro pohltil Warner. Celkovo to je pre fanúšikov série povinný dokument. 8/10. ()