Televizní komedie o trampotách, které v jedné rodině způsobil vánoční dárek. Předvánoční čas v domácnosti se čtyřmi malými, temperamentními dětmi už sám o sobě vytváří komediální podhoubí. Když se ale do zmatků přidají ještě potíže se zámkem na heslo, je o legraci postaráno. Zaměstnaný otec rodiny (J. Dvořák) si jeden takový důmyslný zlepšovák pořídí. Tento vynález má ratolestem znemožnit jejich věčné pídění po vánočních dárcích. Napjatá atmosféra a souhra náhodných okolností způsobí, že i malicherné problémy začínají v očích matky (I. Janžurová) nabývat zcela jiných rozměrů. Dříve důvěřivá manželka si po svém vykládá manželovy šachové tréninky, tajuplné telefonáty.... A aby toho nebylo málo, tak otec zapomene heslo na zámku. Vše vyvrcholí, když manželka pod stromečkem objeví dárek, který byl pravděpodobně určen jiné ženě. Záhady se ale objasní až na Silvestra, kdy do příběhu zasáhne – světe div se – tchyně (S. Zázvorková)! (Česká televize)

zdenny

Tento film jsem viděl kdysi jako kluk. A protože mám rád vše s vánoční tématikou, při svém hledání vánočních filmů jsem si vzpomněl i na tento. Nakonec jsem ho opravdu sehnal a jsem tomu moc rád. I když se jedná jen o bezmála hodinovou záležitost, film nám krásně přivolá kouzlo socialistických Vánoc. Když to srovnám s dneškem, jsou Vánoce určitě lepší ve svobodném režimu. Jenže za socialismu jsem byl dítě a dětské Vánoce jsou ty, na které člověk vzpomíná celý život. Nehledě vůbec, jaká politika se v tu dobu vede a vedla. Film samotný je komorní vánoční komedií, ve které hrají nezapomenutelní čeští herci Papa Dvořák, Iva Janžurová, Stella Zázvorková, Jiří Císler a Zuzana Bydžovská. Ti sami o sobě jsou zárukou dobré zábavy. Navíc Zuzana Bydžovská se svou úlohou kokety byla celkem sexy, čemuž bych nikdy nevěřil, že řeknu. Ještě na závěr bych chtěl dodat, že divák, pokud chce vnímat, může i poodhalit krásu socialistické práce v kancelářích, kde z důvodu nulové nezaměstnanosti pracovalo přespříliš lidí. A protože neměli prakticky co dělat, bavili se různými blbinami. A proto samozřejmě chápu, že se po takovéto práci a takovéto době mnoha lidem stýská. ()

waits

Scénář je dobrý tak na pětiminutovou scénku v rámci školní přehlídky tříd (no, téma úplně školní není). Dvořák s Janžurovou ovšem tuhle inscenaci podávají s takovou samozřejmostí, že si užije nejen pamětník těchto typů inscenací. Ta rodinná pohoda s cigaretou, puštěnou televizí a univerzálními chlebíčky :) ()

slunicko2

Nostalgická vzpomínka na starostmi zaplněné prázdno doby. 1) Otec, matka, čtyři děti, babička a malý byt - na konflikt je zaděláno. Film je umělý stejně jako štěstí reálného socialismu._____ 2) Dobově typicky kontrastuje pracovitost a shon v domácnosti s odpočinkovým nicneděláním v práci. Nádech fantasy představuje šest bab v kanceláři, které se očividně mají rády a vycházejí spolu skvěle._____ 3) Vidíme typickou ukázku vyprázdněnosti vánočních oslav. Nepadne ani slovo o Jéžíškovi, vše se točí jen kolem dárků a konzumních rituálů. Silvestr pak znázorňují písničky Ivana Mládka v televizi a chlebíčky na stole._____ 4) Příznačný pro dobu je i fakt, že všichni kupují jeden stejný vánoční dárek, parfém Toro, protože...ženský to braly._____ 5) Nostalgický úspěch zajišťují skvělé herečky - 43letá Iva Janžurová (matka), 62letá Stella Zázvorková (babička), 23letá Zuzana Bydžovská (děvče z kanceláře), 20letá Barbora Hrzánová (děvče z kanceláře) a další, na něž je radost se dívat, navzdory tomu, že recitují text Stanislava Rudolfa. Ostatně profesionální režie Františka Filipa naivitu dialogů trochu maskuje. ()

otík

Parádní televizní komedie stojící především na neskutečné chemii Pepy Dvořáka a Ivy Janžurové. Jsou dokonalý pár a všechny ty rodinné trampoty jsou zcela věrné, obzvláště když doma už nějaké děti máte. Ani příhody z práce nejsou nijak padlé na hlavu. Tohle byla pro mne jedna z nejlepších televizních komedií a jedna z nejlepších manželských dvojic v televizní historii. Hudební spolupráce: Josef Spitzer ()

anitae

Vánoce a přípravy na ně jako u nás doma. Předvánoční úklid, tchýně, cukroví z moduritu, vylomený zub, oslava Vánoc v práci, visaci zámek na heslo, dárek pro manželku - nepadnoucí košilka Afrodita, kterou vybírá kolegyně z práce a je z toho malém rozvod. A jak už tady někdo zmínil - poprvé jsem viděla na obrazovce Zuzanu Bydžovskou jako kočku, fakt jí to moc slušelo. Nenáročná zábava 3,5* ()