Odpočítávání

• USA Countdown to Zero (viac)

Dokument mapuje historii atomové bomby od jejích počátků až po současný stav, kdy má devět států k dispozici atomové zbraně a další se je snaží získat. Světová rovnováha je velmi křehká a k jejímu porušení stačí málo - jeden teroristický útok, diplomatická chyba, nebo jen prostá nehoda. Scénář napsala uznávaná filmařka Lucy Walkerová, která snímek také režírovala. Ve filmu se objeví řada důležitých státníků včetně Jimmyho Cartera, Michaila Gorbačova, Parvíze Mušarafa a Tonyho Blaira. (HBO Europe)

Slasher

Na můj vkus moc takový ten typ dokumentu, co tlačí z jednodušších lidí dělat paranoidní idioty, místy ale zajímavá sonda do všech možných scénářů jak propašovat obohacený uran a poslat náš svět do nukleárních sraček (a jak už k tomu párkrát málem došlo; hail Jelcin...). Působí to tak nějak semi-lacině, tím spíš je mi záhadou, jak Lucy Walker dostala před kameru tolik význačných veteránů politiků. "Every man, woman and child lives under a nuclear sword of Damocles, hanging by the slenderest of threads, capable of being cut at any moment by accident or miscalculation or by madness." (JFK) [seznam atomic age dokumentů u mě v Deníčku] ()

F.man

Zajímavý ale lehce povrchní dokument o historii a současnosti atomové bomby, o její světové proliferaci, a hlavně o rizicích, která sebou tahle hračka nese. Studenou válku jsme díky riziku MAD přečkali, co na to ale teroristické skupiny a zlobivé státy, pro které vlastní zničení zase takovou roli nehraje? Tyhle otázky Countdown to Zero nahlodává jen povrchně a zajímá se hlavně právě o historii. Pokud ale hledáte něco jako Atom Bomb 101 je tenhle dokument to pravé ořechové. The weapons of war must be abolished before they abolish us. ()

Riddick77

"Nedorozumění, nehoda, šílenství" - zřejmě nejreálnější situace, které mohou vést k odpálení nukleární zbraně. Tento dokumentární film se zabývá historií atomové bomby, jejím vývojem, charakteristikami a nebezpečím spojeným s existencí nukleárních zbraní. Z filmařského hlediska nemám žádných výhrad, dokument je srozumitelný, poutavě natočený, obsahuje řadu osobností zainteresovaných v politice (Carter, Gorbačov, McNamara, Blair, Mušaraf, Brzezinski a potěšila bývalá agentka CIA Valerie Plame) případně výzkumu a navíc má parádní "soundtrack". Jedná se o komerčně natočený dokument, který má poukázat na nebezpečí, trendy, pokusit se šokovat čísly a představit historii v její nejčernější podobě, což by mělo zřejmě zapůsobit jako odstrašující příklad do budoucnosti - tento přístup mi nevadí, protože jsem rád, že se o problematice vůbec něco točí, především o její politické dimenzi (ač zde je postihnuta velmi povrchně, zjednodušeně a poměrně jednostranně). Tudíž film má na něco upozornit! A ačkoliv si jsem schopen představit i jiné informace, historické události, názory a především mnohem lepší (nikoliv tak jednostranné) postihnutí politické či geopolitické dimenze problému, které by mohlo/y být ve snímku obsaženo/y, tak jsem celkem spokojen i s obsahovou stránkou.Je jasně patrné, že dokument je natočen z perspektivy Spojených států a jejich západních spojenců (je zajímavé, jak se sype popel na hlavu Íránu, ale například Izrael nikdo neřeší). Je ovšem taky pravdou, že je dán prostor pro argumentaci například i iránskému prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi, což považuji za velmi přínosné vzhledem k postihnutí kontextu a rétoriky ohledně jaderného programu. Výpovědní hodnota dokumentu spočívá už jen v upozornění na problematiku a v představení rizik, která jsou pro současný svět a stav typická. Osobně mi k dokumentu naprosto pasuje citát z filmu "Peacemaker": "nemám strach z člověka, který chce deset atomových bomb, mám strach z člověka, který chce jen jednu!". 9/10! ()

kaposlav

Dokument je zaujmavý a poskytol mi dosť informácií. Zaráža ma, že tam mudruju a moralizuju ludia ako Tony Blair čo falšoval dôkazi, aby mohli vybombardovať Irak kôli rope. Michail Gorbačov čo na prechode zo socializmu na kapitalizmus zrujnoval ekonomiku ZSSR. Prezidenti USA čo od 2. svetovej vojny napadli desiatky suverénych štátov a na miesto diplomacie a kompromisov všetko riešili bombami. To ako keby do dokumentu o rasovej znášanlivosti ide mudrovať a moralizovať Adolf Hitler a rozpráva aký je nacionalizmus nebezpečny a že treba radikálov pozatvárať do basy. Vďaka takýmto dokumentom je vzdelanosť ludí taká ako pri tej ankete kto má nukleárne zbrane. Vymenovali Afgánistan, Irák, latinska amerika, ale sotva spomenuli sami seba či Rusko. ()

Aelita

Politici nezastupují a nereprezentují zájmy občanů. Politici se starají o zájmy státu a mocenských uskupení. Ztotožňovat stát s občany státu je totéž, co říkat, že včelí společenství jsou včely. Kdyby bylo na občanech, množství atomových zbraní by činilo 0 (nula) kusů. Ve světě je však více než 23 tisíc jaderných náloží, z toho přibližně 5600 strategických. Rozdíl mezi státem a občanem je tedy evidentní. Občany, státy i veškerý život na Zemi musí snad chránit nějaká prozřetelnost nebo dočasnost, protože to, že četná nedorozumění, nehody a šílenství, kterým se vystavovaly, vystavují a budou vystavovat tyto zbraně globálního ničení, ještě nerozpoutaly apokalypsu, je prostě neuvěřitelné štěstí v neštěstí. ()

Patr1k

Dalo by sa povedať, že tento dokument mohol byť aj objektívnejší, ale to nie je jeho poslanie, výpovednú hodnotu určite má, po filmárskej stránke by som si vedel predstaviť lepšie spracovanie, inak rozhodne stojí za videnie... ()

WoodoX

Vcelku fajn počin. Zaujímavé fakty, neviem nač riešiť nejaké záležitosti o moralizovaní a politických preferenciách a sympatiách. Tento dokument sa o tom vôbec nevyjadruje, tak nač tá vášeň niektorých ľudí. ()

jackalsc

Dokument, který všechno probírá na povrchu, do ničeho nejde do hloubky. Ukazují nám slavné osobnosti, které říkají, že by jaderné zbraně neměly existovat, naprosto naivní názory kde kazdy říká, že by se všichni měli zbavit jaderných zbrani. Musíme si uvědomit, že do této doby hlavně díky jaderným zbraním, ačkoliv je to čisté zlo, ještě nedošlo k třetí světové válce. Jaderná zbraň funguje jako nějaký mentor, který káže špatným rozhodnutím a zatím vždy se zúčastněná strana nakonec rozhodla skončit s taháním kočky za ocas. Slavné osobnosti, které jsou většinou za tímto provokováním nám kážou, jak jsou atomové zbraně a provokace špatné . Kdyby čistě hypoteticky se všichni zbavili jaderných zbraní , nikdo nema proti tzv,, neposlušným'' státům žádnou obranu a vsadím se, že by se vždycky takový stát našel. Není zas tak těžké tajně vyvíjet zbraňový arsenál, v minulosti jsme se o tom mohli mnohokrát přesvědčit. A to člověk ani nemluví o teroristech, kteří by pravidelně mohli vyvíjet špinavé bomby. A jaka je pak obrana, když jsou všechny státy bezbranné, protože se zbavili svých es? Řekl bych, že jediný zajímavý moment v tomto dokumentu, byla informace z roku 1995 s Jelcinem. Uživatel Kaposlav to vystihl přesně. ()

matkoslav1

Rozhodně nadprůměrný dokument jen podtrhující to, že na západ od Aše se tento žánr prostě umí točit. Velmi zajímavé podívání na to, jak to vlastně s tou bombou bylo a je, co všechno bomba umí a že vlastně lidstvo může být rádo, že se zatím setkalo jen s Hirošimou, Nagasaki, Černobylem a lehce Fukušimou... Není co dodat, prostě se na to podívejte a myslete na to, že ty loutky nahoře nám všem neustále jen lžou... ()