Koprodukčný historický film sa odohráva v Taliansku XIX. storočia zmietanom túžbou po nezávislosti a občianskych slobodách. Rozpráva príbeh šľachtickej rodiny španielskeho pôvodu. Jej hlavou je bezohľadný Giacomo, ktorý si chce za každú cenu zachovať šľachtické privilégiá, a neštíti sa použiť metódy intríg, zrád i vraždy, aby svoje ciele dosiahol. Jeho syn Consalvo je citlivý mladík, ktorý v detstve veľa trpel pod otcovým jarmom. Je stúpencom revolucionaristov a chce sa stať politikom v novovzniknutom talianskom parlamente. Rozpútava sa nemilosrdný boj medzi otcom a synom, ktorý môže pre oboch skončiť tragicky... (Incantator)

edie sedgwic

Je velmi tazke hodnotit film natoceny podla knihy, ktora patri medzi zakladne piliere talianskej literatury a necitala som ju. FIlm mi pride vyrazne telenovelovy a zamerany na veci, ktore mi nepridu az take podstatne, pretoze ako uz literaturu Apeniskeho polostrova trochu poznam, neverim, ze nieco podobne bolo cielom Federica de Roberta. Ak vsak bolo zamerom Faenzu sprijemnit nudne dielo, tak mu to celkom vyslo. ()

Incantator

Román Federica de Roberta Miestokráli mi nie je známy, preto je ťažké určiť, či je kvalita filmu podmienená slabou knižnou predlohou alebo ide o nekvalitné spracovanie kvalitného diela. Pre priaznivcov histórie, najmä revolučného obdobia je film zážitkom najmä vďaka niekoľkým silným momentom a myšlienkam. Hlavný hrdina je relatívne komplikovanou osobnosťou, veľmi kontrastné postavenie zaujíma vo vzťahu k svojmu otcovi. Na druhej strane, nespočetné množstvo milostných afér, v ktorých divák postupne úplne stratí prehľad, filmu výrazne škodí. Za zmienku stojí kvalitná hudba, proti vyššiemu hodnoteniu zasa hovorí celková nevýraznosť hlavnej dejovej línie a množstvo nepodstatných scén, ktoré bez ktorých by sa film zaobišiel. Keby sa téma spracovala v jednom dvojhodinovom filme so schopnejším režisérom, možno by sme o filme počuli aj na niektorých filmových festivaloch. Takto však zostávajú Miestokráli neznámym televíznym snímkom, ktorý predstavuje skôr taliansku verziu Ságy rodu Thibaultovcov než skutočne silný film. (12.12.2010) ()

baradapraga

"Nevybíráme si dobu, ve které přicházíme na svět.  Nacházíme ho takový, jaký je, a takový jej musíme přijmout." Kniha I Viceré od Federica de Roberta pokrývá víceméně tři generace rodiny Uzeda naskrz bouřlivými desetiletími, během kterých se Sicílie připojila k italskému království pod Savojskými. A já jsem při sledování brala v potaz, že kniha je opravdu dlouhá a obsáhlá a nelze do filmu dát všechno. Nicméně, tady bylo opravdu skoro vše špatně a upřímně nevím, co si z tohoto filmu odnese divák, který knihu nečetl.  Oprostím-li se od castingu, který mohl být lepší (obzvlášť věk "prostřední" generace - Giacoma, Raimonda, Lucrezie apod. opravdu na začátku filmu nesedí, zrovna tak Consalvo příběh zakončuje okolo třiceti), tak jedno z největších selhání byla asi timelina filmu.   Události a příběhové linie, které se v knize tahnou i přes desítky stránek a několik let, jsou zde vyřešeny jednou větou, jednou scénou. Úplně tak dané události ztrácí význam a ve filmu by nemusely být - viz např. celé dědictví mezi Giacomem, Raimondem a jejich sestrami, Raimondovo manželství s Matilde Palmi a Isabellou Fersa, Consalvův pobyt v klášteře a smrt jeho matky, vztah Lucrezie a Benedetta a Benedettova kariéra, cholera a její dopad na rodinu Uzeda i celou Catanii, přechod dona Blasca ze života v klášteře do toho běžného atd. Co se zde opravdu chybí, a co je opravdovým hnacím pohonem celé knižní předlohy, jsou politické a dějinné události - Garibaldiho příchod na Sicílii, vznik sjednocenné Itálie, dobytí Říma, to všechno jsou události znamenající výrazné změny pro rodinu Uzeda a její postavení a motivace, ale film je zmiňuje jen na okraj a postrádá tak jakousi viditelnou dějovou linii a smysluplný kontext. To se snaží poněkud nešikovně vyplnit protagonizací Consalva Uzedy. Ke konci románu Consalvo opravdu protagonistou je, a asi by nebylo tak špatné mu pro celistvost filmu tuto roli dát od počátku. Problém je ten, že filmový Consalvo je charakterně docela jiný, než ten knižní - ve snaze mít protaginistu je jeho charatker mnohem "hodnější" než rozmazlený až mnohdy bezcitný principino z knihy, který se změní po svých cestách a vstupu do politiky. Samotný Consalvův výstup po politickém žebříčku je zde tak osekán, že mu to opravdu nedělá čest, ačkoliv ji v knize oproti filmu Consalvo moc v tomto procesu neměl. A to je škoda, v knize jde o jednu z nejlepších částí a Consalvův charakter by si zde zasloužil mnohem více. Abych jenom nehanila, spousta věcí je zde udělána dobře - exteriéry v samotné Catanii, kostýmy, hudba, herecké výkony. Příběh Teresiny, Giovannina a Micheleho není udělaný špatně, a přestože knižní verze je poněkud jiná, tento způsob zkrácení do filmové délky mu podle mě neuškodil. Celkově mě film zkalmal. Bezpochyby je to proto, že jsem se nemohla ubránit srovnání s knižní předlohou, která je opravdu "velkolepá". Film vedle ní působí spíše jako shrnutí, bez kontextu a detailů, které dělají příběh rodiny Uzeda takový, jakým je. Co tato abriged verze dá divákům, kteří knihu nečetli, si netroufám říct. () (menej) (viac)