8: mormonský návrh

(festivalový názov)
  • USA 8: The Mormon Proposition

Největší hrozbou pro Spojené státy americké není nukleární zbrojení, globální změny klimatu ani hospodářská krize, ale gayové. Alespoň si to myslí Chris Buttars, senátor za stát Utah a mormonský biskup, známý svými homofobními výroky, v nichž homosexualitu suverénně přirovnává k sexuální perverzi. Šokující snímek režiséra Reeda Cowana začíná záběry v době kolem 15. června 2008, přelomového dne pro všechny gaye a lesby v Kalifornii, kdy tamní nejvyšší soud povolil sňatky lidí stejného pohlaví. Jejich nadšení však netrvalo dlouho. O několik měsíců později slavila vítězství v referendu kampaň, která propagovala tzv. Návrh 8, jímž kalifornská ústava právně uznává pouze heterosexuální svazky, a kterou organizovala i financovala konzervativní mormonská církev. Snímek s investigativní přesností stopuje mormonskou taktiku v tajných dokumentech, které svědčí o propracované strategii ovlivňování veřejného mínění kamuflované zástěrkou celospolečenského zájmu, navíc za využití lživých informací. Sleduje také historii mormonského boje s homosexualitou ve vlastních řadách, již „léčila" elektrošoky i lobotomií. (Jeden svět)

Fikus.xf odpad!

Zcela černobílý zaujatý dokument prezentující mnoho nesouvisejících fenonémů často jen zdánlivě spojené problematikou mormonů a gayů. Nemluvě o tom, že celý počin byl zaměřen zjevně protimormonsky, ačkoliv měl být jednoznačně zaměřen protinábožensky - ale to si asi autoři ze Spojených Států prostě nelajzli. Struktura dokumentu byla neobjevná a předvídatelná od počátku, konkrétních jedinců, se kterými se divák může ztotožnit až do konce, tedy obecné vyprávění dobro vs. zlo, kde divák nemusí přemýšlet jak "volit". Subjektivně mi přišly citace mormonských textů úplně vytržené z kontextu. Přílišná emotivnost byla na škodu a celou neobjektivnost dokumentu ještě zdůraznila. Snímek absolutně nevyužil nezměrný potenciál předmětu dokumentu. K tomu jen krátce: Je vidět, jak náboženství dokáže společnost po**bat od začátku až do konce. Taktéž bylo jen naznačeno (a to určitě nezáměrně), jaké vnitřní konflikty může člověku způsobit iracionální (tj. jakákoliv) víra a zároveň jeho vnitřní "nastavení" (tj. homosexualita). Shrnutí: Tragédie. ()

TroiMae

Nejsem zdejším zastáncem vzlyků po „objektivnosti“ tohoto dokumentu. Všichni víme, že politická/náboženská propaganda je prvoplánová a do očí bijící… ale že přesto funguje (je prosazen ten názor, který má větší finanční podporu). Proč neodpovědět na čerta ďáblem – dokument ukazuje „nízkou a cynickou politickou/náboženskou mašinérii“. (Když se mormonská církev zastane svobody projevu senátora Chrise Buttarse, nemůžu si nevzpomeout na prezidenta Klause hájící „odvahu“ říkat politicky nekorektní věci Ladislava Bátory.) Je to tragédie(!), tak proč nezburcovat nějaké emoce? Když ne teď, tak kdy? Druhou nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí je sebevražda, 1/3 těchto sebevražd je motivována pocitem jiné sexuality... Pokud někdo kolem toho dělá ("neobjektivní") "hysterický" povyk, já se nedivím. ()

Botič

Chci vidět emoce. Blesk. Chci jich vidět co nejvíc. Blesk. Chci vidět slzy. Blesk. Velice subjektivní (a ubrečený) pohled na jednu z nejdražších kampaní v historii USA. Na straně druhé mrazivě odstrašující ukázka toho, jakou moc může mít v dnešní době církev. ()