Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Filmový prepis rovnomenného románu Rudolfa Jašíka. Dej filmu je situovaný do štyridsiatych rokov nášho storočia, do prvých rokov druhej svetovej vojny. Zachycuje politickú a spoločenskú atmosféru jedného zo slovenských mestečiek, ktoré žije zdanlivo v závetrí, ďaleko od sveta a vojny. No zdanie klame. Pod povrchom pokojného, každodenného života prebieha tragický proces urýchľujúci osudy ľudí, rozpad ich charakterov, no aj dozrievanie ich vťahov. Film je príbehom Evy a Igora, ich lásky, násilne prerušenej vplyvom politických udalostí. V tejto epoche osobných i spoločenských tragédií sa z detí takmer cez noc stávajú dospelí, z poctivcov obete a z duševných úbožiatkov vrahovia. Film na osudoch Evy a Igora, židovských povozníkov Samka a Maxiho a kariéristu Flórika podáva vierohodný, presvedčivý obraz doby, poznačenej expanziou fašizmu. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (40)

Rex Mundi 

všetky recenzie používateľa

Knihu som čítala ešte v puberte a bola výborná. Film som videla teraz, no jednak mám odjakživa problém so starým štýlom hrania (či už bol hollywoodsky alebo domáci, prehnaná štylizovanosť pohybov a celková divadelná teatrálnosť mi vadí), jednak sa mi záverečných pár minút filmu zdalo uponáhľaných, nedotiahnutých, odfláknutých. Tam by som veruže prijala viac výrazu i emócií, než zopár krátkych záberov na mladého Križana, ktorý teda vôbec nevyzerá na to, že práve videl zomrieť zopár blízkych ľudí... Ale musím uznať, že po všetkých stránkach je to dobre spravený film, samozrejme s ohľadom na rok výroby. ()

majo25 

všetky recenzie používateľa

Klasický snímok z obdobia Slovenského štátu, v ktorom je dobre spracovaná ťaživá atmosféra blížiacich sa neskorších krutostí. Tradičné výborné herecké prevedenie - vyzdvihnem napr. Filčíka, Vašeka, Polónyiho či Gregora. Človek si celý čas musí klásť otázku, ako sa mohlo dopustiť, aby sa tieto a podobné veci udiali. ()

Reklama

fragre 

všetky recenzie používateľa

O tomto filmu jsem neměl ani tušení, jméno režiséra mi nic neříkalo, o to větší bylo překvapení, jak kvalitní film to je. Má ovšem smůlu, že je ze stejného roku jako Obchod na korze, takže je jím zastíněn, neb ve srovnání s ním je kapánek slabší. Tísnivá atmosféra, která postupem děje nabývá na intenzitě, je zachycena skvěle. Hlavní nevýhodou oproti Korzu je asi představitel hlavní mužské role B. Križan, který toho neuhraje tolik jako J. Króner. ()

ScarPoul 

všetky recenzie používateľa

Pre mňa veľmi príjemné prekvapenie a zároveň asi najlepší Bahnov film aký som mal doteraz možnosť vidieť. Téma fašizmu v slovenskej kinematografií bola vždy veľmi výrazná a filmy ako Námestie alebo Obchod to potvrdzujú. Príbeh sleduje niekoľko postáv a ich počínanie v dobe kedy sa fašizmus až nebezpečne rozpínal. Príbeh sleduje obdobie pred deportáciou židov a preto si myslím, že sa vo všeobecnosti nevyhne určitému prirovnávaniu k oscarom ocenenému snímku. Majú totiž veľa spoločného. Inak sa jedná o výbornú ukážku slovenskej kinematografie 60 rokov, ktoré boli najvýraznejšie a pre slovenskú kinematografiu aj najlepšie. Bronislav Križan a Emília Vášáryová boli vo svojich úlohách uveriteľný a prirodzený a hlavne im to spolu pasovalo. Ale najvýraznejšou postavou bol pre mňa Ctibor Filčík. Ten doslova na plátne exceloval. Výborná atmosféra, výborný príbeh a výborné filmové spracovanie literárnej adaptácie. ()

troufalka 

všetky recenzie používateľa

Bahnu mám spojeného spíš s historickými dramaty laděnými do humoru. V Námestí svätej Alžbety si stihnul prvotřídní drama poskládané z malých obrázků, zpočátku poeticky laděných, se stupňujícím se napětí až k drsnému závěru. I když si snímek nezjískal takový ohlas jako Obchod na korze, jde o velmi silný divácký zážitek. Je poznat, že se Bahna věnoval dramaturgii, všeho je tak akorát, neobjevují se hluchá místa. Skvělá práce kamery i hudebního skladatele Jozefa Malovce. Další z klenotů slovenské kinamatografie. ()

Galéria (3)

Zaujímavosti (2)

  • Nakrúcalo sa v Novom Meste nad Váhom, konkrétne v rímsko-katolíckom kostole a jeho okolí. Taktiež sa filmovalo v Bratislave, Šamoríne a Trnave. (dyfur)
  • Na konci filmu nie sú žiadne titulky ani nápis KONIEC, film uzavrie len zvuk vežových hodín. (Autogram)

Súvisiace novinky

Noir Film Festival již tento čtvrtek

Noir Film Festival již tento čtvrtek

17.08.2020

Projekcí vizuálně podmanivého klasického filmu noir Špinavá dohoda bude ve čtvrtek 20. 8. na královském hradě Křivoklát slavnostně zahájen 8. ročník Noir Film Festivalu. Čtyřdenní žánrová přehlídka… (viac)

Reklama

Reklama